Προς το περιεχόμενο

T-Racks 5 - Δοκιμάζοντας το Master Match Module


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εννοώ το πρώτο που ανοιγοκλείνεις την εφαρμογή

 

για εμένα πάντως και αυτό που έκανα μονος μου το ψευδομάστερινγκ και το καινούριο το αυτόματο είναι σαφώς ανώτερα από το raw mix από το σοναρ.

 

Είναι ξεκάθαρο και συχνοτικά και στις  δυναμικές αμά το βάλεις ιδιαίτερα στην ίδια ένταση με τα άλλα.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως εχεις καταλαβει τι κανει ακριβως το plugin?Εσυ χρησιμοποιεις αποκλειστικα το master match χωρις κατι αλλο πριν και μετα?Περα απο το eq matching την ενταση πως τη δινει?Εχει κρυφο limiter?Μπορεις να επεμβεις?Ποιος αποφασιζει που θα ειναι το output sealing? Ολες οι ερωτησεις αφορουν το master match και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχεις καταλαβει τι κανει ακριβως το plugin?Εσυ χρησιμοποιεις αποκλειστικα το master match χωρις κατι αλλο πριν και μετα?Περα απο το eq matching την ενταση πως τη δινει?Εχει κρυφο limiter?Μπορεις να επεμβεις?Ποιος αποφασιζει που θα ειναι το output sealing? Ολες οι ερωτησεις αφορουν το master match και μονο.

 

Από ότι διαφημίζει και το ιδιο το module ταιριάζει συχνοτικά και σε επιπεδο έντασης τη μιξη σου με ένα ή και με 3 ταυτόχρονα track που επιλέγεις ως reference. Αν επιλέξεις περισσότερα από ένα reference tracks κάνει τους απαραίτητους υπολογισμούς και διαμορφώνει αντίστοιχα τη μίξη σου.

 

Στα παραδείγματα χρησιμοποίησα αποκλειστικά αυτό.

 

Πως το κάνει το ξέρουν αυτοί που το προγραμμάτισαν, οι μηχανικοί που το έφτιαξαν.

 

Μπορείς να επέμβεις στο αποτέλεσμα. Το απεικονίζει συχνοτικά και μπορείς να αυξομοιώσεις τις προτεινόμενες συχνότητες αλλά και να κάνεις συνολική ποσοστιαία παρέμβαση στο πόσο θα ταιριάζει συχνοτικά και σε ένταση με το αυτόματο αποτέλεσμα

 

Αν δουλεύεις μόνο με το module αυτο, τo ταβάνι το αποφασίζει  μόνο του σύμφωνα με το reference track και από εκεί και πέρα μπορείς να χαμηλώσεις ποσοστιαία οπως είπα πρίν αυτό που ακούς.

 

Πάντως βλέπω πως αν βάλεις μια καλή αρχικη μίξη που είναι βασικό αυτό, ακόμα και αν την έχεις επεξεργαστεί εσύ με άλλα modules, το master match module την ταιριάζει με το reference η τον συνδυασμό των reference track που του έδωσες και αυτό, όσο τουλάχιστο μετράει η εμπειρική μου ακρόαση, γίνεται καλά στις δοκιμές που έκανα.

 

Για 99 ευρώ καλά είναι πιστεύω.

 

Γενικά αν όλη η σουίτα και ότι περιέχει πέσει σε "εμπειρα χερια" θα υπάρχει πολύ καλό  αποτέλεσμα, υπάρχουν παραδείγματα στο διαδίκτυο, τουλάχιστο τα εταιρικά αλλά αμα ψάξεις θα βρείς και χρήστες καλούς να το χρησιμοποιούν και να λενε γι αυτό τα δικά τους.

 

Γενικά δίνει καλές preset αλυσίδες πέραν του master match που δουλεύουν σε μια καλή μιξη. Το χρησιμοποιώ πάρα πολλά χρόνια και η νέα έκδοση που έχω, έχει τα παλιά preset και τα παλιά modules αλλά και ενα δυο καινούρια που πρόλαβα να δουλέψω προσωπικά μου αρέσουν.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μου αρεσε πολυ η ολη λογικη του σαν μια καλη προταση για το που πας στο τελικο σταδιο. Οταν το χρησιμοποιεις πρεπει να ειναι παντα τελευταιο στην αλυσιδα? Γιατι απο τα λιγα που ειδα δεν εχει επιλογη ουτε για dithering ουτε για output sealing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγω θα συμφωνήσω με τον χαχαχαχα στο εξής:

 

Δεν μπορούμε να ασχολούμαστε όλοι με όλα και γι αυτό υπάρχουν ειδικοί. Οι άνθρωποι με παιδεία και σκεπτικό του τι είναι αυτό που πρέπει να πετύχουν ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ.

 

Εξ άλλου το loudness war τελείωσε χάρη στα νέα κανάλια διανομής.

Αν ανεβάσεις "bedroom mastered" κομμάτι σε itunes, Spotify, Youtube, Reverbnation, κ.α. με ένταση στον Θεό, λιώνεται απο τους δικούς τους αλγόριθμους και ακούγεται χάλια και παραμορφωμένα (αντι πιο εντυπωσιακά) σε σχέση με αυτά που τηρούν τις προδιαγραφές.

 

Οταν όμως έχεις γράψει το κομματάκι σου και θέλεις να το ακούσεις στο αυτοκίνητο με τους φίλους σου και όχι απαραίτητα να το δημοσιεύσεις ή να δοκιμάσεις την τύχη σου στην αγορά, ένα τέτοιο εργαλείο σου λύνει τα χέρια.

Αρκεί να θέτεις σαν reference σχεδόν όμοιες ενορχηστρώσεις. Και φυσικά είναι σημαντικό να κάνεις level match την αρχική σου μίξη με την mastered, για να καταλάβεις αν διόρθωσες ή κατέστρεψες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Αυτο εννοουσα και γω απλα το ειπες αναλυτικα.

 

Απο κει και περα ο πολεμος τελειωσε στις πλατφορμες αλλα αν παρατηρησεις απο ξενους mastering enginears(ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ)  λενε οτι αλλο master κανουν για streaming και αλλο για cd. 

   

Εκτος θεματος.. εχω παραπονο που οι κορυφαιοι παραγωγοι του κοσμου δειχνουν απλοχερα τη δουλεια τους και εδω ουτε ενας δεν εχει κανει ενα tutorial..  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδω ουτε ενας δεν εχει κανει ενα tutorial.

 

Ενταξει ξεκιναω εγω και ΔΕΝ θα σε κουρασω...

 

ΔΕΝ κανω mastering ,κανω καλη ΜΙΞΗ και μετα το ΜΟΝΟ που κανω ειναι να βαζω αΦτο για να μπορεσω να το ανεβασω σε μια "πλατφορμα" ή να το δωσω σαν δειγμα ωστε να μην ακουγεται "χαμηλα" .

 

https://www.sonnox.com/plugin/oxford-inflator-v3

 

ο λογος που δεν κανω mastering ειναι ΑΠΛΟΣ : δεν κΣερω να κανω mastering αλλα και δεν εχω τα εργαλεια για να το κανω  ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα τος ο πρωτος...  8)

 

Απολυτα σεβαστο αυτο που λες εγω το γενικευω μιλαω για ολη τη φαση : ενορχηστρωση-μιξη-παραγωγη. Το mastering ουτε και γω το ακουμπαω ουτε για πλακα... απλα μιλαω για επιτυχημενους ανθρωπους του χωρου στην Ελλαδα που κανουν τις εμπορικες παραγωγες και τις οχι και τοσο αλλα με αξιολογα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απο κει και περα ο πολεμος τελειωσε στις πλατφορμες αλλα αν παρατηρησεις απο ξενους mastering enginears(ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ)  λενε οτι αλλο master κανουν για streaming και αλλο για cd. 

 

Μα αυτό ΔΕΝ είναι μυστικό!

 

Δεν υπάρχει ένα master. Θες σίγουρα ένα για iTunes που οι τύποι κατα παράδοση της Apple πρέπει να ξεχωρίζουν, οπότε πρέπει να είναι  iTunes certified (!) ο μαστεράς και άλλο για Spotify, Youtube κλπ που όμως σε γενικες γραμμές αν δεν σου τρέχουν λεφτά απο τα μπατζάκια, κάνεις απλά ένα για streaming.  Αλλο για CD που μπορείς να έχεις μεγαλύτερες εντάσεις και άλλο για το φρούτο που ξανάρθε στην μόδα, το βινύλιο (back to the future).

 

Ετσι κι αλλιώς, αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, το mastering είναι μια διαδικασία συμβατότητας με τα μέσα αναπαραγωγής. Το καθε ένα έχει τα όρια του και τις προδιαγραφές του. Κάτι που γνωρίζει ένα mastering house.

Απο εκεί και πέρα αν η μείξη είναι χάι -χούι και υπολείπεται φασματικά μπορεί να "πειραχτεί" λίγο η τονική ισορροπία και να δοθεί λίγος πρόσθετος όγκος, απο ένα τρίτο σετ έμπειρων αυτιών (εδω προσθέστε και τις υπερβολές κάποιων έμπειρων).

 

Προσωπικά θα έκανα μια γενική εκδοχή για streaming κάπου στα -13 με -16 Luff, no clipping, -1db peak σε 24bit lossless format.  Καθόλου απλή άσκηση.

Αυτό αρκεί για παρουσία online και ίσως να έκανα μια για CD. Άλλωστε πόσα CD κόβονται σήμερα;..

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα..το cd το ανεφερα επειδη το διαχωριζουν και αυτοι τους οποιους παρακολουθω!

 

Το -1 db που λες το τηρεις παντα?Ανεξαρτητα τι export θα κανεις?

Πχ αν βαλεις σε ενα vu meter που εχει και δυνατοτητα true peak αλλα και codec επιλογη αναλογα το target που βαζεις μερικες φορες και με -1 db output sealing μπορει να περασει το 0 και να εχει clipping. Eκτος αν δεν καταλαβα σωστα κατι απο αυτα που εγραψες στον τροπο που χρησιμοποιεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου