Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό και μπαταρία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουγα τη διαφορά μεταξύ τους (με ελαφρά προτίμηση στη μπαταρία), στα boost-drive -wah pedals, αλλά ότι θ' άκουγα και διαφορές μεταξύ τύπων μπαταριών*, δεν το περίμενα. Μήπως είμαι ο Eric Johnson?  :P

 

*Και δεν εννοώ διαφορές μεταξύ 9.6V-7.6V, καινούργια - ελαφρά πεσμένη.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοίτα, αν αφεθείς, όπως εγώ π.χ. μπορεί και να μην καταλαβαίνεις διαφορές απο ένα ενισχυτή σε άλλον! Και είσαι ευτυχής. ;D

 

Ομως σίγουρα θα υπάρχει κάποια διαφορά. Ισως 1-5%, ίσως και όχι αλλά θα πρέπει να έχεις κάποιες σταθερές για να το κρίνεις. π.χ. κιθάρα, ενισχυτή με σταθερό ρεύμα και κυρίως looper που θα επαναλαμβάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

Τελικά που κατάληξες; Ακουγεται καλύτερα με πεσμένες μπαταρίες;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν αφεθείς, όπως εγώ π.χ. μπορεί και να μην καταλαβαίνεις διαφορές απο ένα ενισχυτή σε άλλον! Και είσαι ευτυχής. ;D

 

 

this is the best. Believe me...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κοίτα, αν αφεθείς, όπως εγώ π.χ. μπορεί και να μην καταλαβαίνεις διαφορές απο ένα ενισχυτή σε άλλον! Και είσαι ευτυχής. ;D

 

2) Ομως σίγουρα θα υπάρχει κάποια διαφορά. Ισως 1-5%, ίσως και όχι αλλά θα πρέπει να έχεις κάποιες σταθερές για να το κρίνεις. π.χ. κιθάρα, ενισχυτή με σταθερό ρεύμα και κυρίως looper που θα επαναλαμβάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

 

3) Τελικά που κατάληξες; Ακουγεται καλύτερα με πεσμένες μπαταρίες;

1) Επειδή έχουμε βρεθεί πολλάκις στο στουντιάκι και ξέρεις τη κατάσταση θα γνωρίζεις ότι δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε παίζω με strat και πότε με Gibson. Και είμαι ευτυχής, ακούω τον εαυτό μου.

2) Το κάνω πάντα με τα ίδια σταθερά την ίδια στιγμή.

3) Ακούγονται καλύτερα με μπαταρίες σε σχέση με το ρεγκιουλαρισμένο τροφοδοτικό των 8.97V. Από κει και μετά μου φαίνεται ότι καλύτερα ακούγονται τα TS , Boss DS, Zen, Muff, Treble booster, Wah με μπαταρίες λίγο κάτω από 9V. Δεν έχω Fuzz / fuzz face style να πω. Επίσης μου φαίνεται ξαναλέω ότι οι εντελώς καινούργιες με 9.6V ξυρίζουν λίγο παραπάνω.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου φαίνεται ξαναλέω ότι οι εντελώς καινούργιες με 9.6V ξυρίζουν λίγο παραπάνω.

Μια χαρα.

Στο soundecheck θα βαζεις καινουριες μπαταριες, θα καθεσαι μπροστα τον ενισχυτη και θα ριχνεις μια κοντρα ξουρα.

Βουαλα.

Στο Live και φραπα και με καλο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Επειδή έχουμε βρεθεί πολλάκις στο στουντιάκι και ξέρεις τη κατάσταση θα γνωρίζεις ότι δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε παίζω με strat και πότε με Gibson. Και είμαι ευτυχής, ακούω τον εαυτό μου.

2) Το κάνω πάντα με τα ίδια σταθερά την ίδια στιγμή.

3) Ακούγονται καλύτερα με μπαταρίες σε σχέση με το ρεγκιουλαρισμένο τροφοδοτικό των 8.97V. Από κει και μετά μου φαίνεται ότι καλύτερα ακούγονται τα TS , Boss DS, Zen, Muff, Treble booster, Wah με μπαταρίες λίγο κάτω από 9V. Δεν έχω Fuzz / fuzz face style να πω. Επίσης μου φαίνεται ξαναλέω ότι οι εντελώς καινούργιες με 9.6V ξυρίζουν λίγο παραπάνω.

 

1. σίγουρα οι μπαταρίες έχουν μεγαλύτερο βολτάζ (καινούργιες) και χαμηλότερο επίπεδο θορύβου. Δηλαδή σχεδόν 10 βολτ αντί 9 παρά.

2. όμως μετά τα μηχανάκια έχουν σταθεροποιήσεις μέσα τους που κατεβάζουν συνήθως στα 5 ή 3.3 (δεν είμαι σίγουρος για το τελευταίο)

3. σίγουρα είναι λοιπόν θέμα της σταθεροποίησης μέσα στο μηχάνημα

4. αν δεν υπάρχει (ή δεν είναι πολύ σοβαρή) τότε πιθανόν η διαφορά να φαίνεται περισσότερο.

5. αν η μπαταρία πέφτει, αρκετά, τότε υπάρχει η πιθανότητα να βγαίνει ο σταθεροποιητής έξω από τα όρια λειτουργίας του (συνήθως θέλει πχ +2 βολτ για να ρίξει στα 5.  Όταν λοιπόν η μπαταρία πέσει στα 7 αρχίζει να μην λειτουργεί σωστά που φυσικά δεν είναι διακοπή, αλλά υποβάθμιση ήχου.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται ότι καλύτερα ακούγονται τα TS , Boss DS, Zen, Muff, Treble booster, Wah με μπαταρίες λίγο κάτω από 9V. Δεν έχω Fuzz / fuzz face style να πω. Επίσης μου φαίνεται ξαναλέω ότι οι εντελώς καινούργιες με 9.6V ξυρίζουν λίγο παραπάνω.

Ωραίος.

Θα πας σ' έναν ηλεκτρολόγο/ηλεκτρονικό, και θα του ζητήσεις να σου φτιάξει ένα footswitchable τροφοδοτικό μπαταρίας για τα πετάλια, που να παίρνει δύο μπαταρίες.

Θα βάζεις μια καινούρια και μια παλιά μέσα, και με το footswitch θα επιλέγεις ποια θα χρησιμοποιείται.

Για treble boost σε όλα τα πετάλια, θα πατάς την καινούρια, ενώ για όλες τις άλλες χρήσεις την πεσμένη. ;D

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα.

Στο soundecheck θα βαζεις καινουριες μπαταριες, θα καθεσαι μπροστα τον ενισχυτη και θα ριχνεις μια κοντρα ξουρα.

Βουαλα.

Στο Live και φραπα και με καλο ηχο.

Γελάτε βρε, όταν ο Eric Johnson μου προτείνει να του πατάω τις παραμορφώσεις του στα live να δω τι θα λέτε.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακούγονται καλύτερα με μπαταρίες σε σχέση με το ρεγκιουλαρισμένο τροφοδοτικό των 8.97V. Από κει και μετά μου φαίνεται ότι καλύτερα ακούγονται τα TS , Boss DS, Zen, Muff, Treble booster, Wah με μπαταρίες λίγο κάτω από 9V. Δεν έχω Fuzz / fuzz face style να πω. Επίσης μου φαίνεται ξαναλέω ότι οι εντελώς καινούργιες με 9.6V ξυρίζουν λίγο παραπάνω.

 

Αν και σχετικα ηλικιωμενος  ;D - η ισως ακριβως γι αυτο  8) - μια χαρα ακους...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σχετικα ηλικιωμενος  ;D - η ισως ακριβως γι αυτο  8) - μια χαρα ακους...

Nα βρε ο άνθρωπος που ξέρει.

 

Υ.Γ. Και θα προχωρήσω έτι περισότερον λέγοντας ότι:

Οι Duracell procell, Panasonic, Energizer <8.7V, GP, Aerocell, μ' άρεσαν περισσότερο από Duracell, Fujitsu, Fender, κλπ

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου