Προς το περιεχόμενο

Λιδομίξιαν σκέιλ σόλο λέσον


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κάτι σαν μαθηματάκι. Σολάκι βασισμένο σε Λα (A) mixolydian scale-mode(major scale).

Δεν ξέρω πραγματικά τι βαθμό δυσκολίας μπορεί να έχει αυτό το σόλο η πως μπορεί να το εκλάβει κάποιος, μάλλον εξαρτάται από το επίπεδο που βρίσκεται ο καθένας, αρχάριος, μέσος, προχωρημένος, πολύ προχώ κλπ.Ε άντε 6-7 το πολύ έ. ;D

Κάποιες συμβουλές  για κάποιους που μπορεί να ασχοληθούν.

 

Ξεκίνημα από από το 10 διάστημα-τάστο την μι(E low) καντίνι, πένα πάνω-κάτω η όπως θέτε, μετά τα πρώτα 4 χτυπήματα χρησιμοποιήστε τον δείχτη σαν καποτάστο για να χτυπήστε τις χορδές σι, σολ ,ρε(b,g,d)στο 10 τάστο καθώς ανεβαίνετε προς τις μπάσες χορδές.

Μετά από ένα  μικρό slight(σύρσιμο) χρησιμοποιήστε το μεσαίο δάχτυλο στο 14 τάστο στην λα χορδή(b note) αυτή την φορά πάλι σαν καποτάστο για να πάτε για ένα μικρό arpeggio πρός τις κάτω χορδές, έτσι θα πετύχετε πιό εύκολα το επερχόμενο bend(χορδοσήκωμα) στην σι χορδή(b), αν σφίξετε και λίγο τον αντίχειρα πίσω και πάνω από το μπράτσο και βάλτε λίγο δυναμη θα το πετύχετε άνετα και θα γουστάρετε.Το bend πρέπει να συνοδεύεται από βιμπράτο γιατί όλο το feeling είναι εκεί χωρίς αυτό είναι άχρηστο.

 

Μάλλον το δεύτερο μέρος είναι το πιό δύσκολο-γρήγορο και θέλει το αίσθημα της σπιρτάδας η γρηγοράδας καλή πένα πάνω κάτω η και λίγο sweep ενδιάμεσα, προσοχή στην τοποθέτηση των σωστών δαχτύλων,

 

Αυτά τα λίγα καλή επιτυχία α κάντε και κάτι μόνοι σας :P ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραια παιζεις ρε φιλε.

Aκομα και οταν ειναι κατι σαν "ασκηση",βγαζεις μουσικη.

Μεγαλο προσον.

Τότε γιατί δεν είμαι διάσημος και ευκατάστατος με πολλά λεφχτά ε?Μάλλον κάποιο λάκκο έχει η φάβα ;D.

Ωσότου έρθουν  τα φράγκα κάπου στο απώτερο μέλλον και καταξιωθώ παγκοσμίως θα υπηρετώ ταπεινά την τέχνη κάνοντας αενάως ασκήσεις :P

 

Γιώργο θενκς για την υποστήριξη, και παίζε λέμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε γιατί δεν είμαι διάσημος και ευκατάστατος με πολλά λεφχτά ε?Μάλλον κάποιο λάκκο έχει η φάβα ;D.

Ωσότου έρθουν  τα φράγκα κάπου στο απώτερο μέλλον και καταξιωθώ παγκοσμίως θα υπηρετώ ταπεινά την τέχνη κάνοντας αενάως ασκήσεις :P

 

Γιώργο θενκς για την υποστήριξη, και παίζε λέμε

Δεν πειράζει έτσι πρεπει να υπηρετουμε ολοι ταπεινα την τεχνη και η καταξιωση ερχεται αργά η γρήγορα.Βλέπε Gus G και Γιάννη Παπαδόπουλο.Αν πάλι δεν καταξιωθείς θα είναι επειδη υπάρχει και κοινό κακόγουστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγγνώμη από τους φίλους έκανα λάθος στο mode,  το σόλο είναι βασισμένο σε ionian mode-scale

επίσης μαντζόρε κλίμακα.

Κάποιος φίλος  το πρόσεξε και τον ευχαριστώ, είναι εύκολο να μπερδευτεί κάποιος ειδικά όταν ο κάποιος είμαι εγώ ;D.Αν θέλει ο moderator ας διορθώσει τον τίτλο η και εκεί που ξεκινάει το ποστ.

Στο youtube το διόρθωσα,  νομίζω ότι είναι άσχημο να μαθαίνουμε οτιδήποτε  λάθος.

 

Παραθέτω και δυο link για τα modes(ionian-mixolydian) αν και όποιος θέλει μπορεί να τα βρεί εύκολα:

A Ionian Mode for guitar

 

A Mixolydian for guitar

 

 

Και πάλι ζητώ συγγνώμη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου