Προς το περιεχόμενο

Καρέκλα για home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή λόγο δουλειάς την έφαγα από την καρέκλα.

Έχοντας κήλες σε μέση και αυχένα.

 

Χαρακτηριστικά λόγω αυχένα είχα μεγάλο πόνο στα χέρια και ψάχναμε για τενοντητιδες κτλ,ενώ το πρόβλημα ήταν αυχενικό.

 

Κλείνω την παρένθεση.

 

Χθες πήγα σε φυσίατρο και μου είπε τα εξής.

 

Λόγω των πολλών ωρών στην καρέκλα όλη η σπονδυλική στήλη έχει επιβαρυνθεί (όλο το βάρος πέφτει στη μέση).

 

Γι'αυτό και οι κήλες που έχω αν και δεν είναι σοβαρές παρουσιάζουν σοβαρές παρενέργειες.

Μιλάμε σε σημείο που δεν μπορούσα να κουνήσω τα χέρια μου.

 

Και μου είπε πως πρέπει να κάνω ασκήσεις ώστε η σπονδυλική στήλη να {μαλακώσει από το φορτίο}

λόγω πολλών ωρών στην καρέκλα.

 

{ελπίζω να το είπα κάπως κατανοητά} 

 

Έχω ξεφύγει πολύ άσχημα απο το θέμα,αλλά η δική μου η γνώμη είναι πως πέρα απο μια καλή καρέκλα χρειάζεται να κάνουμε και άλλα πράματα όταν έχουμε πολλές ώρες καθιστοί.

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ και γω μάταια θα έλεγα διότι υπάρχουν μερικές ακόμα προϋποθέσεις εκτός από όσα γράφτηκαν πιό πάνω για μέση κλπ...

1. πρέπει να έχει συμμαζεμένες διαστάσεις γιατί ο χώρος είναι ήδη περιορισμένος.

2. πρέπει οπωσδήποτε να μπορεί να δεχτεί κιθάρα για παίξιμο και να μην έχει ακουμπιστήρι δεξιά ή να είναι μετακινούμενο.

Μέχρι στιγμής ό,τι έχω χρησιμοποιήσει φαίνεται τεραστιο στο χώρο μου και δεν επιτρέπει την κιθάρα να κάτσει κανονικά χωρίς να επιβαρύνει κάτι άλλο, μέση, γοφό, χέρι...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για ποντίκι.

Ασύρματο και περίπου στη θέση που είναι τα βελάκια στο πληκτρολόγιο.

Ήδη έχω αναρρώσει από έναν παγωμένο ώμο που μπορεί να μην οφείλονταν αποκλειστικά στο ποντίκι, αλλά το νιώθω να επανέρχεται....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
5 ώρες πριν, kbasilis είπε

 

Και μου είπε πως πρέπει να κάνω ασκήσεις ώστε η σπονδυλική στήλη να {μαλακώσει από το φορτίο}

λόγω πολλών ωρών στην καρέκλα.

 

{ελπίζω να το είπα κάπως κατανοητά} 

 

Έχω ξεφύγει πολύ άσχημα απο το θέμα,αλλά η δική μου η γνώμη είναι πως πέρα απο μια καλή καρέκλα χρειάζεται να κάνουμε και άλλα πράματα όταν έχουμε πολλές ώρες καθιστοί.

 

Είναι σημαντικό να σηκωνόμαστε τουλάχιστον κάθε ημίωρο και να κάνουμε άλλες κινήσεις. Να φτιάξουμε καφέ, να μιλήσουμε όρθιοι στο τηλέφωνο και ότι άλλο μπορεί να μας κρατήσει μακρυά απο την καθιστή στάση. Η καρέκλα την πλάτη θα κρατήσει και αν... Δεν διορθώνει κάποιο πρόβλημα. Γι αυτό σε πολλές εταιρίες (εκτός Ελλάδας βέβαια) οι υπάλληλοι επιλέγουν γραφεία ψηλά για ορθίους που συνδυάζουν με σκαμπό για να μην κάθονται πολύ. Ζαχαρώνω ένα στο ΙΚΕΑ που ρυθμίζεται ως προς το ύψος. https://www.ikea.gr/epipla-grafeiou/grafeia-kai-trapezia/epifaneies-kai-podia-grafeiou/sunduasmoi/skarsta-grafeio-kathistis-orthias-thesis-53647/49084965/ . 

 

Οσο για το ποντίκι και επειδή οι αγκώνες μου ακουμπούν στο γραφείο όταν γράφω, όταν λέω παράλληλα με το στήθος, το εννοώ.

mousehold.jpg

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε σημασία στο ύψος σου και στα κιλά σου και βρες βάση αυτού.Να ανεβαίνει ψηλά αν είσαι πάνω από 1.75 - 1.80.Οι μηχανισμοί ένα άλλο θέμα,αν είσαι πάνω από 85 κιλά,να είναι σοβαροί γιατί θα τα παίξουν γρήγορα και θα αλλάζει η θέση σου.Δες εδώ .https://www.chairpro.gr/

Το είδος μηχανισμού δες το με προσοχή.Βασικό που πολλοί δεν δίνουν σημασία.Το ύψος του γραφείου.Πριν 2 χρόνια έφτιαξα γραφείο με βάση το ύψους μου (1.87) και είναι με διαφορά καλύτερα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ύψος του γραφείου είναι βασικό. Τα κλασικά γραφεία είναι φτιαγμένα για να διαβάζεις/γράφεις επάνω, οπότε αν δουλεύεις με λάπτοπ βγαίνει πολύ πιο ψηλά, και ο αυχένας ταλαιπωρείται.

 

Κοίταξε σε καρέκλες για gamer με μικρά η μετακινούμενα μπράτσα, αυτοί είναι πρωταθλητές του σπορ.

 

Η μόνη κανονική λύση που βρήκα εγώ είναι διαλείμματα και καλή φυσική κατάσταση πάντως.

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου