Προς το περιεχόμενο

Ένα τραγουδι για τον Νοέμβρη


dxrysik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τραγουδι που έγραψα πριν μερικά χρόνια και που δυστηχώς το μόνο που βρίσκεται σε μία αξιοπρεπή demoκατάσταση χάρη στις προσπάθειες του ανηψιού μου Ανδρέα.

 

Διαθέσιμο (χωρίς καμία απαίτηση πέραν της αναγνώρισης του δημιουργού του) σε όποιο σχήμα επιθυμεί να το συμπεριλάβει σε μελλοντικό του project.

 

Επίσης είναι διαθέσιμα και άλλα τραγούδια (μη επαναστατικού χαρακτήρα) μα μόνο παρέα με τη κιθάρα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια ερώτηση μόνο, λες ότι είναι για τον Νοέμβριο δεν είναι κάπως περιοριστικό να είναι μόνο για ένα μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το έγραψα έμπαινε Νοέμβρης και πίστευα πως ήταν η στιγμή που θα λέγαμε τέρμα σε όσα και σε όσους μας έβαλαν σε τούτη τη περιπέτεια. Δυστηχώς ο "ποιητής" έκανε λάθος και για εκείνο τον Νοέμβρη όπως και για τους επόμενους που ακολούθησαν.

 

Όμως ένα τραγούδι είναι κάτι που γεννιέται μέσα σε μια στιγμούλα αλήθειας ή καμιά φορά και πλάνης. Εκφράζει μια στιγμή αλήθειας ή ένα παραμύθι που ο καθένας από εμάς ζει κάθε στιγμή.

 

Στη πραγματικότητα ο Νοέμβρης εκείνος δεν ήρθε και ούτε πρόκειται να ρθεί, τουλάχιστον σε τούτη τη γενιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Στη πραγματικότητα ο Νοέμβρης εκείνος δεν ήρθε και ούτε πρόκειται να ρθεί, τουλάχιστον σε τούτη τη γενιά...

 

Το σημαντικό είναι να μη χάνουμε την ελπίδα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θα λέγαμε τέρμα σε όσα και σε όσους μας έβαλαν σε τούτη τη περιπέτεια.

 

Κομματακι δυσκολο να βαλουμε τερμα στους ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΥΣ υπευθυνους αυτης της "περιπετειας'' (σιγα την περιπετεια δηλαδη περισσοτερο an accident waiting to happen ητανε )  μια και ειμαστε ΜΟΝΟ εμεις οι ΙΔΙΟΙ  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουμε εμείς οι ίδιοι που είτε συμμετείχαμε είτε σιωπούσαμε είτε δε φροντίσαμε να προετοιμαστούμε κατάλληλα για εκείνα που θα έρθουν.

Είναι εκείνη η μικρή αλήθεια που αλλάζει τον τρόπο που βλέπεις τους άλλους αλλά κυρίως τον εαυτό σου.

 

Βέβαια το ξαναγράφω, το τραγούδι ήταν η αποτύπωση μιας συγκεκριμένης χρονικής στιγμής και του θυμού και της διαθεσης που γέμισε όχι μόνο εμένα αλλά και εκατομμύρια άλλους.  Και αυτή είναι και η όποια αξία του.

 

Τελικά σκέφτομαι ότι ο τίτλος θα πρέπει να αλλάξει σε : Ένα τραγούδι για τον Νοέμβρη που δεν ήρθε ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν η αποτύπωση μιας συγκεκριμένης χρονικής στιγμής και του θυμού και της διαθεσης που γέμισε όχι μόνο εμένα αλλά και εκατομμύρια άλλους

 

Μονο και μονο το γεγονος οτι εστω και ΕΝΑΣ "αγανακτισμενος"  βλεπει επιτελους την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

 

Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουμε εμείς οι ίδιοι

 

και δεν κυνηγαει δρακους,διεΦθηντηρια και φανταστικους εξωτερικους και εσωτερικους "εχθρους" που συνομωτουν εναντιον της πΤωχης Ελλαδας που ΟΛΟΙ ζουλευουν  και λοιπες γελοιοτητες δειχνει οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ελπιδα  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

? Η κριτική είτε θετική είτε αρνητική είναι καλοδεχούμενη εφόσον είναι καλοπροαίρετη..

 

Για να δούμε....

 

Φίλε μας, την πάτησες στο εξή σημείο: όπως κάποιος που φωτογραφίζει ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα πιστεύει ότι έχει αυτοδικαίως μία καλή φωτογραφία, έτσι και εσύ επειδή πίστευες στην αξία της θεματικής σου, πίστευες ότι αυτό θα σε οδηγήσει σε ένα αξιοπρεπές τραγούδι.

 

Που είναι η μπανανόφλουδα λοιπόν;

 

Στο ότι εμένα π.χ. η θεματική σου δεν μου λέει απολύτως τίποτε, δεν συμμερίζομαι αυτή την άποψη και αναγκαστικά προχωρώ στο αμιγώς μουσικό περιεχόμενο, το οποίο όμως είναι ισχνό. Η φωνή δεν είναι σωστή, η μελωδία δεν έχει διάρκεια στη μνήμη, η τεχνική είναι οριακά λίγη.

 

Για να με καταλάβεις, φαντάσου αυτό που παρουσίασες χωρίς τους στίχους, με λόγια όπως Λα-λα-λα λα-λα-λα κλπ. Αντέχει; Μάλλον όχι.

 

Άνοιξα ένα άλλο θέμα, με το δικό μου αγαπημένο τραγούδι για τον μήνα Νοέμβριο, όχι για να κάνω πλάκα, αλλά ακριβώς για να υπογραμμίσω πόσο διαφορετική μπορεί να είναι η οπτική μας.

 

Καλώς ήλθες.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου