Προς το περιεχόμενο

Φτιάχνουμε τον ήχο με οδηγό τα ακουστικά ή τα ηχεία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ.

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι. 
Γράφω ένα κομμάτι και με τα ακουστικά ( AKG ) ακούγεται πολύ καλό ηχητικά. Και ενώ είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα ,όταν βάζω να ακούσω το κομμάτι με τα

ηχεία του υπολογιστή δεν είναι καλός ο ήχος , δεν έχει μεσαία , και γενικώς δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που ακούω την ώρα που το δουλεύω με ακουστικά.

Θα μπορούσα να πω ότι δεν είναι καλά τα ηχεία ( εννοείται δεν είναι ,αφού δουλεύω με τα ηχεία του mac και όχι με κάποια εξωτερικά ) 

Αλλά όταν βάζω πχ μουσική απ'το youtube ή από το spotify η ποιότητα είναι πολύ καλή.

Γιατί λοιπόν υπάρχει αυτή η διαφορά σε ότι αφορά τα δικά μου κομμάτια ;
Τελικά πως είναι πραγματικά ο ήχος , αυτόw που ακούω από τα ακουστικά ή από τα ηχεία ; 
Να δουλεύω την ποιότητα του ήχου με τα ηχεία του υπολογιστή ή με τα ακουστικά ; 
Ποιά είναι η γνώμη σας; 
Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά χρειάζεσαι ηχεία μονιτορ.

Γίνεται και με ακουστικά αλλά και πάλι χρειάζονται ακουστικά που έχουν ιδιαίτερα ισορροπημένη απόκριση συχνοτήτων.

Λες akg, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Η akg βγάζει 10άδες μοντέλα, από εντελώς απλά (άχρηστα για μείξη) έως επαγγελματικά.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ακουστικά είναι εξαιρετικά.

Συνεπώς δεν νοείται να μην μιξάρεις σωστά με αυτά, τουλάχιστον συγκρίσιμα με σωστά μόνιτορ.

Αρα το πρόβλημα είναι αλλού.

Το spotify κλπ συνήθως by default εφαρμόζουν διάφορους αλγορίθμους για normalization του ήχου ακόμα και κάποια δική τους ισοστάθμιση. Δες αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό το "η ποιότητα από το μακ είναι πολύ καλή" 

Δηλαδή αν ακούσεις το ίδιο από τα Κ271 δεν θα είναι πολύ πολύ καλύτερο? 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ,εννοείται .Με τα ακουστικά όλα είναι μακράν μακράν καλύτερα.
Και φυσικά δεν περιμένω να έχει αποτέλεσμα studio κάτι που θα γράψω στο σπίτι , απλά με προβληματίζει το εξής.

Γράφω πχ ένα μουσικό κομμάτι .Το ακούω στα ακουστικά μου και είμαι ικανοποιημένος. 
Αποφασίζω να το ανεβάσω στο ίντερνετ.
Θέλω να έχω ένα μέτρο σύγκρισης για το πως ακούγεται στους άλλους ,διότι πχ όταν το ακούω χωρίς ακουστικά δεν είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. 
Υπάρχει άραγε αντικειμενικά καλή ποιότητα ήχου σε ένα κομμάτι , ή την ποιότητα ήχου την καθορίζει η καλή ποιότητα ηχείων του ακροατή ; 
Εχω το Χ κομμάτι .Με τα ακουστικά ακούγεται σούπερ .Με τα ηχεία πχ θέλει πχ λιγότερα μπάσα.
Αφαιρώ μπάσα ή το αφήνω ως έχει γιατί με τα ακουστικά ακούγεται ok ; 
Δεν υπάρχει δηλαδή συμφωνία μεταξύ ηχείων και ακουστικών.
Σε οτι αφορά "η ποιότητα από το μακ είναι πολύ καλή" εννοώ ότι όταν βάζω ένα τραγούδι στο youtube , δεν ακούγεται έτσι όπως ακούγεται ένα δικό μου με τα ίδια ηχεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλο. Γιατι τα akg ειναι ντενεκεδες στα μεσαια (γιαυτο και τα κοβεις στη μιξη) και τα ηχεια των πισι ειναι φτιαγμενα για "loudness" eq, δλδ V, δλδ τρωνε κι αλλο τα μεσαια.

Παρε ενα ζευγαρι μονιτορακια φλατ πχ yamaha hs5, ή σχεδον φλατ (για πιο αρχαριους) πχ jbl lsr 305.

(γιατι με τα τελειως φλατ οι αρχαριοι πλακωνονται στα μπασα και στα πριμα στη μιξη, εκτος κι αν μαθεις να συγκρατείσαι)

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 minutes ago, LDG said:

Το ακούω στα ακουστικά μου και είμαι ικανοποιημένος. 

 

Δε θα πρέπει να στοχεύεις στο να είσαι ικανοποιημένος, αλλά στο να είσαι όσο κοντά μπορείς σε κομμάτια αναφοράς του είδους που φτιάχνεις. Αυτό είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Π.χ. αν τενεκεδίζουν στα AKG σου οι Metallica όπως λέει και ο Σπύρος, το να κόψεις εσύ τα μεσαία σου για να είσαι ικανοποιημένος well, you gonna have a bad time, pizza, french fries, pizzaaaaaa😁

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, manosx said:

 

Δε θα πρέπει να στοχεύεις στο να είσαι ικανοποιημένος, αλλά στο να είσαι όσο κοντά μπορείς σε κομμάτια αναφοράς του είδους που φτιάχνεις. Αυτό είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Π.χ. αν τενεκεδίζουν στα AKG σου οι Metallica όπως λέει και ο Σπύρος, το να κόψεις εσύ τα μεσαία σου για να είσαι ικανοποιημένος well, you gonna have a bad time, pizza, french fries, pizzaaaaaa😁

 

Συμφωνώ σε αυτό. Πειραματίζομαι με διάφορα είδη. Οταν γράφω κομμάτια μόνο με ένα όργανο και φωνή είναι τόσο εύκολο να φτιάξω ένα ικανοποιητικά ηχητικό αποτέλεσμα και για μένα και για τους άλλους.

Αλλά όταν πειραματιστώ με ενορχηστρώσεις , με διαφορετικά vst instruments ,κυρίως σε κομμάτια που περιέχουν ρυθμούς ,τότε

ναι ,εκεί έχω διαφορετικό αποτέλεσμα στα ακουστικά και στα ηχεία και δεν ξέρω τι να ακολουθήσω ως σημείο αναφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Spyros Delta said:

Απλο. Γιατι τα akg ειναι ντενεκεδες στα μεσαια (γιαυτο και τα κοβεις στη μιξη) και τα ηχεια των πισι ειναι φτιαγμενα για "loudness" eq, δλδ V, δλδ τρωνε κι αλλο τα μεσαια.

Παρε ενα ζευγαρι μονιτορακια φλατ πχ yamaha hs5, ή σχεδον φλατ (για πιο αρχαριους) πχ jbl lsr 305.

(γιατι με τα τελειως φλατ οι αρχαριοι πλακωνονται στα μπασα και στα πριμα στη μιξη, εκτος κι αν μαθεις να συγκρατείσαι)

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Πρέπει να πάρω κάποια ηχεία τελικά ,γιατί όντως έτσι μπερδεύομαι. Γενικά τα μεσαία δεν τα πολυσυμπαθώ η αλήθεια είναι. Θέλουν τόσο όσο.
Αρχάριος νιώθω πάντα. 
Θα κοιτάξω στο φόρουμ κάνα άρθρο περί ηχείων. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου