Προς το περιεχόμενο

Ρε μπας και χρησιμοποιούμε ΛΑΘΟΣ χορδές? (010-038)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

καλά δε συζητάμε

μπορεί να πείσει και κουφούς

κάλλιστα

+1000

 

ειδικα αν συγκρινεις το 10.49 με το 8.10....ΚΑΜΜΙΑ σχεση οσον αφορα την ισορροπία και τον ποσο πιο γεματη ακουγεται η κιθαρα λογω αυτης. 

 

πραγματικα απορώ ΓΙΑΤΙ αυτο το σετ εγινε obsolete λογω του  010-046 ...

 

ΤΗ ΜΑΣ ΚΡΕΙΒΟΥΝ? ΔΙΑΔΩΣΤΑΙ..!!!

 

😆

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αλήθεια εμένα με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η αίσθηση

Και μάλιστα στα εξής:

1. Η διαφορά αίσθησης της 10άρας μι σε σχέση με τις πιό ελαφρές ατύλιχτες

2. Η πιθανότητα η μπάσα μι να γλυστράει έξω από το μανίκι ως 38άρα

3. Αυτό το ελαφρύ στη μέση (ιδίως στη σολ)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μια χαρα πιο ομαλη ειναι

2.Μπα..δεν γλυστραγε στονΧεντριξ και στον Κλαπτον και στο 90% των κιθαριστωνΕ στα 60s & 70s  ΓΙΑΤΙ να γλυστραει σε εσενα?

3.ΤΕΛΕΙΟ επιτελους η σολ δεν ΕΝΟΧΛΕΙ...το κανουν σχεδον ΟΛΟΙ οι country players εδω και χρονια αλλωστε στο απλο 10αρι σετ,πετανε την ΑΠΑΙΣΙΑ 17 και βαΝουν 15  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. γιατί δεν έχω μάθει μετά τόσα χρόνια να βιμπρατάρω τις μπάσες προς τα μέσα

(και ούτε θα μάθω)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Hendrix δεν επαιζε με Rotosound? Ηρεμα ρωταω 😂

 

K στο site της εταιριας κατι λενε για The .006 and .007 first strings that he used to bite gave him the sound he was looking for.’

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aggeloskrv είπε

O Hendrix δεν επαιζε με Rotosound? Ηρεμα ρωταω 😂

 

K στο site της εταιριας κατι λενε για The .006 and .007 first strings that he used to bite gave him the sound he was looking for.’

 

 

 

Αν γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω με βάση τα λεγόμενα του τεχνικού του έπαιζε όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των κιθαριστών της εποχής με το κλασικό Fender Rock n Roll set (010-038) (το οποίο έβγαλε πρόσφατα ξανά η Fender ως "Hendrix set" αλλά με εντελώς λάθος specs και παλαβή τιμή 🙂 )

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, εγώ με ίδιες χορδές παίζω το ίδιο πράγμα και ακούγεται διαφορετικό κάθε φορά, πιστεύω ότι είναι αδύνατο να πετύχεις τις ίδιες δυναμικές. Ναι κάποιες γενικές διαφορές στον ήχο μπορείς να τις καταλάβεις αλλά το ίδιο και όταν αλλάζεις το ύψος στους μαγνήτες, εκεί κατά τη γνώμη μου γίνεται χαμός.

Θέλω να πω ότι καλό είναι να πειραματίζεται κανείς αλλά στο τέλος νομίζω με αυτό που έχεις συνηθίσει προσαρμόζεις το παίξιμό σου και τελικά ότι βολεύει τον καθένα είναι ο κανόνας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο καλο ηχο θα βγαλουν οι 11-52 που εχεις συνηθισει καποιος και τις ξερει, παρα οι 10-38 που πιθανον να μη μπορει με τιποτα να προσαρμοστει.

Και να τις συνηθισει, και να τις παιζει οπως πρεπει, μπορει παλι να προτιμα το ηχητικο αποτελεσμα των 11-52.  Ειναι υποκειμενικο σε μεγαλο βαθμο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Mετά από σειρά ετών με Daddario XL110 εβαλα τις Fender Voodoo Child

Δεν ξέρω αν όντως έπαιζε ο Χέντριξ και οι άλλοι με αυτές και δε με νοιάζει κιολας

Υπάρχει πάντως μεγάλη διαφορά (βελτίωση)

Το set μου δίνει την αίσθηση μιας ισορροπίας, τόσο στην αφή όσο και στον ήχο

Αυτό συμβαίνει και σε σόλο παίξιμο, αλλά κυρίως σε ακκόρντα

Δεν είμαι και κανένας σοβαρός παίχτης και να πω την αλήθεια δεν είχα εντοπίσει την έλλειψη αυτης της ισορροπίας

Μια χαρά ικανοποιημένος ήμουν με τις Daddario (είχα καταλήξει σε αυτές μετά από πολλές δοκιμές)

Τώρα όμως που καταλαβαίνω τη διαφορά φοβάμαι ότι αν επιστρέψω στις παλιές χορδές θα μου κακοφανεί

Επίσης οι μπάσες "σκάνε" καλύτερα (κατά τη γνώμη μου)

 

Τώρα το ερώτημα που με απασχολεί είναι τι διαφορά έχουν μεταξύ τους τα διάφορα 10-38 set της αγοράς (fender, ghs, pyramid, τι άλλο υπάρχει;...)

 

Υ.Γ. Είμαι από αυτούς που θεωρώ ότι οι χορδές είναι από τα σημαντικότερα στοιχεία της συνολικής αλυσίδας στον ήχο (φυσικά και στη αίσθηση του παιξίματος).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου