Προς το περιεχόμενο

Θεματάκι με VST (Xpand!2)


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ μπαίνω στο ψητό για μην το σπάσω. Έχω το Xpand2 και τρέχει μέσω reaper. Όλα ωραία μέχρι εδώ, το UI δουλεύει κανονικά, όλα ΟΚ. Αν κάτσω και κλικάρω τσίκι-τσίκι να φτιάξω εντός του προγράμματος το midi (δεν έχω midi keyboard), όλα ακούγονται κανονικά. Αν φορτώσω όμως έτοιμο midi track δεν ακούγεται τίποτα.

 

Από routing όλα φαίνονται οκ, ειδικά εφόσον το vst δίνει ήχο αν γράψω μέσα στο daw, το πρόβλημα είναι ότι όποιο imported midi track είναι σαν να μην υπάρχει.

 

Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικό midi map ίσως?

 

Το σκέφτηκα αλλά αν σβήσω και ξαναγράψω μόνος μου τα δεδομένα του αρχείου στα ίδια ακριβώς σημεία έχω κανονικά ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη κλειδί είναι General MIDI. Άλλο το project σε ένα DAW και άλλο ένα GM αρχείο.

 

Ή πρέπει να βρεις ένα GM player plug in, ή να ανοίξεις το αρχείο σε ξεχωριστά κανάλια, να τα καθαρίσεις από program changes και τέτοια, και να τα αναθέσεις το καθένα σε ξεχωριστό ήχο που του αναλογεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάνο άλλα .mid αρχεία exported απ'το ίδιο πρόγραμμα δουλεύουν κανονικότατα με άλλα plugins. Εξάλλου, αν υπήρχε θέμα δεν θα'ταν άδειο το αρχείο; Το αρχείο καθ'αυτό δεν έχει τίποτα άλλο από το πρόγραμμα, είναι ένα εντελώς "ξερό" .mid.

 

 

edit: Έβγαλα άκρη τελικά. Αν ανοίξεις το midi editor του reaper και δεξικλικάρεις σε μια νότα, έχει επιλογή να δεις σε ποιο κανάλι είναι. Στην δική μου περίπτωση ήταν στο 7. Η λύση: select all και επιλογή του καναλιού 1 και voila! Έχω ήχο.

 

Ας πάει στα λυμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου