Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, dimsonic said:

μη μας συγκρινεις.

ο Σπυρος ειναι επαγγελματιας που παιζει καθημερινα ζωντανα ενω εγω ερασιτεχνης που εχει ολο το χρονο να μαζέψει ολα τα μποσικα. 

 

Επισης, ο Σπυρος (οπως και ο superfunk) εχει ξηλωμενο και το tone pot...

 

Αρα, κατι μου λεει πως θα σου αρεσουν οι χονδρες...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Superfunk said:

Σιγά την κούραση,πέντε λεπτά δουλειά είναι...

hate it

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Επισης, ο Σπυρος (οπως και ο superfunk) εχει ξηλωμενο και το tone pot...

 

Αρα, κατι μου λεει πως θα σου αρεσουν οι χονδρες...

 

το δικό μου είναι σχεδόν μόνιμα κάπου εκτός απο το τέρμα ανοιχτό

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πριν μερικές ημέρες έβαλα κι εγώ 10-38, σημειωτέον έπαιζα με 11-48 κούρδισμα Eb με stratocaster.
Μερικές πρώτες εντυπώσεις, δεν άκουσα σχεδόν καμία διαφορά στον ήχο-όγκο you name it. Την κιθάρα χωρίς σετάρισμα, παρά μόνο ρύθμισμα στο ύψος του floating τη νοιώθω πιο μαλακή-ξεκούραστη σε σχέση με πριν, ιδιαίτερα τα bends πλέον είναι παιχνιδάκι. Όχι ότι έκανα και τρελά σηκώματα.

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος και θα υιοθετούσα το σετ, ειδικά αν έπαιζα τακτικά και δεν ήμουν απλά bedroom player.

Επίσης επειδή μερικές φορές παίζω με παρέα το κούρδισμα μου δεν βολεύει πολύ και όταν ανεβάζω σε standard το όργανο σκληραίνει υπερβολικά, οπότε +1 point για το 10-38 σε σχέση με το 11-48.

Βέβαια μου λείπει το πάχος των 11-48 το οποίο είχα συνηθίσει και μου άρεσε πολύ σαν αίσθηση στο Eb κούρδισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ 10-38 εδω και τουλαχιστον 15 χρόνια σε όλες τις ηλεκτρικές και μαλιστα σε standard D tuning. Η αρχική αναζήτηση ειχε ξεκινησει για να πετύχω ισορροπία μεταξύ των χορδών με κλασσικους staggered μαγνητες (των οποιων ακόμα και η αλλαγή υψους των poles δεν μου ειχε δωσει καποιο επιθυμητο αποτέλεσμα) αλλα τελικά το αποτέλεσμα μου άρεσει σε καθε τυπου μαγνητη (π.χ. εδω και καιρό σε rails).

 

Παντα θεωρουσα τις 46 και 36 too much (ισως να ειναι ιδανικες για πολυ παραμορφωση και στακατο παιξιμο, δεν ξερω) ενώ η 17άρα κάλυπτε το σύμπαν.

 

Αλλα όλα αυτά ειναι προσωπικές προτιμήσεις.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Freedom είπε

Η αρχική αναζήτηση ειχε ξεκινησει για να πετύχω ισορροπία μεταξύ των χορδών με κλασσικους staggered μαγνητες (των οποιων ακόμα και η αλλαγή υψους των poles δεν μου ειχε δωσει καποιο επιθυμητο αποτέλεσμα) αλλα τελικά το αποτέλεσμα μου άρεσει σε καθε τυπου μαγνητη (π.χ. εδω και καιρό σε rails).

 

Παντα θεωρουσα τις 46 και 36 too much (ισως να ειναι ιδανικες για πολυ παραμορφωση και στακατο παιξιμο, δεν ξερω) ενώ η 17άρα κάλυπτε το σύμπαν

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω τις εντυπωσεις μου απο τα διαφορα σετ που εχω αλλαξει κατα καιρους.αρχησα με 9αρες,πηγα σε 10 αρες για πολλα χρονια και 2 χρονια τωρα παιζω με 11αρες.καθε φορα που αλλαζα ενιωθα πολυ καλητερα εκτος απο εδω και 2 μηνες που σαν να μου πεφτουν βαριες οι πριμες απο το 11αρι σετ.αρχησα να ψαχνω και αφου δεν ηθελα heavy bottoms κατεληξα σε αυτες

https://www.thomann.de/gr/ghs_ghsrejl_eric_johnson.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQiA89zvBRDoARIsAOIePbC-mx_PVeAAh73a1zvIqvK9ocDmGDmqLLWArhOObCYSdvC45D8dLzkaAviuEALw_wcB

ειναι 10-50 και μου εκατσαν κουτι....λιγο αλμυρες σιγουρα αλλα κρατανε λιγο παραπανο

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ο ... δασκαλος ...ασχολείται με το θεμα (απο το 11 και μετα ακουτε την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ηχητικη βελτιωση και αυξημένη ισορροπία του σετ αυτου σε σχεση με τα "κλασσικα" σετ ,αν και αν θελουμε να ειμαστε ακριβεις το 010-038 ηταν το "κλασσικο" σετ στα 60s & 70s )

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δε συζητάμε

μπορεί να πείσει και κουφούς

κάλλιστα

  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου