Προς το περιεχόμενο

John Mayer video tribute


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο John αν και ψιλοαγνωστος στο ευρυ κοινο και με σχεδον μηδενικο airplay στα Ελληνικα ραδιοφωνα..δεν ειναι αγνωστος στους φιλους του Νοιζ.

Ολοι εδω ..τον ξερουμε..

Αρκετοι απο εμας τον θαυμαζουμε σαν κιθαριστα καποιοι σαν τραγουδοποιό.

 

Εγω ανηκω στην κατηγορια ακροατων που πρωτα τον ανακαλυψαν σαν τραγουδοποιό και μετα σαν κιθαριστα.

Θεωρω εξαιρετικα δυσκολο να γραψεις ποπ τραγουδια με τοση απηχηση και ο John καταφερε στην Αμερικη τουλαχιστον να εφευρει το δικο του κομματι απο την πιτα.

Και σε καθε δισκο καταφερνει να επανεφευρισκει τον εαυτο του αλλα και και να γραφει ομορφα τραγουδια.

 

Στο δικο μου μυαλο ειναι ενας εξαιρετος και ταλαντουχος τραγουδοποιος αλλα και στιχουργος με προσωπικο υφος .

Ακομα και η φωνη του δεν με χαλαει  και το αυτι μου τον  εχει καταταξει στις ιδιαιτερες φωνες οπως αυτη του Sting η του Peter Gabriel.

Αυτο το νημα ειναι αφιερωμενο στον John σαν συνθετη λοιπον...{γιατι φανταζομαι ολα τα υπολοιπα τα εχετε αναλυσει ενδελεχώς.}

Feel free to post your favourites.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Έχεις ήδη βάλει το "Helpless" και το "Vultures" που είναι από τα αγαπημένα μου, ας βάλω άλλα 2 που μου αρέσουν πολύ.

 

Απίστευτο παίξιμο σε αυτό το τραγούδι. Το ακόμα πιο δύσκολο είναι ότι το τραγουδάει κιόλας παράλληλα στα lives. Πολύ κολλητικό κομμάτι, παίζοντας πολύ ενδιαφέροντα μοτίβα στην κιθάρα.

 

Το δεύτερο είναι το αγαπημένο μου κομμάτι του. Μη με ρωτήσετε γιατί, το λάτρεψα από την πρώτη ακρόαση.

 

 

 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να πιάσει ένα ακόρντο και εκεί που δεν το περιμένεις να το ελαττώσει απίστευτα. Είναι μάνα στις αναιρέσεις.

Σ αυτό τον παραδέχομαι.

Η φωνή του μου φέρνει βαρεμάρα.

Όμως παίζει πολύ όμορφα ακουστική, και στην ηλεκτρική έχει όντως δικό του συνήθως laidback υφος.

 

Κάποιοι δίσκοι του έχουν απίστευτες αναλαμπές. Αλλά σπάνια ακούς έναν ευχάριστα από την αρχή μέχρι το τέλος.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να πιάσει ένα ακόρντο και εκεί που δεν το περιμένεις να το ελαττώσει απίστευτα. Είναι μάνα στις αναιρέσεις.

Σ αυτό τον παραδέχομαι.

 

πχ

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να πιάσει ένα ακόρντο και εκεί που δεν το περιμένεις να το ελαττώσει απίστευτα. Είναι μάνα στις αναιρέσεις.

Σ αυτό τον παραδέχομαι.

 

το παρακάτω μ' αρέσει αρκετά.

 

https://www.youtube.com/watch?v=7hzBaNKGAd0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καποιον λογο εχει πλεον αποσυρθει απο το youtube αυτη εκτελεση ενω τα υπολοιπα κομματια του απο το ιδιο live υπαρχουν

https://www.veojam.com/watch/1311956398

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω τον πρωτο-άκουσα στο πρώτο του internet - only μινι άλμπουμ, Room for squares.

Με συνεπήρε η τεχνική του στην ακουστική κιθάρα αλλά κυρίως μου άρεσε συνθετικά και σαν τραγουδιστής με κομμάτια όπως το Why Georgia, Your body is a wonderland και Neon.

 

Και τσουπ... μετα απο λίγο κυκλοφοράει το πρώτο επίσημο άλμπουμ και καπάκι η Fender του βγάζει μοντέλο signature. Εσκασε σαν πυροτέχνημα απότομα.

 

Το αγαπημένο μου άλμπουμ είναι το Continuum.

Απολαμβάνω την ποπ συνθετική του αισθητική και απογειώνομαι όταν έρχεται και το σόλο.

Ο τύπος είναι πολύ αξιόλογος απο κάθε άποψη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου