Προς το περιεχόμενο

Neck humbucker προτασεις ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αλλαξω τον neck humbucker που εχω τωρα στην prs se custom 24 μου.

Αυτη τη στιγμη εχει εναν Tonerider Alnico 4 που σκεφτομαι να βγαλωκαι να πουλησω και να βαλω στη θεση του εναν Tonerider Αlnico 2. Ο Bridge μαγνητης εναι tonerider AC2 επισης και μου αρεσει παρα πολυ. Ειδα οτι εχει βγαλει και τους rocksong που ειναι επισης alnico 2.

Ξερει κανεις να μου πει τι διαφορα εχουν οι δυο τους επειδη ισως τους εχει ακουσει ή απο τα specs στη φαση που θα ειναι πιο σχετικος απο εμενα?

Alnico II Classics | Tonerider

Rocksong | Tonerider

 

Νομιζω εχω καταληξει σε Alnico ii γιατι ειναι καπως πιο open αν εχω καταλαβει καλα και με γλυκο καπως ηχο για καθαρα. O alnico iv που εχω τωρα ειναι πραγματικα πολυ καλος αλλα θα τον ηθελα λιγο διαφορετικο , εχει πολυ σφιχτα μπασα - ειναι τελειως για hard rock στυλ που δεν ειναι αυτο που ζηταω.

 

Επισης δεν ειμαι απαραιτητα κολλημενος με αυτη τη μαρκα. Θα με βοηθουσε πολυ καποιος αν μου προτεινε παρακαλω εναν παρα πολυ καλο neck humbucker γενικοτεραανεξαρτητως κοστους. 

Τον θελω για να παιζω απο τελειως καθαρα εως με ελαχιστο overdrive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμενα μου αρεσει πολυ ο μαμισιος prs vintage bass που εχει πανω η κιθαρα μου απο το 1989 (model Special24 1989).

Ο μόνος μαγνητης που μου αρεσε ποτε απο prs και δεν τον αλλαζω με τιποτα.

(τον ταιριαζω με SH-4 JB στο bridge)

 

Αυτος που βλεπω ομως στο site τους δεν μοιαζει οπτικα με τον δικο μου (φαινεται "τετραγωνισμενος") και δεν ξερω κατα ποσο εχει ιδια χαρακτηριστικα (8.5k παντως και Alnico 2 ηταν και παλιος )

https://us.prsaccessories.com/products/vintage-bass-pickup-gold

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον rocksong στη γεφυρα της squier 51. Αρκετα γλυκος ηχος, λιγο προς μετριο gain, και εχει ενταση ιδια με τον standard single coil του λαιμου. Ο rocksong στο neck ειναι αρκετα λιγοτερο hot (7,9k εναντι 11,8k). Εκτιμω οτι θα ειναι οκ γι' αυτο που θες. Ο alnico 2 ειναι ελαφρως λιγοτερο hot. Φανταζομαι θα εχει διαφορετικο eq.

 

Στη θεση σου, επειδη προκειται για καλη κιθαρα (την εχω και εγω με τους μαμα μαγνητες), θα επελεγα κατι ποιοτικοτερο με λιγα χρηματα παραπανω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα να πας σε sd 59...ισως ο πιο διαδεδομενος νεκ μαγνητης...εξαιρετικα μπασα κ πολυ ευελικτος βιντατζ μαγνητης...ασφαλης επιλογη,φτηνη κ τον πουλας ευκολα αν δε σου κανει

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου ελεγα να πας σε sd 59...ισως ο πιο διαδεδομενος νεκ μαγνητης...εξαιρετικα μπασα κ πολυ ευελικτος βιντατζ μαγνητης...ασφαλης επιλογη,φτηνη κ τον πουλας ευκολα αν δε σου κανει

 

+1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DiMarzio 36th anniversary.

Αν και δεν είμαι fan των διπλών είναι ίσως ο καλύτερος low output paf style μαγνήτης σε λογικά λεφτά.Ειναι alnico 5.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν μου αρεσαν οι διπλοι μαγνητες στο λαιμο κυριως με τη χρηση od/dist. Πολυ σκοτεινοι, χωρις clarity, καποιοι εξ' αυτων ηταν σκετη λασπη.  >:D >:D >:D >:D ;D ;D ;D

 

Ο μοναδικος που μου αρεσει τελικα σε αυτβη τη θεση (και εχω στη lp μου) ειναι ο duncan jazz. Αρκετα πριμα που καθαριζουν αυτη τη θεση, και αν καποια στιγμη θες να κοψεις υπαρχει και το ξεχασμενο tone control.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου