Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνητών


Αετός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδή στο βίντεο μπόρεσες να ξεχωρίσεις την συνεισφορά των μαγνητών στον ήχο έναντι της κιθάρας, χεριού, πεταλιών, ενισχυτή, χορδών κλπ κλπ....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα προτιμούσα τους καθαρούς, φωτεινούς, low output, ακόμη και underwound μαγνήτες. Μπορείς να δώσεις σε έναν μαγνήτη πολύ παραμόρφωση και high cut για να κόψεις τα πρίμα, αλλά δεν γίνεται να τον "καθαρίσεις" ούτε να τον κάνεις πιο φωτεινό.

Επισης, αυτοί οι μαγνήτες ανταποκρίνονται περισσότερο στο παίξιμο του παίκτη και εκθέτουν περισσότερο ατέλειες. Για αυτό και πολλοί θρύλοι παίζουν με low output.

Παρόλα αυτά ο ήχος της κιθάρας παραμένει εξαιρετικά υποκειμενικός και έχει να κάνει κυρίως με τον παίκτη. Εάν εσύ πχ δεν γουστάρεις τους low output μαγνήτες δεν θα σε εμπνέουν για να παίξεις καλά. Από ένα σημείο και μετά δεν υπάρχουν αντικειμενικά καλύτεροι μαγνήτες (Αλλά υπάρχουν αντικειμενικά κακοί μαγνήτες).

Οι μαγνήτες που παραθέτεις είναι όλοι καλοί. Από κει και πέρα είναι προσωπικό σου θέμα ποιους θα προτιμήσεις, ανάλογα και με το τι ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και αρκετά χρόνια τους fralin vintage hot (εννοείται με base plate στον bridge) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Αν και δεν έχω εμπειρία με πολλούς, δεν θα τους χαρακτήριζα hot, εμένα πιο πολύ vintage style-low μου ακούγονται.

Έχουν πολύ σκάσιμο και ευκρίνια.

Επίσης να αναφέρω ότι παίζω με ενισχυτή λάμπα 5w και πρέπει να τον ανοίξω πάρα πολύ για αρχίσει να «αρπάζει».

Γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω/ειχα και τα δυο σετ μαγνητων που αναφερεις, σε δυο διαφορετικες κιθαρες με τη διαφορα οτι στο σετ των VH ειχα τον στοκ bridge μαγνητη του σετ .

 

Προσωπικα το σετ SSL1-ssl1-ssl1 ειναι το απολυτο στρατ σετ για  vintage ηχο και τελεια καθαρα και overdriven ηχους. Η προσθηκη του ssl5 αντι του ssl1 κανει το σετ πιο γεματο αλλα το φοβερο με αυτο το μαγνητη εινια οτι δεν καταστρεφει τον στρατ ηχο οσο αλλοι overwound strat μαγνητες. Χανεις λιγο quack στη 2η θεση σε σχεση  με το full ssl1 set αλλα κερδιζεις σε πιο ευχρηστους ηχους under gain.

 

Οσον αφορα στους lindy fralin επισης εξαιρετικοι μαγνητες, αλλα παντα ενιωθΑ οτι ηταν ενα τσακ πιο κατω απο τους duncan σε clarity και χαρακτηρα. Θα ελεγα οτι λειπει αυτο που γινετΑι στα πριμΑ των ssl. Οι duncan ειναι η επιτομη αυτου που καποιοι περιγραφουν ως 50s sound.

 

Αφου λοιπον κρατησα χρονια μια κιθαρα με το ssl5/ssl1/ssl1 κ μια με τους fralin VH, δεν κρατηθηκα. Μετα απο χρονια συμβιωσης οι VH εφυγαν κ ετσι εχω τωρα μια στρατ με το λεγομενο εναλλακτικο Gilmour set (προτιμω τους ssl1 σε σχεση κε τον fat50 k τον cs69),  και μια για ονειρικους καθαρους ηχους με full ssl1 configuration. 🙂 🙂 🙂 

 

Τελος προσοχη οσον αφορα τον sp43......το γεγονος οτι εινΙ κεραμικος με προβληματιζει. Ουδεποτε βρηκα κεραμικο μαγνητη τον οποια να προτιμησα σε σχεση με καποιον καλο alnico. Τα 13κ του ssl5 που ηδη εχεις ειναι υπεραρκετα.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση.....
Κιθαρα θελεις να αγορασεις σου λενε πηγαινε δες την πιαστην να δεις αν σε βολευει
Πεταλια το ιδιο 
Ενισχυτη σου λενε παρε την κιθαρα σου και τραβα
Μαγνητες γιατι αγοραζετε ακομα στα κουτουρου???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από την εμπειρία μου κι από κουβέντες που κάνω με πολύ κόσμο, καταλήγω στο ότι αναφερόμαστε σε μαγνήτες ή σε σετ μαγνητών από λάθος οπτική κάθε φορά. Ακούμε ένα set ή ένα συγκριτικό στο youtube και στην πραγματικότητα αυτό απέχει έτη φωτός από αυτό που ακούμε πάνω στην κιθάρα μας με τον εξοπλισμό μας και το χέρι μας.

Τείνω να εμπιστεύομαι το κριτήριο του κάθε κατασκευαστή, ως προς τα set τουλάχιστον, και ποτέ δεν έχω ακούσει designated σετ μαγνητών που από neck σε bridge να αλλάζει άρδην ο χαρακτήρας, εκτός αν αυτό επιδιώκουμε, το οποίο φυσικά, προαπαιτεί και συμβιβασμούς.

Επίσης, αρχίζω να βλέπω πράγματα τα οποία πάντα παίρνουμε for granted, πχ. το shielding του οργάνου (το οποίο είναι ένα καλό tone και overtone sucker) με άλλο μάτι (αρνητικό) και κάθε περίπτωση απαιτεί πολλά περισσότερα από "τη γνώμη μου" ή τη "γνώμη οποιουδήποτε" για κάτι το οποίο είναι απίστευτα υποκειμενικό αλλά και βασισμένο στο θυμικό .Πχ, έχω παίξει σετ που δεν μου άρεσε τη μία μέρα, και μερικές μέρες μετά, το λάτρεψα. Αν έλεγα σε κάποιον τη γνώμη μου εκείνη τη μέρα, θα αδικούσα πραγματικά το σετ. Επίσης, άλλες φορές με δυο-τρεις στροφές, άλλαξε άρδην ο χαρακτήρας ενός σετ/μαγνήτη και εκεί που ήμουν no-go έγινα believer. Άλλα set τα έπαιξα έξω από το σεταπ μου και ήταν εξαιρετικά. Στο δικό μου σετάπ χώλαιναν. Μαγνήτες που, αναρτημένοι με διαφορετικό spring/tubing είχαν άλλη συμπεριφορά. Άλλες χορδές (επίκαιρο, μιας και set μαγνητών με 10s με πετούσε όξω η G και η Ε, ενώ με ένα 10-38 πχ, που συζητήσαμε σε άλλο θρεντ θα ήταν πιο δίκαιο/ενδεικτικό). Το DC Resistance δεν λέει κάτι για το output του μαγνήτη επίσης. Εχω παίξει με μαγνήτες που διάβαζαν 4.5K (TV Jones) κι όμως το output είναι μεγαλύτερο από έναν hot single coil πχ. Το ζήτημα επίσης, δεν είναι πάντα τι ήχο θελω να πετύχω, αλλά τι ήχο μπορώ να βγάλω από ένα σετ μαγνητών. Αν δεν μπορώ, προχωράω στο επόμενο.

Στο προκείμενο, οι Lindy Fralin VH set μου έχουν φανεί εξαιρετικά balanced set για οτιδήποτε από jazz μέχρι heavy metal και φυσικά τα πάντα in between. Σαν φουλ σετ, δεν βρήκα αναιμικό ή "λίγο" τον bridge. Για τα γούστα μου και για unshielded cavity με μεγάλο tone cap (0.047) θα διάλεγα αυτό το σετ. Για τον steel pole 43 δεν έχω άποψη. 

Το ssl-1 είναι επίσης μια καθιερωμένη -safe- συνταγή, για τα γούστα των περισσότερων κιθαρών (shielded cavities, stock pots). Τον ssl-5 δεν θυμάμαι να τον έχω παίξει ποτέ (πιθανόν να τον έπαιξα αλλά δεν ήξερα ότι είναι αυτός).

Επίσης, θα σκεφτόμουν σοβαρά μια κουβέντα με τους δικούς μας κατασκευαστές pickups. Ό,τι έχω παίξει μέχρι στιγμής κινείται πραγματικά σε bespoke επίπεδα κατασκευής και ήχου. (GAS & Nick Silver)

Kαλή αναζήτηση εύχομαι.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου