Προς το περιεχόμενο

Ο ελάχιστος εξοπλισμός για ζωντανή εμφάνιση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας υποθέσουμε ότι έχετε ήδη κανονίσει ζωντανή εμφάνιση.

Ας υποθέσουμε ότι τα έφερε η ζωή και θα αναγκαστείτε να εμφανιστείτε με τα ελάχιστα.

Ας υποθέσουμε ότι θέλετε να κρατήσετε και ένα επίπεδο ποιότητας βρε αδερφέ.

 

Ποιος θα ήταν Ο ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ που θα χρησιμοποιούσατε ;

 

Δεν είναι ερώτηση παγίδα. Ας αναπτύξει ο καθένας για τον εαυτό του. Δεν εκφράζουμε όλοι το ίδιο στυλ μουσικής. Δεν παίζουμε όλοι στο ίδιο κοινό. Διαφέρουν σε πλήθος και αισθητκή. Εμένα πχ με ενδιαφέρει να μάθω ένας επαγγελματίας που εργάζεται σε μεγάλη λαϊκή ορχήστρα τι θεωρεί ελάχιστο.

Επίσης ας γράψουν και οι πληκτράδες και οι κρουστοί και οι πνευστοί και οι τραγουδιστές και οι κλασσικοί και οι Μπετόβεν. Όταν γίνεται μια ζωντανή εμφάνιση συμμετέχουν και αυτοί. Χορδογδάρτης είμαι αλλά με ενδιάφερει να μάθω και για τους υπόλοιπους μουσικούς

 

Ξεκινώ με τον εαυτό μου, μιας που σκέφτηκα ως εξής :

 

Κιθάρα ηλεκτρική  => Booster-Overdrive => Ενισχυτής μικρός με δυνατότητα reverb.

 

Η υλοποίηση αφορά hard rock το οποίο ταλαιπωρώ τα τελευταία έτη.

Έτυχε στο παρελθόν, κάπως έτσι να παίξω και ένα live που ηχητικά δεν θα ήμουν περήφανος, αλλά εκείνη την βραδιά σώσαμε την παρτίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια καλη tele,ενας tweed deluxe,ενα κουρδιστηρι,ενα od,ενα booster,ενα tremolo & ενα delay & ετοιμος....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερη κιθάρα, δεύτερη πιο φθηνή πεταλιέρα για ώρα ανάγκης, χορδές, πένσα, έξτρα καλώδιο/α. Αν γουστάρεις ενισχυτή παίρνεις, αν όχι κουμπώνεις κατευθείαν στην κονσόλα.

 

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση και ποτέ των ποτών, απαγορεύεται , δεν επιτρέπεται, να σου κοπεί το χέρι αν το κάνεις ΠΟΤΕ μην πάρεις μαζί σου Tele για κιθάρα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πχ με ενδιαφέρει να μάθω ένας επαγγελματίας που εργάζεται σε μεγάλη λαϊκή ορχήστρα τι θεωρεί ελάχιστο

 

Καλα αυτο δεν ειναι ελαχιστο....ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ  ;D

 

Strat (κολλημενη στη θεση bridge-middle που ειναι και noiseless) & πεταλιερα  ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάσα, ταμπούρο, hihat. That should do it.

 

Για ακόμα πιο εξτρίμ καταστάσεις (βλ., το gig είναι σε τηλεφωνικό θάλαμο) , καχόν. Αλλά θα πρέπει τα λεφτά να είναι καλά για να βγω να παίξω με μόνο με καχόν.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βγω να παίξω με μόνο με καχόν

 

φτιανεις και το μαλι ντρεντ,μενεις απλυτος κανα μηνα και φορας και σανδαλια με σαλβαρι ?

 

;D ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κιθαρα δεδομενη, το φτηνοτερο που θα μπορουσα να αποδεχτω τον ηχο του και να εχω και μια σχετικη υπερηφανια γι' αυτον, για hard rock καταστασεις, θα ηταν ο ac10 μαζι με 1-2 boost/od πεταλια. Και με ενα πεταλι θα εκανα δουλεια, και θα καθαριζα τον ηχο με το volume pot της κιθαρας.

 

Θα μπορουσα να κανω τη δουλεια μου και με τα μισα λεφτα, με τον mv50 και μια φτηνοκαμπινα 1x12 που εχω, αλλα ας μη ριξω και τοσο τα (ηδη χαμηλα) στανταρ που εχω.

 

Αλλωστε δεν εχω παιξει ποτε και με καλυτερο εξοπλισμο, απο τον προαναφερθεντα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου