Προς το περιεχόμενο

Συμβατότητα line6 spider 15 με πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι οτι ζω σε πολυκατοικία και γι αυτό είναι όπως είπα αχρησιμοποίητος ο ενισχυτής. Έκανα βλακεία που τον πήρα (καλά μου έλεγε ένας φιλος να μην τον πάρω γιατί ουτως ή άλλως με τα ακουστικά μέσω της πολυεφέ πεταλιέρας θα μελετάω αλλά δεν τον άκουσα)

Άρα μονονσε χαμηλές εντάσεις μπορώ να παίζω.

Για λαμπάτο θέλω ένα 200άρι τουλάχιστον

Δεν ξέρω.. θα δοκιμάσω να καθαρίσω εντελώς τα κανάλια από τα εφέ να δοκιμασω ξανά λαι βλέπω. Θα δοκιμασω κι αυτό με το crunch που είπε ο φίλος πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι οτι ζω σε πολυκατοικία και γι αυτό είναι όπως είπα αχρησιμοποίητος ο ενισχυτής. Έκανα βλακεία που τον πήρα (καλά μου έλεγε ένας φιλος να μην τον πάρω γιατί ουτως ή άλλως με τα ακουστικά μέσω της πολυεφέ πεταλιέρας θα μελετάω αλλά δεν τον άκουσα)

Άρα μονονσε χαμηλές εντάσεις μπορώ να παίζω.

Για λαμπάτο θέλω ένα 200άρι τουλάχιστον

Δεν ξέρω.. θα δοκιμάσω να καθαρίσω εντελώς τα κανάλια από τα εφέ να δοκιμασω ξανά λαι βλέπω. Θα δοκιμασω κι αυτό με το crunch που είπε ο φίλος πιο πάνω.

σκεφτεσαι να παιξεις σε καποια ερημο?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτεσαι να παιξεις σε καποια ερημο?

Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεται σε ευρώ και όχι σε αυτό που νομίζεις. Αλλιώς νομίζω εκτός από τους γείτονες, θα εγκαταλείψουν την πολυκατοικία όχι μόνο οι κατσαρίδες αλλά και όλες οι μορφές ζωντανών οργανισμών.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει σκεψη. Εαν θα ειχα εναν για ολες τις δουλειες, με χαμηλο μπατζετ, μαλλον θα αγοραζα τον υβριδικο micro dark με 180 ευρω, και θα τον επαιζα με ακουστικα μεχρι να βρω καμπινα (παιζουν μεταχειρω με 40-50 και καινουργιες απο 70). Θα σου αρεσει σιγουρα ο ηχος του. Ουτε μαλακος, ουτε σκληρος, με μπολικο gain για καθε ειδος μουσικης.

Ο laney ειναι καλος αλλα δεν ξερω εαν θα σου αρεσει σε σχεση με bugera, orange κλπ. Δεν ξερω και πως συνεργαζεται με μεταλ πεταλακια, αλλα με dist, fuzz και od παιζει μια χαρα και εχει το προτερημα των εντονων ψηλομεσαιων και εντονου attack, που δεν εχουν οι προηγουμενοι.

O orange θα σε καλυψει και σε προβες αργοτερα, καθως ειναι πολυ δυνατος.

Υπαρχει και φτηνοτερη υβριδικη λυση, βεβαια, κατω απο 100 ευρω, αλλα δεν στη προτεινω καθως υπολειπεται σε ποιοτητα.

Παντως ο laney αξιζει τα 130 πολυ ευκολα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η ταπεινή μου άποψη είναι ότι κακώς προσπαθείς να βγάλεις μέταλ, επαναλαμβάνω ΜΕΤΑΛ ήχο με πεταλάκια. Πάντα μια καλή κιθάρα με διπλούς που θερίζουν, σε συνδυασμό με το GAIN ενός καλού λαμπάτου θα είναι ανώτερα από κάθε πεταλάκι. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά εκεί θα θέλει ψάξιμο, συγκεκριμένα πετάλια, συγκεκριμένους ενισχυτές, συγκεκριμένες καμπίνες και τρέχα γύρευε. Ενώ ένας καλός μπασίστας, ντράμμερ που βαράει, και EMG στον JCM ή κάτι παρόμοιο και αντίστοιχο, ποτέ δε θα σε πουλήσουν.

 

Άρα η γνώμη μου είναι μείνε με τον line6 για practice, και άσε το πεταλάκι στη θήκη για την περίπτωση που πέσεις σε κάνα ενισχυτή vintage μονοκάναλο. Η πεταλοπεριπέτεια είναι για πιο ψυχεδέλιες και πιο ψαγμενιές, ο σωστός ο μεταλάς είναι κάφρος και θέλει ηλεκτρόνια με ταχύτητα φωτός να ψήνουν τις προενισχύτριες στα ίσα.

 

IMHO φυσικά, YMMV κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος εάν αυτό σε βοηθάει με 5βατ που είναι ο δικός μου τον βάζω στο 1,5 -2 το πολύ το μεσημέρι και δεν ενοχλώ κανέναν. Στο 5 -6 ακούει όλο το τετράγωνο αλλά τις ώρες που επιτρέπεται....μάλιστα έχω την πεταλιερα στην λουπα και την ένταση την ελεγχο καλύτερα από την πεταλιερα αφού από τον ενισχυτή λίγο να ξεφύγει το χέρι.... Τους ξύπνησα όλους.

Κάποιος Laney έχει και επιλογή 1 η 5 βατ ρίξε μια ματιά.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο laney cub 12r εχει επιλογη 1 watt, αλλα ειναι πολυ πανω απο το επιθυμητο budget.

 

Ο 5 watt λαμπατος θεωρω οτι ειναι η χρυση τομη, σε ενταση, διοτι μπορεις να παιξεις βραδινες ωρες σε εντασεις ψιθυρου και ταυτοχρονα μπορεις να γεμισεις το σπιτι με ηχο, βγαζοντας γουστα, σε ενταση που ισα ισα καλυπτει εναν ησυχο drummer (για να γινει κατανοητη ποση maximum ενταση εχει). Το τσιτωνεις αλλα το αντεχεις ευκολα.

 

Ο micro dark ειναι αρκετα δυνατοτερος (εχει σιγουρα διπλη-τριπλη ενταση) και προσωπικα δεν αντεχω την ενταση μετα απο τη μεση (στο σπιτι παντα).

 

Ο blackstar του 1watt ειναι αυτο που θες ηχητικα, αλλα ειναι ακριβος και ... λιγος για να βγαλεις γουστα. Για λογικες εντασεις ειναι αριστος με πολυ καλο και μοντερνο ηχο!

 

Αλεξ, ο line 6 σου ειναι ενα σκουτερ 125αρι.

Για να βγαλεις γουστα εντος μικρης πολης δεν πας σε καποιο 1000αρι SS, ή 1400αρι ST, αλλα σε ενα 250αρι μοτοσυκλετακι με κοντο σασμαν και καλα περιφερειακα, που μπορεις να αξιοποιησεις και την δυναμη και τις ανεσεις του.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου