Προς το περιεχόμενο

Yamaha SY77 - Το θεριό ξαναχτυπά! - Τεχνικά tips


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yamaha SY77 - Το θεριό ξαναχτυπά! - Τεχνικά tips

 

Ενα μικρό αρθράκι σχετικά με κάποια τεχνικά τερτίπια που αφορούν το γνωστό Yamaha SY77.
Όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει με δικά του σχόλια και συμβουλές!

 

1. ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ!
Η εσωτερική μπαταρία κάποια στιγμή δε λειτουργεί πλέον (πάντως γενικά η αρχική κρατάει 10 και πλέον χρόνια!) και έτσι εμφανίζεται στην εκκίνηση το μήνυμα "Change Internal Battery!".
Κατά συνέπεια, οι ήχοι και οι ρυθμίσεις του synth δεν διατηρούνται όταν το synth είναι εκτός τροφοδοσίας και είναι πιθανό να έχεις ανώμαλη συμπεριφορά του synth όταν το ξανανοίξεις. 
Η αλλαγή της μπαταρίας θέλει κολλητήρι (αν το κάνετε προσοχή στην πολικότητα!) και κυρίως να μετακινήσεις κάποια εξαρτήματα του synth για να "φτάσεις" μέχρι εκεί που είναι η μπαταρία.
Δεν είμαι ηλεκτρονικός, ούτε ξέρω καλά από επεμβάσεις σε ηλεκτρονικές πλάκετες..
Άρα, δεν το έχω κάνει, δεν το ξέρω.. Ακούγεται λίγο επικίνδυνο αν γίνει κάποιο λάθος...

 

2. ΑΜΕΣΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ 
Μια καλή λύση όταν έχει τελειώσει η εσωτερική μπαταρία είναι αμέσως μετά την εκκίνηση να χρησιμοποιήσουμε τον συνδυασμό πλήκτρων : 
 ([VOICE]+[BANK D]+[8])     και μετά     [COPY]
 για να έρθει αμέσως μετά μια επανεκκίνηση και επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.
 Φυσικά οι δικοί μας User ήχοι χάνονται και θα αντικατασταθούν από τους Preset-1.
 
3. ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΗ ΕΝΤΑΣΗ ΣΗΜΑΤΟΣ ΣΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ
Συνήθως στην κονσόλα μας το SY77 θα χρειαστεί κάπως μεγαλύτερη ενίσχυση σε σχέση με νεώτερα synths ακόμη και αν χρησιμοποιήσεις μόνο το Output-1 και δεν έχεις συνδέσει καθόλου το Output-2.
 
4. ΚΑΠΩΣ ΑΔΥΝΑΤΑ ΕΦΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
Τα εφέ είναι κάπως αδύνατα για τα σημερινά δεδομένα (κάπου στο διαδίκτυο διάβασα ότι μάλλον φταίει το σχετικό τσιπάκι) οπότε προτείνω κατευθείαν σύνδεση με κάτι σαν την μονάδα effect Alesis MidiVerb 4 (με ή χωρίς "Effect Bypass" στο SY77).
 Εκτός αν ρυθμίσεις το ζήτημα στο mixing (το γνωστό "we'll fix it in the mixing")
 
5. ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟΙ ΗΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΙ
Οι ακουστικοί ήχοι του SY77 (και ειδικά το ακουστικό πιάνο στις μεσαίες-ψηλές οκτάβες) είναι συχνά αδύνατοι. Ειδικά για το πιάνο πρέπει να χρησιμοποιηθεί μάλλον software synth (π.χ. σαν το pianoteq). Αρκετοί ακουστικοί ήχοι βελτιώνονται σε ικανοποιητικό βαθμό χρησιμοποιώντας layering με την FM synthesis, όμως, αυτό ισχύει μέχρι ενός σημείου...
Πάντως, κάποιοι ακουστικοί ήχοι είναι όντως χρησιμοποιήσιμοι.. Μερικοί είναι και πολύ καλοί!
Ανάλογα και με την ποιότητα του sample..

 

6. ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ FLOPPY
α) Εχω διαβάσει στο διαδίκτυο ότι φτιάχνεται χωρίς πολύ μεγάλη δυσκολία αλλάζοντας το belt που σχεδόν πάντα είναι η ρίζα του προβλήματος.
β) Πάντως τώρα τελευταία έχει εμφανιστεί και floppy disk emulator με μνήμη SD!
γ) Μια άλλη καλή λύση είναι να αναιρέσεις το "Dump Protection" και να στέλνεις ήχους από το midi.
  Σε αυτήν την περίπτωση θα χρειαστεί μια εφαρμογή που έχω γράψει παλιά και μετατρέπει τα αρχεία .Txx των δισκετών σε αρχεία .syx που μπορείς να στείλεις μέσω οποιουδήποτε DAW. 
   Η εφαρμογή δουλεύει σε ποσοστό 95% (συνήθως έχει πρόβλημα αν ο ήχος έχει 4 elements). 
   Μετατρέπει μόνο τα bank .Τxx σε μερικές μορφές .syx και δεν κάνει τίποτε άλλο.
   Επίσης, η εφαρμογή μετατρέπει μόνο τα δεδομένα των ήχων και όχι τα υπόλοιπα data των αρχείων .Txx.
   Γενικά, οι δισκέττες με ήχους που υπάρχουν στο διαδίκτυο είναι εκατοντάδες και καλύπτουν όλα τα γούστα.

 

7. ΓΕΝΙΚΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ 
 Όπως όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές χρειάζεται κάλυμμα για τη σκόνη, σωστή τάση ρεύματος, προστασία από υπερβολική ζέστη, υγρασία, σκόνη, καφέδες κλπ.

 

Ελπίζω να σας άρεσε και να φανεί χρήσιμο..

Γ.Τ.

 

yamaha-sy77-390533-jessy.jpg?format=1500

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 3

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου  το ειχε δανεισει ενας φιλος για να κανω τα ακουστικα της θεωριας - εκει προς το 95 - Θυμαμαι οτι ηταν εξαιρετικο μηχανημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Όποιος θέλει μπορεί να συμπληρώσει με δικά του σχόλια και συμβουλές!

 

Θα κάνω κάποια σχόλια πάνω στα δικά σου hints.

 

1. True. Με τη διαφορά πως δεν είναι τόσο τραγικό να πιάσει κάποιος κολλητήρι. Εαν κάποιος απο την άλλη είναι επιφυλακτικός (κατι που είναι σεβαστό ) , αρκεί να το πάει σε ένα τεχνίτη ή ηλεκτρονικό , γνωρίζοντας όμως πως είναι μία υπεραπλη διαδικασία. Το αναφέρω γιατι την έχω πατήσει στο παρελθόν με απλή "επεμβαση " τεχνικού σε midi keyboard χρεόνοντάς μου 50 ευρώ, και το μόνο που έκανε ήταν να ανοίξει το keyboard και να βαλει στη θέση του κάτι που είχε φύγει. Το διαπίστωσα όταν το keyboard ξαναέβγαλε το πρόβλημα και το διόρθωσα μόνος μου. 

 

2. True. Καθημερινή μου διαδικασία (λες και του βαζω pin ) μεχρις οτου αντικαταστήσω τις μπαταρίες. 

 

3.True . Χρειάζονται κάποιοι καλοί προενισχυτές, προσωπικά χρησιμοποιώ αυτούς της κάρτας ήχου.

 

4. Ολοκληρωτικά αδύναμα effects - και κατ'επέκταση άχρηστα. Η γκάφα που έκανε τότε η yamaha είναι πως το chip δημιουργεί "noise cancellation" με αποτέλεσμα να δημιουρούνται θέματα φάσεων. Σε κάποιους (ξενα φορουμς) αρέσει αυτό το φαινόμενο λόγω ρετρο, προσωπικά δεν το αντέχω και γενικότερα θεωρώ πως ο,τι παλιό δεν είναι απαραίτητα ωραίο ή αφορμή νοσταλγίας. Χρησιμοποιώ ένα lexicon mx400 με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα

 

5. True. Οι ακουστικοί ήχοι ως αποτέλεσμα sampling υστερούν κατα πολύ σε σχέση με τους σημερινούς. Για την ακρίβεια ,ένας που θα παίξει για πρώτη φορά τους ακουστικούς ήχους της εποχής  και συγκεκριμένα του sy77 θα βάλει τα γέλια. Εδώ όμως υπάρχει η σημαντική διαφορά , πως η "ρετρο" σκοπιά του ήχου έχει κάποιο νόημα. Μπορεί κάποιος να πετύχει απολύτως εύστοχα ηχόχρωμα δεκαετίας 90 σε πιάνο πχ καποια ηλεκτρονικά /dance κομματια της εποχής.

Όντως κάποιοι ήχοι μπορούν επάξια να χρησιμοποιηθούν (περαν της ρετρο σκοπιάς) . Η awm2 μεριά του synth προσφέρει και τις κλασσικές κυματομορφές τυπου saw/square/triangle , και η synth engine επιτρέπει αρκετά πολύπλοκες υλοποιήσεις. 

 

6.Τρου

 

7. Το συνθ αυτό κατασκευαστικά φαντάζει αθανατο! Αλλα ναι οκ ενα καλυμα δε βλαπτει 

 

 

Όταν με το καλό ασχοληθώ με διαφόρων τύπων αναβαθμίσεις στο synth , θα δημοσιοποιήσω τις παρεμβάσεις μου σε περίπτωση που φανούν χρήσιμες.

 

 

Επεξεργασμένο από Στάθης1540724939
Πολα ορθογραφικα. Πολλα...
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου