Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα line6 spider 15 με πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναρωτήσει, αλλά πέρσι τέτοιο καιρό είχα αγοράσει έναν line6 spider 15 (τον οποίον δεν τον έχω συνδέσει στη κιθάρα πάνω από 20 φορές) γιατί μελετούσα πάντα με ακουστικά για να μην ενοχλώ, μέσω ενός πολυεφέ της zoom.

Πρόσφατα αγόρασα δύο αναλογικά πετάλια για να φτιάξω τον ήχο μου στο studio που πάμε για πρόβες, αλλά όταν προσπάθησα να τα βάλω να παίξουν με τον line6, είχα μεγάλη αλλοίωση του ήχου! Εννοείται τον είχα στο clean κανάλι. Το τελευταίο που αγόρασα μάλιστα είναι το metal muff αλλά ούτε και με αυτό μπορώ να ακούσω σωστό ήχο. Μονο αν έχω πολύ χαμηλά το volume και το distortion του πεταλιού κάτι γίνεται, αλλά και πάλι δεν είναι αυτό που περιμένω γιατί χάνονται οι δυνατότητες του πεταλιού.

Αρχίζω να πιστεύω πως ο ενισχυτής που αγόρασα, δεν κάνει για τέτοια δουλειά, αλλά είναι έτσι? Ισχύει? Τον έχει κάποιος άλλος να μου πει τι παίζει?

Γιατί αν είναι έτσι μάλλον πρέπει να τον πουλήσω και να πάρω έναν εντελώς απλό χωρίς δικά του εφέ (φαντάζομαι αυτό είναι το πρόβλημα του spider 15, τα onboard εφέ που έχει)

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου απο προσωπική εμπειρια θα σου ελεγα οτι δεν ειναι θεμα συμβατότητας και εγώ ειχα εναν mustang 2 και τα πεταλια δεν μου ....αρεσαν και ο mustang τα καθαρα του ειναι καλυτερα απο τον line6 οταν ομως τα εβαλα στον blackstar (λαμπατος) καμια σχεση ο ηχος τα πεταλακια κελαιδουσανε. 1  βατ λαμπα και βαλε μετα τα πεταλακια σου και ακου.... ευχαριστή σου... :)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σίγουρα το αποτέλεσμα που θα έχεις με έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή δεν θα έχει καμία σχέση.

Δεν ξέρω κατά πόσο η ένταση του θα σε καλύπτει σε πρόβα,  λίγο δύσκολο το βρίσκω με έναν ντράμερ στην παρέα.

Ο ενισχυτής που έχεις είναι για εξάσκηση ,εάν δεν τον χρησιμοποιείς για εξάσκηση είναι λίγο θέμα  ;D

Τώρα, το clean που έχει είναι πιθανό να έχει μέσα εφέ, δοκίμασε να βγάλεις τελείως τα εφέ και δοκίμασε τα πετάλια σου.

Εάν στο προβάδικο δεν έχει ενισχυτή θα χρειαστεί να πάρεις κάποιον άλλο δυστυχώς.

Εάν έχει τότε θα πηγαίνεις με τα πεταλάκια σου και θα συνεχίσεις την εξάσκηση με το zoom.

 

Το αποτέλεσμα δεν σου αρέσει στο ηχείο ή στα ακουστικά;

Σε τι εντάσεις; Χαμηλά ή δυνατά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξανδρε, πουλα τον και παρε ενα μικρο λαμπατο για το σπιτι, μιας και στο στουντιο εχεις να κανεις τη δουλεια σου. Εστω εναν υβριδικο pedal friendly, αν και τιποτα δεν συγκρινεται με καθαρο λαμπατο.

 

Μην πας σε 1watt καθως ειναι πολυ μικρος. 5-10 watt για οικιακη χρηση ειναι μια χαρα.

 

Και μολις εχεις τον σωστο ηχητικο κορμο, τοτε σιγα σιγα κανεις παπαδες με πεταλια. Σιγουρα θα δεις τη τεραστια διαφορα που δεν θα τη δεις ποτε με απλη αλλαγη μαγνητων...

 

Και να ξερεις οτι ο καλυτερος ηχος σπιτι σε κανει και καλυτερο κιθαριστα διοτι σε πορωνει και σου ανεβαζει τη διαθεση. Αυτο ειναι αρκετο για να σε κανει να δουλευει περισσοτερο και αποδοτικοτερα. Επισης, με τον καλυτερο ηχο μπορεις να κανεις πολυ περισσοτερα πραγματα καθως σου διδει αρκετες παραπανω δυνατοτητες. Εχεις ξαφνικα παραπανω εργαλεια στα χερια σου και ειναι φυσιολογικο να ωθεισαι για αλλαγη επιπεδου.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν στο προβάδικο δεν έχει ενισχυτή θα χρειαστεί να πάρεις κάποιον άλλο δυστυχώς.

Εάν έχει τότε θα πηγαίνεις με τα πεταλάκια σου και θα συνεχίσεις την εξάσκηση με το zoom.

 

Το αποτέλεσμα δεν σου αρέσει στο ηχείο ή στα ακουστικά;

Σε τι εντάσεις; Χαμηλά ή δυνατά;

 

Το προβάδικο έχει ενισχυτές και καλους μάλιστα.

 

Το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει στο ηχείο σε οποιαδήποτε ένταση.

Στα ακουστικά δεν δοκίμασα αλλά φαντάζομαι το ίδιο θα είναι.

Άρα από αυτά που διάβασα και από τα άλλα παιδιά, πάει για πώληση. Κρίμα κι είναι εντελώς αχρησιμοποίητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να πάρεις καλύτερο ενισχυτή αλλά το πρόβλημα κατά την γνώμη μου παραμένει ότι δεν μπορείς να παίζεις δυνατά.

Έχω περάσει από αυτό το πρόβλημα και η λύση δεν ήταν απλή.

Ένας συμπαθητικός λαμπάτος θέλει να παίζει σε κάποια ένταση προκειμένου να πάρεις καλό αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω πως θα μπορούσες να αξιοποιήσεις τα πετάλια που έχεις στο σπίτι χωρίς να σε καταλάβουν οι γείτονες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να πάρεις καλύτερο ενισχυτή αλλά το πρόβλημα κατά την γνώμη μου παραμένει ότι δεν μπορείς να παίζεις δυνατά.

Έχω περάσει από αυτό το πρόβλημα και η λύση δεν ήταν απλή.

Ένας συμπαθητικός λαμπάτος θέλει να παίζει σε κάποια ένταση προκειμένου να πάρεις καλό αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω πως θα μπορούσες να αξιοποιήσεις τα πετάλια που έχεις στο σπίτι χωρίς να σε καταλάβουν οι γείτονες.

 

Δεν ισχυει αυτο σε ολους τους λαμπατους.

Υπαρχουν αρκετοι λαμπατοι στα 5 watt, με attenuator ή χωρις, που σε εντασεις ψιθυρου αποδιδουν πολυ καλο ηχο στα καθαρα τους, αρα και δεχονται πεταλια αρκετα καλα. Δεν αποδιδουν 100%, αλλα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη. Και ενα παραπανω οταν τα πεταλια εχουν volume knob,οπου μπορεις να επιτυχεις ακομα καλυτερο αποτελεσμα. Επισης, εαν τα παιξεις και σε 8αρι ηχειο, πετυχαινεις ακομα μικροτερη ενταση, αν και χανεις σε μπασα και ογκο.

Προσωπικα, τα βραδια που η φαμιλια κοιμαται, παιζω τερμα distortion σε τετοιες εντασεις σε 12αρα καμπινα και ευχαριστιεμαι ηχο.

 

Το προβλημα στις εντασεις ψιθυρου το εντοπιζω κυριως στο βρωμικο καναλι των ενισχυτων. Εκει θελει λιγο παραπανω ενταση για να ακουγεται σωστα το distortion (χωρις πεταλια).

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Σε πρόβα, που έχω αναγκαστεί να παίξω με line6, άκρη με πετάλια έχω βγάλει μόνο στο crunch κανάλι χαμηλώνοντας όμως αρκετά το gain, για να κομπρεσσάρει κάπως ο ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου