Προς το περιεχόμενο

Squindεr Stratocaster Remake


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα locking tuners πάντως που έχω συναντήσει δεν έχουν σχέση με το floyd που πρέπει πρώτα να βάλεις allen κλπ. Είναι σαν τα κανονικά, κουρδίζεις κατευθείαν, απλά η χορδή μπαίνει πιο εύκολα και δε φέρνει πολλές βόλτες, οπότε κρατάει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια δουλεια!Το ειχα κανει και εγω παλιοτερα με την δικη μου squier affinity του 95 και ειχα ανοιξει θεμα εδω.Αν θες ριξε μια ματια.

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=199380.20

 

Μονο και μονο που ενα οργανο απο αχρηστο εγινε λειτουργικο και απεκτησε και συναισθηματικη αξια αξιζει.Και φυσικα μενουν κσι οι γνωσεις!Αν αλλαζα κατι απο ολη τη διαδικασια τοτε και αν σου προτεινα και εσενα κατι να κανεις διαφορετικα αυτο θα ηταν ο αποχρωματισμος.Με τριψιμο ειναι βασανο οσο καλο τριβειο και να χεις.Ισως προτιμοτερη να ειναι η λυση heatgun-σπατουλα.Ευγε και παλι και σχετικα με το "σκουληκι" ...δυστυχως ΙΣΧΥΕΙ!Συντομα σε βλεπω να πηγαινεις για αλλα!!! ☺

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αν υπαρξει;;;;  ;D ;D ;D

 

θα πάω με άλλη κιθάρα  :P

 

δεν νομίζω να παίξω ποτέ ζωντανά με κάτι άλλο εκτός από τέλε... (ή την παλιά μου τελε)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια δουλεια!Το ειχα κανει και εγω παλιοτερα με την δικη μου squier affinity του 95 και ειχα ανοιξει θεμα εδω.Αν θες ριξε μια ματια.

 

https://www.noiz.gr/index.php?topic=199380.20

 

Δεν νομιζω να το ειχα δει το θεμα  :o :o :o

 

Αλλα αυτα ειναι Ανωτατα Luthier-ιστικά, που δεν πιανω ακομα... :-X

 

 

 

Αν αλλαζα κατι απο ολη τη διαδικασια τοτε και αν σου προτεινα και εσενα κατι να κανεις διαφορετικα αυτο θα ηταν ο αποχρωματισμος.Με τριψιμο ειναι βασανο οσο καλο τριβειο και να χεις.Ισως προτιμοτερη να ειναι η λυση heatgun-σπατουλα.

 

Δεν της πειραξα καθολου το relic που ειχε. Ετσι ηταν οταν την πηρα. Ολο αυτο το ειχε. Δεν ξερω αν εγινε σκοπημα ή αν εγινε απο αμετρητα live!!!

 

 

(αν και να πω την αληθεια, οταν ειδα τα χτυπηματα, σκεφτηκα πως αν οντως ηταν αληθινα, εχει περασει αρκετες battled στιγμες, που και για αυτο και μονο το λογο, αξιζε να βγει ξανα εξω...)

 

 

Ευγε και παλι και σχετικα με το "σκουληκι" ...δυστυχως ΙΣΧΥΕΙ!Συντομα σε βλεπω να πηγαινεις για αλλα!!! ☺

 

Σε ευχαριστω πολυ για το θαρρος που μου δινεις, αλλα παρολο τον κοπο και τον χρονο και το διαβασμα, θελει και "θρασσος" να το ξανακανω  ::)

 

Για την ωρα θα αφησω να ηρεμησω...Αν θα ξαναφουντωσει ο "πυρετος"; θα δειξει :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πάω με άλλη κιθάρα  :P

 

δεν νομίζω να παίξω ποτέ ζωντανά με κάτι άλλο εκτός από τέλε... (ή την παλιά μου τελε)

 

Respect!!!!  8)

 

Ειχα τελε, και την πουλησα...

 

- 'Til next time (που τελικα δεν πηρα που λεγα πριν λιγο καιρο εδω μεσα...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα locking tuners πάντως που έχω συναντήσει δεν έχουν σχέση με το floyd που πρέπει πρώτα να βάλεις allen κλπ. Είναι σαν τα κανονικά, κουρδίζεις κατευθείαν, απλά η χορδή μπαίνει πιο εύκολα και δε φέρνει πολλές βόλτες, οπότε κρατάει καλύτερα.

 

Δεν εχω ιδεα... Μαλλον επειδη δεν τα ξερω...τα φοβαμαι...

 

Χμ, θα με βαλεις και εσυ παλι σε εξοδα νομιζω  ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια...επειδη μαλλον βρισκομαστε στο ιδιο επιπεδο ερασιτεχνικοτητας καταλαβαινω πολυ καλα τι περασες!

Μια ερωτηση,αν εχει απαντηθει σορρυ γτ το διαβασα λιγο βιαστικα...τα ταστα πως τα μπενταρες πριν τα βαλεις?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, περασα  ::)

 

 

Προτιμησα να παρω συρμα κομματι, για να το λυγισω πιο ευκολα. Εριξα τρελο τρεξιμο νετ να βρω σχεδια για DIY fret bender. Ειχε διαφορα.

 

Αν και βρηκα σχεδια, το να βρω τα σωστα παξιμαδια/ καρουλια ηταν λιγο περιεργο. Συμβιβαστηκα, με κατι βιδες και washers σκληρο λαστιχο κτλ, ετσι ωστε να μην "τραυματισω" την επιφανεια του ταστου. Δυσκολευτηκα λιγο γιατι τελικα ειχε μεγαλη αντισταση. Αλλα οκ, το προτιμησα για να μεινουν ακαιραια.

 

Απο την αλλη, τυπωσα σε χαρτι ακριβως αναλογικα το fret radius 9,5 και τεσταρα και εκει αν ηταν σωστα.

ww.michalkaszczyszyn.com

 

Μετα ηταν ευκολο, γιατι καθως ηταν συρμα μακρυ, λυγιζε ευκολα (ευτυχως δεν πηρα κομμενα ετοιμα)

 

Για το παρακατω πηγαινα, αλλα τελικα μου βγηκε "ελληνικη πατεντα"  ;D

 

fretBender.thumb.jpg.ed0d2f04f5403e4f597d8890fce8a2a9.jpg

radius.thumb.png.5de808ea2ed554e9e6975b8a1cd57a23.png

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect!!!!  8)

 

Ειχα τελε, και την πουλησα...

 

- 'Til next time (που τελικα δεν πηρα που λεγα πριν λιγο καιρο εδω μεσα...)

 

η στρατο είναι λατρεμένη κιθάρα, να μην παρεξηγιόμαστε, και ήταν η πρώτη μου, για 4-5 χρόνια.

Γρήγορα βέβαια πέρασα σε telecaster deluxe (άλλο πράμμα ;D) και πρόσφατα κατάλαβα τι είναι μια std tele.

Για live είναι goto.

Όλες οι άλλες στο live θέλουν....ώρες για να ...μου έρθουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος και πολύ καλά έκανες που την έκανες όπως ήθελες

Οι κιθάρες diy είναι αυτές που γουστάρουμε αυτές που μας αντιπροσωπεύουν και αν γίνει και καμμιά στραβή εδώ είμαστε να την φτιάξουμε ή απλά να παμε γι άλλη >:(

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου