Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγή ήχων Korg Triton LE στο Prophecy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi guys!!!!

Προσφατα ηρθε στα χερια μου ενα cd με ηχους απο το synth Triton Le....

Τα αρχεια που περιεχει το cd εχουν επεκτασεις PCG KSC SNG KSF καθως και KMP

Τα περισσοτερα αρχεια εχουν επεκταση KSF και KMP και απο τα ονοματα τους (violin,zurna...)υποθετω πως τα αρχεια αυτα ειναι οι ηχοι.

Απ' οσο ξερω ομως οι επεκταση KSF αφορα Sample

Το Korg Prophecy ομως δεν εχει Sampler

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει υποδεικνυοντας μου τον τροπο με τον οποιο θα μπορεσω να περασω τους ηχους αυτους στο Prophecy μου!!!!

Ευχαριστω!!!.....

 

Υ.Γ. Οι επεκτασεις PCG KSC SNG KMP σορρυ αλλα δεν ξερω σε τι αρχεια αφορουν...

Θα με υποχρεωνατε αν μου εξηγουσατε λιγακι.....

Thanksss!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να φορτώνει τέτοια αρχεία το prophecy.Οι ήχοι μπορούν να φορτωθούν σε μορφή mid. (midi file) και syx (system exclusive).Υπάρχει ένα editor/library για το prophecy που σίγουρα θα σου φανεί χρήσιμο.Αν σε ενδιαφέρει στείλε π.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και γω δυο editors,ο ενας ειναι ο "progenie" και ο αλλος νομιζω πως λεγεται SoundDiver(δεν εχω ασχοληθει πολυ).Παντως προσπαθησα καποια στιγμη να εισαγω αυτα τα αρχεια στους editors με σκοπο να τα περασω στην συνεχεια στο prophecy αλλα δεν τα καταφερα...τωρα που θα παρω καινουριο pc σιγουρα θα ξαναπροσπαθησω...

Να σε ρωτησω και κατι αλλο...οταν παιζεις με εναν ηχο στο prophecy και πατησεις το κουμπι "+" του value για να αλλαξεις ηχο ενω συνεχιζεις το παξιμο του κλαβιε κολλαει το οργανο σου???εννοω χανεται προς στιγμην ο ηχος ή αυτοματως αλλαζει η φωνη χωρις να υπαρχουν κενα-κολληματα στο ακουσμα...Στο δικο μου οργανο παντως υπαρχει τα προβλημα αυτο...

Παντως οπως και να χει δεν ειναι μαματο οργανο???εγω το γουσταρω πολυ!!!!!

Παρεπιπτωντως αν εχεις καμια καλη φωνη μπορεις να μου την στειλεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

aderfe exo kai go to le kai to m1..tora leo na to doso to m1 kai na paro to prophecy,,einai kalo organo ayto??ti montelo einai.poly palio?

Ελληνικά please!

 

Το Prophecy είναι τελείως διαφορετικό όργανο από το M1.

Δεν είναι all-around όργανο γενικής χρήσης με ήχους όλων των ειδών όπως το M1, άσε που έχει μικρότερο κλαβιέ (3 οκτάβες αντί για 5).

 

Κοινώς, δε νομίζω ότι είναι καλή σκέψη να πάρεις το Prophecy αν χρησιμοποιείς όλη τη γκάμα ήχων του M1 και σκοπεύεις να το αντικαταστήσεις εξ' ολοκλήρου αγοράζοντας το Prophecy.

Καλύτερα να κινηθείς για κανένα Trinity, είναι καταπληκτικό synth και πλέον το βρίσκεις σε αρκετά χαμηλές τιμές.

 

EDIT: Τώρα είδα ότι έχεις και το Le οπότε θεωρώ ότι απλά το Prophecy θα χρησιμεύσει ως συμπλήρωμα. Αν ισχύει αυτό, go ahead, είναι καλή περίπτωση. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να φορτώσεις τα αρχεία που περιγράφεις στο Prophecy. Τα μόνα αρχεία που αναγνωρίζει το Prophecy από αλλο synth είναι από Trinity Plus (μόνο S Bank) και αυτά μέσω syx dump.

 

Όσο για τις επεκτάσεις των αρχείων ισχύουν τα εξής.

 

PCG: Program Combi Global. Αρχείο που περιέχει την πληροφορία για όλες τις ρυθμίσεις των παραμέτρων ενός ήχου (Program ή Combi). Προσοχή ΔΕΝ είναι αρχείο ήχου αλλά περιέχει την πληροφορία αναζήτησης του αρχείου ήχου από τα onboard multisamples του οργάνου ή από εξωτερικά multisamples που μπορεί να φορτώσει κανείς στο όργανο. Τέλος το PCG περιέχει πληροφορίες για γενικές ρυθμίσεις του οργάνου (Global Settings)

 

KSF: Korg Sample File. Είναι αρχείου ήχου σε εξειδικευμένο format της Korg. Μπορεί να είναι ένα απλό sample σε μια τονικότητα ή ήχος κρουστού ή φωνή ή μια συμφωνική ολόκληρη ή ό,τι άλλο βάζει ο νους σου.

 

KMP: KeyMaP file: Είναι αρχείο που περιέχει την πληροφορία χαρτογράφησης των KSF στο κλαβιέ του οργάνου. Με λίγα λόγια το KMP καθορίζει ποιο sample θα αναπαράγεται από κάθε πλήκτρο του κλαβιέ σου. Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν οτι KSF και KMP μαζί αποτελούν ένα ολοκληρωμένο multisample.

Παράδειγμα: Μπορείς να σαμπλάρεις 24 διαφορετικά KSF's από ζουρνά (όλες τις νότες από 2 οκτάβες) και στη συνέχεια να τις αντιστοιχίσεις σε 2 οκτάβες στο κλαβιέ σου. Έτσι θα έχεις 24 αρχεία KSF's και ένα KMP το οποίο θα αντιστοιχεί τα προηγούμενα σε πλήκτρα του κλαβιέ σου. Ο συνδυασμός τους καλείται multisample. Κατά τη διάρκεια της φόρτωσης του οργάνου αρκεί να φορτώνεις τα KMP's τα οποία ανακαλούν αυτόματα τα KSF's με τα οποία έχουν συσχετιστεί κατά τη δημιουργία τους.

 

KSC: Korg SCript file. Πρόκειται για ένα μικρό script αρχείο το οποίο αυτοματοποιεί όλη τη διαδικασία φόρτωσης όλων των παραπάνω αρχείων ως σετ. Προκειμένου ο χρήστης να μην φορτώνει κάθε KMP ξεχωριστά φορτώνει μόνο το KSC κι εκείνο αναλαμβάνει να πραγματοποιήσει την φόρτωση όλων των αρχείων με τα οποία έχει συσχετιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi guys!!!!

Προσφατα ηρθε στα χερια μου ενα cd με ηχους απο το synth Triton Le....

Τα αρχεια που περιεχει το cd εχουν επεκτασεις PCG KSC SNG KSF καθως και KMP

Τα περισσοτερα αρχεια εχουν επεκταση KSF και KMP και απο τα ονοματα τους (violin,zurna...)υποθετω πως τα αρχεια αυτα ειναι οι ηχοι.

Απ' οσο ξερω ομως οι επεκταση KSF αφορα Sample

Το Korg Prophecy ομως δεν εχει Sampler

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει υποδεικνυοντας μου τον τροπο με τον οποιο θα μπορεσω να περασω τους ηχους αυτους στο Prophecy μου!!!!

Ευχαριστω!!!.....

 

Υ.Γ. Οι επεκτασεις PCG KSC SNG KMP σορρυ αλλα δεν ξερω σε τι αρχεια αφορουν...

Θα με υποχρεωνατε αν μου εξηγουσατε λιγακι.....

Thanksss!!!!!

 

Αδερφέ, αν επιτρέπεται από που το πήρες το cd;

Έχω και εγώ κάποια, αν δεν έχουμε το ίδιο σε ενδιαφέρει ανταλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου