Προς το περιεχόμενο

Custom Les Paul απο Warmoth


mixlad41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δραμα μου:Μετα απο μήνες ψαξίματος και αφου είχα μαζεψει τα λεφτά αποφάσισα να αγοράσω την Ibanez RG-3120F Dam αλλα επειδή είμαι γκαντέμης βγήκαν καινούρια μοντέλα για 2007 και σταμάτησε να την παράγει το εργοστάσιο.

Έτσι βρήκα τη λύση να φτιάξω μια Les Paul Custom στο warmoth.Βρήκα τι ξύλα θα βάλω mahogany kai καπάκι quilted maple.Για ταστιέρα νομίζω maple και rosewood είναι καλό αλλα προτείνετε λύσεις.Επίσης θέλω να ρωτήσω τι radius πρέπει να έχει η ταστιέρα για να βολεύει και για tapping και arpeggios.Τέλος είπα να της βάλω και floyd rose tremolo αλλα δεν μου κολλάει και πολύ στη Les Paul...Α, και τι διαφορα εχει η ταστιέρα 1/2 απ'την 3/4.Ευχαριστω προκαταβολικά!!! :roll: 8O :lol: 8O

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και δεν παίρνεις αυτήν καλύτερα;

http://www.musik-produktiv.de/shop2/shop04.asp/artnr/100037802/sid/!18121995/quelle/listen

Νομίζω πως θα σε καλύψει πλήρως.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι θα φτιάξεις bolt-on κιθάρα, έτσι;

Να έχεις υπόψη σου ότι ο ήχος δεν θα είναι τόσο κοντά στην κλασική Les Paul, επειδή αυτή είναι set neck!

To radius θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 12" για μοντέρνο παίξιμο, καλύτερα όμως να πάρεις κάτι σε compound radius 9,5"-12" (για πιό κλασικό feel) ή 12"-16" (για πιό μοντέρνο feel).

Το ξύλο της ταστιέρας αδιάφορο, βάλε ότι γουστάρεις περισσότερο οπτικά!

Ομοίως για floyd rose!

Όσο για αυτό

Α, και τι διαφορα εχει η ταστιέρα 1/2 απ'την 3/4.

με μπέρδεψες λιγάκι. Μήπως εννοείς την διαφορά ανάμεσα σε μπράτσο 24 3/4 και 25 1/2; Αν ναι σκέψου ότι το 24 3/4 είναι αυτό που έχουν οι Les Paul και θα σου δώσει μικρότερη τάση στις χορδές με αποτέλεσμα πιό ζεστό ήχο. Από την άλλη το 25 1/2 θα είναι καταλληλότερο για πιό μοντέρνο παίξιμο μιάς και έχει μεγαλύτερη τάση στις χορές και λίγο πιό "ξερό" ήχο.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ, το μπράτσο εννοουσα.Βασικά το 25 1/2 σκεφτόμουν να βάλω...Thanks για τις συμβουλές.Επίσης σκεφτόμουν να βάλω μαγνήτες Seymour Duncan Screamin' Demon George Lynch για bridge και για neck τον '59 της Seymour Duncan, καλή ή κακη επιλογη???Μήπως ξέρετε και τίποτα για το Shipping και πως χρεώνουν γιατι και τα hardware και τους μαγνήτες απο 'κεί θα τα πάρω μάλλον.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να πάρεις μια κιθάρα από ένα μαγαζί και όχι να φτιάξεις μια. Εξάλλου τι σχέση έχει η Les Paul με μια Ibanez?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία!Αλλα τελικα αναθεώρησα με την ευκαιρια οτι σταμάτησε να παραγεται και είπα να φτιάξω τη Les Paul ως πιο φθηνη και καλη λύση.Γιατι η Gibson θέλει 800 ευρώ μόνο για τη φιρμα.Σιγα μη δώσω λεφτά για να λέει Gibson Les Paul εγω θέλω απλα να βγάζει τον ήχο που θέλω..

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όντως να πάρεις hardware και μαγνήτες από εκεί γιατι θα τα πάρεις φτηνότερα και δεν θα παιδευτείις κιόλας να τα βάλεις μόνος σου! Όσο για τους μαγνήτες οι seymour duncan είναι πολύ καλοί, απλά πρόσεξε να μην πάρεις κάποιο μοντέλο με πολύ μεγάλο output, για να έχεις πιό ισορροποιημένο ήχο.

Στείλε τους ένα email για να σου πουν για τα μεταφορικά.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την τοποθέτηση του hardware, δεν έχω ζόρι την κιθάρα μου την εχω κάνει βίδες αρκετες φορές είτε λόγω προβλήματος είτε για να αλλάξω κατι.Επίσης και το βάψιμο μόνος θα το κάνω με αρκετη βοήθεια βέβαια απ'τον πατέρα μου που ξέρει απο βαψιμο ξύλων(τα ντουλάπια της κουζίνας τα έχει κάνει sunburst μόνος του).Δόξα σοι ο Θεός και κονφλέρ με πιστόλι ψεκασμού έχω...θα δείξει.Α, μια ακόμα ερώτηση, ο έβενος απ'το rosewood εχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση???

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O έβενος είναι αρκετά πιό σκληρός από την τριανταφυλλιά και γενικά πιό "στεγνός" σαν ξύλο. Είναι επίσης και πιό ακριβός! Δεν μπορώ να πώ ότι μου κάνει καμιά τρομερή διαφορά στην αίσθηση, αλλά αυτό είναι η προσωπική μου άποψη! 8)

 

Όταν με το καλό πάρεις την κιθάρα, να ποστάρεις φωτό στο φόρουμ όπωσδήποτε!!! :wink:

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου