Προς το περιεχόμενο

Richie Blackmore ..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζω πολυ καλα ποιος ειναι ο Richie, την προσφορα του στην μουσικη  αλλα και στην κιθαρα. Σεβομαι φυσικα την αποψη του αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν συμφωνω μαζι του.

Κατ εμε, μπορεις να εισαι "γυαλισμενος"  και γρηγορος  πανω κατω στην ταστιερα {η στα τομς} οπως λεει..και παραλληλα να εχεις τονους feel & groove και αισθημα σε αυτο που κανεις.

Μου θυμισε μια παλιοτερη συνεντευξη του Chambers που ελεγε οτι δεν αντεχε το παιξιμο του Weckl ..γιατι παραηταν τελειο...

Nομιζω οτι ειναι λιγο "οσα δεν φτανει η αλεπου " φαση..η αποψη του.

 

anyway..ελπιζω το συγκεκριμενο thread να μην θεωρηθει flame.

ο καθε ενας εχει τις αποψεις του..εγω απλα εκθετω την δικη μου.

 

να θυμηθουμε και τον "χωρις εκφραση"  Joe Satriani.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησε ο Satriani.

https://www.guitarworld.com/artists/its-unfortunate-joe-satriani-responds-to-ritchie-blackmore-comments

https://www.rocking.gr/news/joe-satriani-vs-ritchie-blakmore/32516

 

Περι ορεξεως ...

Τα πειραματα αλλοι τα κανουν σπιτι τους και οχι στο live.

Και ποιον βρηκε τωρα να πει οτι δεν πειραματίζεται?

Τον Satriani.  χαχαχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ που λεει και ο cos

Που απο την (μουσικη) τρελλα που κουβαλαγε, δεν εβρισκε παραγωγο για το πρωτο του αλμπουμ και το εκανε μονος του με πενιχρα μεσα. Ενω μαθητες του ηταν ηδη διασημοι.

 

ΥΓ προσωπικα παρολο που ειμαι της γενιας που μεγαλωσαμε με zeppelin και purple, πιο πολυ με βοηθησε μουσικα (σαν ιδεες, σαν εμπνευση, σαν τεχνικη, σαν θεωρια κλπ) ο satriani παρα ο blackmore. Μιλαμε για παρα πολυ πιο πολυ. Μιλαμε για καμια σχεση. Μιλαμε για 90%-10%. Μιλαμε για το οτι οταν καθησα να ασχοληθω με τον satriani, αναγκάστηκα και εμαθα μουσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ εμε, μπορεις να εισαι "γυαλισμενος"  και γρηγορος  πανω κατω στην ταστιερα {η στα τομς} οπως λεει..και παραλληλα να εχεις τονους feel & groove και αισθημα σε αυτο που κανεις.

 

Φυσικα και μπορεις....ο παππους απλα ζΟΥλευει... ;D

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δήλωση: καμμία διάθεση για flame...

 

όμως....

υπάρχουν οι pace setters ή οι pioneers.

Χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχαν οι άλλοι, οι γιαλιστεροί ...οι σπουδαγμένοι.

 

Αν και πήγα σε συναυλία purple (δις) με Morse και Airey και έπαθα πλάκα, δεν ήταν ούτε θα είναι ποτέ the real thing.

Θεωρώ οτι ο Ριτσι δεν έθαψε κανέναν. Είπε μια αλήθεια.

 

Και ο Iommi δεν είναι γιαλισμένος. ήταν όμως πρωτοπόρος.

 

είπα τα 0.02 ευρώ μου  ;D

 

(επίσης: δεν μου άρεσε ΠΟΤΕ ο Weckl. Αντιθέτως ο Chambers ναι. Πολύ.)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως....

υπάρχουν οι pace setters ή οι pioneers.

Χωρίς αυτούς δεν θα υπήρχαν οι άλλοι, οι γιαλιστεροί ...οι σπουδαγμένοι.

 

Σαφως και υπαρχουν αλλα δεν σημαινει οτι πολλοι απο αυτους δεν ηταν SUPER  "γυαλιστεροι"

 

 

 

 

 

 

 

ουτε βεβαια σημαινει οτι αν ΔΕΝ εισαι γυαλιστερος δεν εισαι trend setter & pioneer (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ βεβαια οτι αυτο που επαιζαν το επαιζαν ΤΕΛΕΙΑ οσο και "απλο" και να ηταν 

 

 

 

 

Αν και πήγα σε συναυλία purple (δις) με Morse και Airey και έπαθα πλάκα, δεν ήταν ούτε θα είναι ποτέ the real thing.

 

αλλο αυτο ΦΥΣΙΚΑ κανεις δεν μπορει να παιξει Purple οπως ο Blackmore....μη τρελλαθουμε κι ολας....

 

εδω αυτοι εχουν τον....καλυτερο ΜΠΑΣΙΣΤΑ του πλανητη και παλι δεν ακουγονται 100% ιδιοι με τους...κανονικους Stones

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδω αυτοι εχουν τον....καλυτερο ΜΠΑΣΙΣΤΑ του πλανητη και παλι δεν ακουγονται 100% ιδιοι με τους...κανονικους Stones

 

Συμφωνώ.

Όσο για το "περί Satriani", πόσοι ακούν τους δίσκους του (πέραν του Surfin ...;

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.

Όσο για το "περί Satriani", πόσοι ακούν τους δίσκους του (πέραν του Surfin ...;

 

Θα έλεγα πολλοί. Ο σατριανι δεν ειναι κανενας νεαρος. προλαβε τις εποχες που ο κοσμος αγοραζε ακομα δίσκους/cd/dvd. Φυσικα οι δισκοι που πούλησαν οι stones-purple-zeppelin δεν συγκρίνονται αλλα και παλι.

Επανέρχομαι, πολλοί δισκοι του σατς ηταν καλοι και πολλοι τους ακουν. Ακόμα και εξω απο αμερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα πολλοί. Ο σατριανι δεν ειναι κανενας νεαρος. προλαβε τις εποχες που ο κοσμος αγοραζε ακομα δίσκους/cd/dvd. Φυσικα οι δισκοι που πούλησαν οι stones-purple-zeppelin δεν συγκρίνονται αλλα και παλι.

Επανέρχομαι, πολλοί δισκοι του σατς ηταν καλοι και πολλοι τους ακουν. Ακόμα και εξω απο αμερικη.

Aγαπημενοι δισκοι κατα σειρα προτίμησης.

1. Joe Satriani

2. The Extremist

3. Surfing with the Alien

4. Crystal planet

5. unstoppable momentum.

6. Strange beautiful music.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντησε ο Satriani.

https://www.guitarworld.com/artists/its-unfortunate-joe-satriani-responds-to-ritchie-blackmore-comments

https://www.rocking.gr/news/joe-satriani-vs-ritchie-blakmore/32516

 

Περι ορεξεως ...

Τα πειραματα αλλοι τα κανουν σπιτι τους και οχι στο live.

Και ποιον βρηκε τωρα να πει οτι δεν πειραματίζεται?

Τον Satriani.  χαχαχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ που λεει και ο cos

Που απο την (μουσικη) τρελλα που κουβαλαγε, δεν εβρισκε παραγωγο για το πρωτο του αλμπουμ και το εκανε μονος του με πενιχρα μεσα. Ενω μαθητες του ηταν ηδη διασημοι.

 

ΥΓ προσωπικα παρολο που ειμαι της γενιας που μεγαλωσαμε με zeppelin και purple, πιο πολυ με βοηθησε μουσικα (σαν ιδεες, σαν εμπνευση, σαν τεχνικη, σαν θεωρια κλπ) ο satriani παρα ο blackmore. Μιλαμε για παρα πολυ πιο πολυ. Μιλαμε για καμια σχεση. Μιλαμε για 90%-10%. Μιλαμε για το οτι οταν καθησα να ασχοληθω με τον satriani, αναγκάστηκα και εμαθα μουσικη.

 

Σπυρο παρολο που μαλλον ειμαι λιγο μικροτερος σου{43}...και εγω μεγαλωσα με maiden, Sabbath, Zeppelin, Purple, και...Τρυπες.

Με τους Purple ειδικα..{Αν και τους ειδα στη Λεωφορο} με Blackmore..αλλα και τον Gillan σε καποιο φεστιβαλ της Κνε στο Ζαππειο  με δικη του μπαντα πριν χρονια...εχω σταματησει να ασχολουμαι απο τα 17 μου....{αν και ο Paice...ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΑΜΜΙΣΤΑΡΑΣ}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να τάλεγες αυτά αν μεγάλωσες με τους purple.

Εγώ τους γνώρισα στα 16 μου όταν βγήκε το machine head.

Μετά πήγα προς τα πίσω. Και άντεξα μέχρι που έφυγε ο Blackmore.

 

Μεγαλώνεις με κάποιον όταν φτιάχνεται. Όταν είναι είδηση. Όχι όταν είναι παρελθόν και έχουν έρθει οι επίγονοι.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου