Προς το περιεχόμενο

Δοκιμαζοντας για πρωτη φορα τον BOSS KATANA 50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε χαμηλη ενταση, που το εχω δοκιμασει λιγο, δεν μου αρεσε πολυ ο preset brown ηχος. Αρκετα καλος μεν, δεν ειναι τοσο οργανικος και ζεστος οσο με τους μικρους λαμπατους που παιζω σπιτι. Βεβαια, σε μεγαλες εντασεις θεωρω οτι θα μου αρεσει περισσοτερο.

Το καθαρο καναλι ειναι εξαιρετικο σε ολες τις εντασεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, otto## είπε

Παίδες ανασταίνω λίγο το θέμα διότι με ενδιαφέρει η γνώμη σας για το κατάνα. Βλέπω πολλά βίντεο και σε όλα τον εκθειάζουν αλλά τέτοιες αντιδράσεις απο ytbers έχω βαρεθεί να βλέπω. Για high gain lead πως είναι; Λασπώνει? Δε με ενδιαφέρει τόσο η ένταση διότι δε παίζω εκτός σπιτιού αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μη βγάζει ψηφιακούρα ο ήχος. 

Κατα τα δικα μου γουστα, θελει ρυθμιση στα πριμα γενικοτερα για να μη ξυνουν.
Ενιοτε δεν φτανει μονο το high  ρυθμιστηρι που εχει στο πανελ και μπαινω και στα EQ εφφε για να το φερω εκι ακριβως που θελω.
Πηγαινε στο 4.30 του βιντεο που βαζω το βρωμικο καναλι.  Εχε υποψη σου βεβαια οτι παιζω με single coils

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Κατα τα δικα μου γουστα, θελει ρυθμιση στα πριμα γενικοτερα για να μη ξυνουν.
Ενιοτε δεν φτανει μονο το high  ρυθμιστηρι που εχει στο πανελ και μπαινω και στα EQ εφφε για να το φερω εκι ακριβως που θελω.
Πηγαινε στο 4.30 του βιντεο που βαζω το βρωμικο καναλι.  Εχε υποψη σου βεβαια οτι παιζω με single coils

θενκς Σπύρο. Ναι το ξαναείδα το βίντεο. Δε μπορώ να πω ότι ειναι εύκολο να κρίνω για τα βρόμικα. Εσυ πως το άκουσες; Αμα κόψεις volume καθαρίζει; Σε σόλο με high gain πως το κρίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σε χαμηλη ενταση, που το εχω δοκιμασει λιγο, δεν μου αρεσε πολυ ο preset brown ηχος. Αρκετα καλος μεν, δεν ειναι τοσο οργανικος και ζεστος οσο με τους μικρους λαμπατους που παιζω σπιτι. Βεβαια, σε μεγαλες εντασεις θεωρω οτι θα μου αρεσει περισσοτερο.

Το καθαρο καναλι ειναι εξαιρετικο σε ολες τις εντασεις.

Αυτό το περίμενα. Όπου τον έχω ακοήσει, τα καθαρά βγαίνουν ωραία. Φαντάζομαι ειναι και η ευκολία να βάλεις λίγα εφέ (λίγο chorus, delay κλπ) και να τα κάνεις σουπερ. Αλλά τα high gain ειναι το "πρόβλημά" μου. Εκεί χάνουν τα περισσότερα ψηφιακά/modelling. Λασπώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

Αυτό το περίμενα. Όπου τον έχω ακοήσει, τα καθαρά βγαίνουν ωραία. Φαντάζομαι ειναι και η ευκολία να βάλεις λίγα εφέ (λίγο chorus, delay κλπ) και να τα κάνεις σουπερ. Αλλά τα high gain ειναι το "πρόβλημά" μου. Εκεί χάνουν τα περισσότερα ψηφιακά/modelling. Λασπώνει. 

Η αποψη μου ειναι οτι οποιος ξερει να κανει tweeking, μπορει να βγαλει τον ηχο που θελει, καλυτερα απο οποιοδηποτε αλλον ενισχυτη αυτης της κατηγοριας.

Βεβαια να διαθετουν και το καταλληλο οργανο και μαγνητες, για αυτο που θελουν να ακουσουν.

Εγω παντως δεν ακουσα λασπη και με strat (single coils) και με prs (humbuckers). Τα πριμα μονο με ενοχλουν και τα διορθωνω.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με στενοχωρησε ειναι οτι ξαφνικα η τιμη εφτασε απο 200 στα 230.

Μαλλον πρεπει να σταματησουμε να γραφουμε καλα λογια.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 

Μαλλον πρεπει να σταματησουμε να γραφουμε καλα λογια.

η απλά να σταματήσουμε την άνοδο του δολαρίου, είμαστε λίγοι αλλά ΜΠΟΡΟΎΜΕ !:classic_biggrin::classic_biggrin::classic_biggrin:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
14 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Αυτο που με στενοχωρησε ειναι οτι ξαφνικα η τιμη εφτασε απο 200 στα 230.

Μαλλον πρεπει να σταματησουμε να γραφουμε καλα λογια.

Γενικότερα ανέβηκαν όλα τα Roland/Boss προϊόντα από τον προηγούμενο μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

Για να μην ανοίγουμε καινούργιο θέμα, πολύ σύντομα θα είναι διαθέσιμη η έκδοση 3 για τους ενισχυτές KATANA, όπου θα προσθέτει εκτός των άλλων και κάποια εφφέ όπως για παράδειγμα τα θρυλικά εφφέ DC-30 (Chorus/Echo), GE-10 (Graphic EQ) κλπ. Επίσης, ο χρήστης θα έχει τη δυνατότητα μέσω του Tone Studio να τροποποιεί και άλλες παραμέτρους. Αυτά τα ολίγα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η νέα έκδοση είναι έτοιμη.

Νέες λειτουργίες:

• Όταν χρησιμοποιούμε reverb ή άλλα stereo εφφέ, το audio σήμα μέσω της θύρας USB είναι stereo.
• Το GE-10 έχει προστεθεί στο TYPE για τα EQ των Patch και Global.

• Τα 95E Pedal Wah και Roland DC-30 Analog Chorus-Echo έχουν προστεθεί στο TYPE για το MOD/FX.

• Δυνατότητα ανάθεσης παραμέτρων στα κουμπιά των εφφέ στο πάνελ.

• Δυνατότητα ανάθεσης παραμέτρων στο expression pedal για μεγαλύτερη ευελιξία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου