Προς το περιεχόμενο

Καλος ηχος στο παταρι / μαπα στο PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχουμε πολυ καιρο να τα πουμε.

Μας εφαγε η δουλεια , τα Live και τα δυο πλεον πιτσιρικια που εχουμε!

Ελπιζω να ειστε ολοι απανταχου καλα, ακομα και απο εδω απο το Μοναχο δεν μενω ανεπηρρεαστος απο τα γεγονοτα. Ο καινουριος μου ρολος ως πατερας με εχει κανει να τα βλεπω πολυ διαφορετικα τα πραγματα πλεον οσων αφορα την προστασια της οικογενειας μου. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Στο θεμα μας. Συμμετεχω σε δυo projekts εδω στο Μινχεν και χρησιμοποιω το ιδιο και απαραλλακτο rig και στους δυο.

 

Telecaster 69 RI Floral

Cry Baby

TS808

JHS lemondrop

BOSS Chorus

BOSS Flanger

JAM Boomster

Fender Deluxe Reverb Custom.

 

Ο ηχος στο παταρι σκοτωνει. Φοβερες δυναμικες,

Ε οταν στο τσεκ κατεβαινω να ακουσω απο κατω απλα απογοητευομαι.

Αδειος ηχος χωρις ογκο, σα κουνουπι.

 

Και οι δυο ηχοληπτες παιρνουν με Sennheiser E 906

 

Τι μπορει να πηγαινει στραβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να σου κάνω ένα low cut στα 250 Hz να σου την κάνω την τέλε γιουκαλίλι  ;D σε ένα δευτερόλεπτο  ;D ;D ;D Θέλω να πω ότι με τους ηχολήπτες του χώρου το έχεις συζητήσει; Γιατί αν δε βγάζεις άκρη με αυτούς πολύ χλωμό να βγάλεις άκρη από εδώ  ;D

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Χρειάζεσαι καλύτερο ηχολήπτη

2. Μπορεί και ο χώρος να είναι μάπα.

3.Μπορει το ΡΑ να είναι μάπα.

 

Όλα τα παραπάνω χώρια ή σε συνδυασμό.

 

Το Ε906 ειναι industry standard και σίγουρα είναι το μόνο που δεν φταίει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Χρειάζεσαι καλύτερο ηχολήπτη

2. Μπορεί και ο χώρος να είναι μάπα.

3.Μπορει το ΡΑ να είναι μάπα.

 

Όλα τα παραπάνω χώρια ή σε συνδυασμό.

 

Το Ε906 ειναι industry standard και σίγουρα είναι το μόνο που δεν φταίει.

 

1. ισως

2. οι χωροι ειναι αρκετα καλοι απο ηχητικης αποψεως

3. Presonus ψηφιακη δουλευουν και οι δυο με καλα ηχεια. τωρα για τελικους δε ξερω ακριβως

 

Εγω νομιζω πιο πολυ φταιει η ελλειψη γνωσης του συγκεκριμενου ειδους/ηχου. Αυτου του αμερικανικου country rock ηχου. απλα ελεγα μηπως το μικροφωνο ειναι ισως ακαταλληλο. ο ηχος ειναι πολυ στενος να παρει. μικρος ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν προκειται για μικρους/μεσαιους χωρους, ποτε δεν θα ειναι το ιδιο αν ο ηχος ερχεται κατευθειαν απο μεγαλο ενισχυτη που "γεμιζει" τον χωρο, η απο μικροφωνο σε καποιον μικροτερο. Πολλοι παικτες ειναι φανατικοι της πρωτης λυσης, συν του οτι εξαρτασαι λιγοτερο απο τον ηχοληπτη για το τελικα αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ισως

2. οι χωροι ειναι αρκετα καλοι απο ηχητικης αποψεως

3. Presonus ψηφιακη δουλευουν και οι δυο με καλα ηχεια. τωρα για τελικους δε ξερω ακριβως

 

Εγω νομιζω πιο πολυ φταιει η ελλειψη γνωσης του συγκεκριμενου ειδους/ηχου. Αυτου του αμερικανικου country rock ηχου. απλα ελεγα μηπως το μικροφωνο ειναι ισως ακαταλληλο. ο ηχος ειναι πολυ στενος να παρει. μικρος ηχος

 

Όχι το μικρόφωνο είναι μια χαρά,δεν ξέρω βέβαια πως το χρησιμοποιούν και αν το τοποθετούν σωστά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αφου η εγκατάσταση και οι ηχολήπτες είναι σοβαροί κατα τα γραφόμενα σου αλλά και τις επιλογές τους, γιατί δεν τους καλείς στο πατάρι να ακούσουν το ζητούμενο αποτέλεσμα στην πηγή και να τους μεταφέρεις την αισθητική σου προσέγγιση, αφού το πιο πιθανό να είναι αυτή η διαφορά. Διότι απο προδιαγραφές δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σίγουρα κάτι θα κάνουν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω νομιζω πιο πολυ φταιει η ελλειψη γνωσης του συγκεκριμενου ειδους/ηχου.

 

Αυτό που αναφέρεις δυστυχώς είναι ο κανόνας...

Πας να παίξεις/ηχογραφήσεις guitar oriented music με μπλουζ/ροκ/καντρυ προσέγγιση και το τελευταίο που απασχολεί τους ηχολήπτες είναι ο ήχος και η παρουσία της ηλεκτρικής κιθάρας...δεν είναι βέβαια όλοι έτσι, όμως οι περισσότεροι -με όλη την καλή τους διάθεση - κυρίως ενδιαφέρονται να "παχύνουν" μπότα και μπάσα, να "γεμίσουν" τον χώρο με ήχο και να μας φέρουν στα όρια της αναγούλας  ;D...

Και μετά -εκεί που είσαι σε απόγνωση- ακούς μιά σπιτική ηχογράφηση του Jazzjoker και η ελπίδα επανακάμπτει  ;D 8) :angel:...κουράγιο  ;)

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται για μικρους/μεσαιους χωρους, ποτε δεν θα ειναι το ιδιο αν ο ηχος ερχεται κατευθειαν απο μεγαλο ενισχυτη που "γεμιζει" τον χωρο, η απο μικροφωνο σε καποιον μικροτερο. Πολλοι παικτες ειναι φανατικοι της πρωτης λυσης, συν του οτι εξαρτασαι λιγοτερο απο τον ηχοληπτη για το τελικα αποτελεσμα.

 

μιλαμε για ανοιχτους χωρους

 

μάπα μόνο ο δικός σου ήχος ή όλη η μπάντα?

 

οχι το συνολικο ειναι ωραιος ηχος

 

Αυτό που αναφέρεις δυστυχώς είναι ο κανόνας...

Πας να παίξεις/ηχογραφήσεις guitar oriented music με μπλουζ/ροκ/καντρυ προσέγγιση και το τελευταίο που απασχολεί τους ηχολήπτες είναι ο ήχος και η παρουσία της ηλεκτρικής κιθάρας...δεν είναι βέβαια όλοι έτσι, όμως οι περισσότεροι -με όλη την καλή τους διάθεση - κυρίως ενδιαφέρονται να "παχύνουν" μπότα και μπάσα, να "γεμίσουν" τον χώρο με ήχο και να μας φέρουν στα όρια της αναγούλας  ;D...

Και μετά -εκεί που είσαι σε απόγνωση- ακούς μιά σπιτική ηχογράφηση του Jazzjoker και η ελπίδα επανακάμπτει  ;D 8) :angel:...κουράγιο  ;)

 

Φιλε Ηλια εμεις εχουμε παιξει πολλακις μαζι και ξερεις και το στυλ μου. Καταλαβαινεις φανταζομαι απο πρωτο χερι το προβλημα. Στο παταρι εχουμε 1980 και country rock και στο κοινο ποπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου