Προς το περιεχόμενο

Φτιάχνουμε τον ήχο με οδηγό τα ακουστικά ή τα ηχεία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικά διαφωνώ για το ντενεκέδες, ιδίως για τα 271, αλλά περι ορέξεως....

 

τώρα για πιό σίγουρα, όπως ειπώθηκε, όταν δεν διαθέτεις καλό μέσο για έλεγχο (μόνιτορ) μπορείς να χρησιμοποιείς κάποιο κομμάτι από δίσκο που ξέρεις ότι είναι καλά ηχογραφημένο και να κάνεις αντιπαραβολή...

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, dimsonic said:

βασικά διαφωνώ για το ντενεκέδες, ιδίως για τα 271, αλλά περι ορέξεως....

 

τώρα για πιό σίγουρα, όπως ειπώθηκε, όταν δεν διαθέτεις καλό μέσο για έλεγχο (μόνιτορ) μπορείς να χρησιμοποιείς κάποιο κομμάτι από δίσκο που ξέρεις ότι είναι καλά ηχογραφημένο και να κάνεις αντιπαραβολή...

 

Εγώ με τα ακουστικά είμαι πολύ ικανοποιημένος ,μάλιστα είναι η δεύτερη φορά που παίρνω τα ίδια. Αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς τι το αρνητικό έχουν στα μεσαία. 

Αυτό που λες είναι καλή ιδέα ,το σκέφτηκα κι εγώ σε κάποια φάση αλλά με κάποιο τραγούδι στο youtube. 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Οπότε απ'ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κανόνας τι ακολουθούμε για ασφάλεια ( ακουστικά ή ηχεία ) 

Σημασία έχει να έχουμε καλά ακουστικά και καλά ηχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, το κομμάτι θα το κάνεις import στο daw σου, σαν ένα ή δυό τρακ και θα τεστάρεις κάθε τόσο να ματσάρεις ήχους.

Εγώ για τα akg είπα έχω άλλη γνώμη, και σαν μαρκα την εμπιστεύομαι εδώ και παρα πολλά χρόνια, αφού έχω 5 διαφορετικά ζευγάρια.

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LDG είπε

όταν βάζω να ακούσω το κομμάτι με τα ηχεία του υπολογιστή δεν είναι καλός ο ήχος

ΖΟΝΓΚ!

 

όχι μόνο πρέπει να πάρεις αυτό https://www.thomann.de/gr/jbl_308p_mkii.htm αλλά πρέπει να μάθεις να το στήσεις και σωστά ώστε να ακούς σωστά. μετά όλα τα υπόλοιπα.....

  • Ευχαριστώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, stavros_d80 said:

ΖΟΝΓΚ!

 

όχι μόνο πρέπει να πάρεις αυτό https://www.thomann.de/gr/jbl_308p_mkii.htm αλλά πρέπει να μάθεις να το στήσεις και σωστά ώστε να ακούς σωστά. μετά όλα τα υπόλοιπα.....

 

Ευχαριστώ για την πρόταση , αν και είναι λίγο ακριβούτσικο.Βέβαια υπάρχουν και εναλλακτικές ιστοσελίδες με καλύτερες τιμές υποθέτω.

Επεξεργασμένο από LDG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, manosx said:

 

Δε θα πρέπει να στοχεύεις στο να είσαι ικανοποιημένος, αλλά στο να είσαι όσο κοντά μπορείς σε κομμάτια αναφοράς του είδους που φτιάχνεις.

Eχει δικιο νομιζω ο Μανος.

Παρε καποιο ως κομματι(κομματια ισως) αναφορας-αναλογα με το ειδος-και προσπαθησε να το προσεγγισεις.

Ακομα κι αν δεν τα καταφερεις,θα σε βοηθησει η ολη διαδικασια.

 

Αν θελεις κατι πιο οικονομικο σε σχεση με αυτα που προτεινε ο stavros d80,tα jbl lsr 305 που προτεινε ο Σπυρος(Δελτα)  σου κανουν νομιζω,σε πρωτη φαση τουλαχιστον,για τη δουλεια που τα θελεις και παιζουν γυρω στα 200 το ζευγος.

Τοσο τα πηρα προσφατως καινουρια,μετα απο προτροπη του npap και σε σχεση με οτι αλλο ειχα  στο παρελθον,σε αυτη την κατηγορια τιμων,εχουν μεγαλη διαφορα.

 

Επεξεργασμένο από gvour
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 305 πλέον βγαινουν σε νεα εκδοση τσιμπημενα στην τιμη 60%

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, dimsonic said:

τα 305 πλέον βγαινουν σε νεα εκδοση τσιμπημενα στην τιμη 60%

ια αυτο ισως τα ειχα παρει και λιγο κατω απο 200.

Μαλλον "σκοτωναν" στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, το περιμενα.

Οσοι προλαβαν προλαβαν.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου