Προς το περιεχόμενο

CD ΤΕΛΟΣ;


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια δυσαρεστη υποψια οτι δεν θα βρισκουμε cd να πωλειται πουθενα

σε λιγα χρονια λογο της ψηφιακης διακινησης (mp3).

Και με ολο αυτο το οργιο των δωρεαν-πειρατικων downloads που θα καταντηση-ουν η(οι) μουσικη(οι); :?:

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να 'καταργηθουν' τα cd.

Ποσο μαλλον απο πειρατικα mp3(που σε λιγο καιρο πιστευω θα υπαρχουν και κυρωσεις).Τα χουμε πει εξαλλου πολλες φορες εδω στο νοιζ αυτα... :wink:

Νομιζεις θα αφησουν οι εταιριες να συμβει κατι τετοιο?...

Οψωμεθα... :roll: :roll:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να 'καταργηθουν' τα cd.

Ποσο μαλλον απο πειρατικα mp3(που σε λιγο καιρο πιστευω θα υπαρχουν και κυρωσεις).Τα χουμε πει εξαλλου πολλες φορες εδω στο νοιζ αυτα... :wink:

Νομιζεις θα αφησουν οι εταιριες να συμβει κατι τετοιο?...

Οψωμεθα... :roll: :roll:

Όντως ρε σεις...Δεν γίνεται. Πώς θα κονομάνε οι εταιρίες και τα γκρουπ;;;;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα κονομάνε οι εταιρίες και τα γκρουπ;;;;

 

Μια καλή αρχή θα ήταν να βγάζουν τα γκρούπ μουσική που άξιζει να την αγοράσει κάποιος και οι εταιρείες να μην έχουν τιμές φαρμακείου στα σιντιά τους.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολύ λίγο καιρό οι καλλιτέχνες και τα γκρουπ θα σηκώνουν τα τραγουδάκια τους στην προσωπική ιστοσελίδα τους και θα τα κατεβάζεις νόμιμα σε πολύ χαμηλές τιμές ανα τραγούδι(κάτω απο μισό ευρώ).Ήδη άρχισε να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις.Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνουμε 1000 φορές τον κάθε έναν που νομίζει οτι έχει δικαιώματα σε εναν δίσκο και οι μπάντες να πεινάνε και να μην πέρνουν φράγκο.Η μπάντα θα πληρώνει 1 φορά όποιον δούλεψε γι' αυτήν(στούντια,ηχολήπτες κλπ.) και μετά μένει ο καλλιτέχνης και ο κόσμος.Δίκαια πράγματα δηλαδή! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα cd θα συνεχίσουν να υπάρχουν γιατί υπάρχουν άτομα και είναι και πάρα πολλά τα οποία δεν γουστάρουν mp3 θέλουν να έχουν το cdάκι τους με το βιβλιαράκι τους και τα εξώφυλλα τους κτλ εδώ υπάρχουν πολλά άτομα που ακόμα αγοράζουν βινύλια και group που βγάζουν ακόμα βινύλια λίγα κομμάτια αλλά βγάζουν

 

και πες ότι το κατέβασες το κομματάκι και το πλήρωσες αν γίνει καμία μ@λ@κ!α και το χάσεις (format, virus κτλ) το ξανά πληρώνεις ;

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα υπάρχουν τα cd τα οποία θα αποστέλλονται στους ενδιαφερόμενους απο την μπάντα ταχυδρομικά.Γνωρίζετε οτι πολλές δισκογραφικές υποχρεώνουν τα σχήματα να αγοράσουν τα πρώτα 2000 αντίτυπα;(Δε θέλω να αναφέρω ονόματα σε καμία περίπτωση).Μάλιστα κύριοι!Αυτά πρέπει να σταματήσουν κάποια στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πάντως που ακούω 70βγάλε κυρίως μουσική ευτυχώς υπάρχει το metropolis και το 6,9 του :wink: Η καινούρια μουσική όμως είναι πραγματικα απλησίαστη :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινδυνεύοντας να χαρακτηριστώ παρελθοντολάγνος θα προσθέσω ότι δύσκολα βρίσκεις σήμερα κάτι που μπορεί να χαρακτηριστεί "κλασικό", ότι και αν σημαίνει αυτό.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά μία παρατήρηση. To CD σήμερα δεν είναι ακριβό σε σχέση με άλλες εποχές, και κατά τη γνώμη μου δεν είναι ακριβό γενικώς. Με κόστος -ας πούμε- στα 20 Ευρώ (αλλά και γύρω στα 10 για παλιότερες κυκλοφορίες από online μαγαζιά) το κόστος είναι κατά τη γνώμη μου πολύ ρεαλιστικό.

 

Το πρώτο μου CD το αγόρασα το 1989 και έκανε 5.500 δρχ δηλαδή λίγο περισσότερο από 16 Ευρώ. Εκείνη την εποχή το CD έκανε το 1/6 του ποσού που πλήρωνα για ενοίκιο σαν φοιτητής και για να τα χαλάσεις σε μια έξοδο έπρεπε να πιείς περί τα 10 ποτά σε bar. Με λίγο περισσότερα -π.χ. 7.500 δρχ- έβλεπες ένα live του επιπέδου "Pink Floyd -Ολυμπιακό Στάδιο". Αν η τιμή του CD ακολουθούσε την πορεία των υπολοίπων προϊόντων/υπηρεσιών, σήμερα θα έπρεπε να κάνει περί τα 50 ευρώ. Ας όψεται όμως η πειρατεία...οι εταιρείες πλέον πρέπει να έχουν πολύ ανταγωνιστικές τιμες για να σε κρατήσουν και να μην παρανομήσεις. Και κατά τη γνώμη μου, πλέον η τιμή πώλησης είναι πολύ ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου