Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για partcaster.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Θέλω να προχωρήσω στη δημιουργία μιας partcaster από swamp ash body.Αυτό που με προβληματίζει κυρίως και θέλω να ρωτήσω τους ειδήμονες του θέματος,είναι η επιλογή του μπράτσου.Επειδή παίζω πολλά χρόνια κλασική κιθάρα,με βολεύουν τα παχιά μπράτσα με μεγάλο ως straight radius.Σκέφτομαι ένα straight 14". Έχει επιχειρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε συνάρτηση με το σώμα;

Τη συναρμολόγηση θα την αναθέσω σε μάστορα, γιατί εγώ δεν κατέχω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,για τις όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να δοκιμάσεις κιθάρες με μπράτσα παραπλήσια σαν αυτό που θες να παραγγείλεις. Εγώ ξεκίνησα με κλασική και ακόμα με βολεύουν τα μπράτσα τους αλλά η ηλεκτρική έχει διαφορετικό αίσθημα στο χέρι. Με την ίδια λογική ξεκίνησα με το FAT της Warmoth και στη πορεία με κούρασε και το γύρισα στο '59 που είναι μεσαίο προς παχύ. Σε radius δεν έχω πάει ποτέ πάνω από 12" αν και το 14" δεν είναι extreme. Θυμάμαι ότι κάποτε δοκίμασα μία Carvin με flat radius, υποθέτω πάνω από 16" και σε συνδυασμό με το λεπτό μπράτσο δυσκολευόμουν να πιάσω μπαρέ ακόρντα. Επίσης να προσέξεις το nut size, οι περισσότερες ηλεκτρικές του εμπορίου δεν έχουν μεγαλύτερο από 1 11/16, νομίζω ότι οι κλασικές έχουν φαρδύτερο μπράτσο.

 

Τσέκαρε τo site της Warmoth ακόμα και αν δε παραγγείλεις από αυτούς, έχει αρκετές πληροφορίες. Η ανατομία του λαιμού είναι κάτι που πρέπει να μελετήσεις πριν κάνεις τη παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα specs πιστεύω ούτε και μένα θα με βόλευε. Κάποιοι θεωρούν το μπράτσο της Johnson χοντρό, εγώ με τις πολλές δοκιμές κατάλαβα ότι θέλω μπράτσο να είναι χοντρό από το 1ο τάστο. Πολλές Fender & Gibson, ειδικά vintage type, είναι σχετικά λεπτά στην αρχή και αρκετά χοντρά στο τέλος. Αυτά τα μπράτσα κάποιοι τα λένε χοντρά αλλά εμένα δε με βολεύουν. Είναι τελείως προσωπικό το θέμα οπότε παίξε με διαφορετικές κιθάρες να μαζέψεις εμπειρίες και να καταλάβεις τι ακριβώς θέλεις. Εγώ πρώτη φορά έδωσα σημασία σε μπράτσο όταν δοκίμασα PRS McCarty, πριν δε έδινα σημασία και δε καταλάβαινα γιατί κάποιες μου κάθονται καλύτερα στο χέρι από άλλες. Με βόλεψε τόσο πολύ που άρχισα να κρατάω σημειώσεις κάθε φορά που δοκίμαζα κιθάρα. 

 

Το nut size πρόσεξε το. Δύο μπράτσα με ίδιο neck profile και διαφορετικό nut size έχουν μεγάλη διαφορά στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θες ένα Warmοth Fatback modern construction. Μπορεί και το boat neck που έχει λιγότερα shoulders να σε βολεψει.

Έχει και compound radius, ξεκινά δεκαρι στο πρώτο ταστο και γίνεται σταδιακα 16αρι μετά το δωδέκατο.

Έτσι έχεις εύκολα ανοικτά ακκορντα και μπαρεδες και χαμηλό action και flatness στα υψηλά τάστα

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nut να είναι 43 και άνω;  Τί γέφυρα θα προτείνατε για ένα τέτοιο μπράτσο με swamp ash  body;Επίσης κατά πόσο θα επηρεάσει τον ήχο το quartersawn maple;Με συγχωρείτε για τις πολλές απορίες αλλά δεν θέλω να κάνω καμιά πατάτα.Επίσης έχω χρόνια τενοντίτιδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχει παρει κανεις απο warmoth προσφατα,πανε τελωνειο?

Εχω δει κατι Roasted Swamp Ash σωματα μουρλια

Επεξεργασμένο από doubletrouble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, doubletrouble είπε

Εχει παρει κανεις απο warmoth προσφατα,πανε τελωνειο?

 

Τα πάντα όλα, υπολόγισε ένα +30% στην τιμή cif

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου