Προς το περιεχόμενο

Volume boost σε σολο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για Fender μ'αρέσει το GE-7 μετά το main OD/Dist πετάλι.

Για Gibson to ΕΡ-booster.Πόσο παραπάνω;  ;D

 

Το EP Booster γιατί δεν σου αρέσει με single coils? Αγόρασα -από περιέργεια- πριν μερικούς μήνες το SL Drive της xotic και έπαθα τέτοια πλάκα που σκέφτομαι να πάρω και ένα EP.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το EP Booster γιατί δεν σου αρέσει με single coils?

M' αρέσει, απλά με το GE-7 κάνω καλύτερο shaping στα μεσαία και κόβω λίγο από τα πρίμα. Επίσης με ψιλοχαλάει το true bypass switch του EΡ, που κλικάρει, και με τους single coil ακούγεται ενοχλητικότερα.  ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M' αρέσει, απλά με το GE-7 κάνω καλύτερο shaping στα μεσαία και κόβω λίγο από τα πρίμα. Επίσης με ψιλοχαλάει το true bypass switch του EΡ, που κλικάρει, και με τους single coil ακούγεται ενοχλητικότερα.  ;)

 

Thanks! :)  Μου θύμισες την επιγραφή του Bill Finnegan πάνω στο Klon KTR σχετικά με το buffer: "Almost always better" για το buffer ενεργοποιημένο και " Almost always worse" για το buffer απενεργοποιημένο.  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M' αρέσει, απλά με το GE-7 κάνω καλύτερο shaping στα μεσαία και κόβω λίγο από τα πρίμα. Επίσης με ψιλοχαλάει το true bypass switch του EΡ, που κλικάρει, και με τους single coil ακούγεται ενοχλητικότερα.  ;)

 

Το GE7 ειναι απο τα λιγα πεταλια που πρεπει να βρισκονται σε ΟΛΕΣ τις πεταλιερες...in fact προχθες μου χαλασε το UD μετα απο 6 χρονια (κανει κρακακρουκα ο διακοπτης) και φευγω σουμπιτος να αγορασω ενα μια και μου ΕΛΕΙΨΕ τοσα χρονια...  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

  Και εγώ το  tc mini spark θα πρότεινα για την περίπτωση που ζητάς (clean boost/volume boost).

 

  Δεν είναι το ''αγαπημένο'' μου boost επειδή προσωπικά θέλω το ''κατιτίς'' παραπάνω σε θέμα βρωμιάς  ;D όταν boost-άρω για σόλο, αλλά για clean boost είναι ό,τι πρέπει. Όχι ότι δεν έχει καθόλου χροιά, δεν είναι volume boost, έχει μια ανεπαίσθητη boost επιρροή στον ήχο, όσο ακριβώς χρειάζεται όμως, εντελώς διακριτική και χρήσιμη. Σαν το φαγητό που ο μάγειρας βάζει ίσα ίσα το μπαχαρικό που χρειάζεται για να σου δώσει αυτό το κάτι παραπάνω χωρίς αλλοιώσει το πιάτο (μετά από αυτή την περιγραφή η tc electronics πρέπει να με προσλάβει ως διαφημιστή  ;D )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Και εγώ το  tc mini spark θα πρότεινα για την περίπτωση που ζητάς (clean boost/volume boost).

 

  Δεν είναι το ''αγαπημένο'' μου boost επειδή προσωπικά θέλω το ''κατιτίς'' παραπάνω σε θέμα βρωμιάς  ;D όταν boost-άρω για σόλο, αλλά για clean boost είναι ό,τι πρέπει.

Κι εγω θελω βρωμια, ογκο και σκασιμο στον τονο μου, αλλα γι'αυτη τη δουλεια εχω μονιμα στην αρχη του chain αλλο booster, μονιμα ανοιχτο (always on).

Ετσι παιζω χαμηλα απο το volume της κιθαρας για να εχω clean ηχο και δινω τερμα οταν θελω το γκαζακι στο τονο. Αυτο οταν εχω στο clean-crunchy καναλι τον ενισχυτη.

Παρομοιως οταν ειμαι στο haig gain καναλι, οταν κοβω απο το volume της κιθαρας, εχω crunchy-drive τονο και οταν ανοιγω τερμα, εχω dist τονο.

Αυτοι ειναι 4 τονοι με δυο καναλια απο τον ενισχυτη, αλλα υπαρχουν και ενδιαμεσες χροιες και σκασιμο.

Δεν ειναι παταω ενα κουμπι on/off και εχω ενα τονο. ΕΙναι ρυθμιζομενη η ενταση του gain.

 

Οταν θελω να "βγω μπροστα" σε επιπεδα τυπου "level φωνης" στη μιξη, δλδ "ακουγομαι μονο εγω"/"πισω και σας εφαγα", (σε οποιο καναλι και να παιζω) παταω το tc mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς

 

1.Fulltone fat boost 3 (ωραιότατο και παραμετροποιήσιμο)

 

2.EHX Soul food - μου άρεσε πολύ το drive του όμως ειδικά με humbuckers οπότε το χρησιμοποιώ ως drive.

 

3. MXR micro amp M133 και... δε χρειάζεσαι και πολλά- set it and forget it. 1 knob.

Χρωματίζει αρκετούτσικα τον ήχο αλλά μόνο goodness προσθέτει οπότε ΔΕ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ καθόλου.

 

Αν έπρεπε να διαλέξω μάλλον θα αμφιταλαντευόμουν μεταξύ 1 κι 3 αλλά ίσως κέρδιζε το 1 για συναισθηματικούς λόγους (το έχω χρησιμοποιήσει για πολλά χρόνια live)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GE7 ειναι απο τα λιγα πεταλια που πρεπει να βρισκονται σε ΟΛΕΣ τις πεταλιερες...in fact προχθες μου χαλασε το UD μετα απο 6 χρονια (κανει κρακακρουκα ο διακοπτης) και φευγω σουμπιτος να αγορασω ενα μια και μου ΕΛΕΙΨΕ τοσα χρονια...  :)

 

δεν είναι σίγουρο ότι θα σου βγεί το ίδιο, καθώς άλλαξαν βέρσιον κάπου στο μεταξυ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου