Προς το περιεχόμενο

Αμοιβη ηχοληπτη


Toupaul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Spyros Delta said:

Αν θελεις περισσοτερα χρηματα, αποφασισεις να τα ζητησεις και δεν στα δωσουν, φροντισε να εχεις κι αλλη προταση δουλειας.

Μη το κανεις σαν μερικους που αφηνουν τη δουλεια τους και μετα βρισκουν (αν βρουν) οτι ναναι και με λιγοτερα.

Επισης να γνωριζεις οτι οταν εργαζεσαι μονιμα ως μισθωτος σε μια εταιρεια, και οχι ως "εκτακτος", ειναι διαφορετικα τα πραγματα στο οικονομικο.

 

Παντως, καλα κανεις και ρωτας να μαθεις (εγω δεν ξερω να σε βοηθησω σε αυτο), ετσι ωστε να ξερεις τι "μεροκαματα παιζουν" για μια δουλεια σαν κι αυτη που προσφερεις και συνυπολογίζοντας και τα "χαρτια" που εχεις (πτυχια αδεια εργασιας κλπ) - (και που στην περιπτωση σου απο οτι καταλαβα δεν εχεις).

Βεβαια δεν προσφερουν ολοι την ιδια ποιοτητα εργασιας για να υπαρχει φιξ αμοιβη. Το μεροκαματο λοιπον εξαρταται και απο τον ανταγωνισμο.
Επισης να μαθεις αν επιτρεπεται να κανεις αυτη τη δουλεια χωρις αδεια κλπ και φυσικα ως τι δηλωνεσαι στην εφορια και στο ικα.

 

δυστιχως φιλε Σπυρο δεν μου εκοψε οταν ειχα την ευκαιρια να παω σε μια σχολη ηχοληψιας, το μονο χαρτι που εχω ειναι η αδεια ασκησεως επαγγελματος ηλεκτροτεχνιτη( ηλεκτρονικος με λιγα λογια,κοντινη ειδικοτητα αλλα οχι χαρτι ηχοληπτη) ! λογο του οτι παιζω και μουσικη, ξεκινησα πριν 9 χρονια και μπηκα στον χωρο απο μερακι και ουσιαστικα οτι εχω μαθει ειναι απο προσωπικο ψαξιμο και διαβασμα! 

δεν εχω ουτε ενα ενσημο οποτε και μηδεν προηπηρεσια στα χαρτια ,ολα μαυρα! και η ερωτηση που εκανα ειναι ουσιαστικα για να εχω μια εικονα στο τι μεροκαματα παιζουν στην αγορα!

 

5 hours ago, stavros_d80 said:

αυτό που ρωτάς είναι τελείως υποκειμενικό και εξαρτάται από ένα πράγμα κυρίως: αν στήνεις μεγάλα ονόματα ή αν δουλεύεις μικρά, επίσης η επαρχία με την Αθήνα έχει διαφορά στην επαρχία τα μικρά λάιβ δεν πληρώνουν πολύ μπορεί να πας να στήσες ολόκληρο stage (ήχο φώτα κτλ για 20-30 ευρω😥).

 

μία λογική αμοιβή είναι από 30-50 ευρώ ανάλογα τις ώρες βέβαια και τον φόρτο εργασίας.

 

από την στιγμή που δεν έχεις πτυχίο ηχολήπτη και δεν δουλεύεις σαν side ή βοηθός θεωρείσαι αναλώσιμος και ανειδίκευτος.

 

σε γενικές γενικές γραμές τα μεροκάματα έχουν πέσει λόγω κρίσης, δηλ ξέρω κόσμο που πήγαινε με 150ε σε μεγάλα events πριν 10 χρόνια και τώρα πάει με τα μισά.

γεια σου φιλε σταυρο! αναφερομε σε δουλειες στις οποιες θα πας ας πουμε στις 12 το πρωι να φορτωσεις θα εισαι ο main ηχοληπτης του event και θα γυρισεις στις 8 το πρωι να ξεφορτωσεις συμπεριλαμβανομενου του στησηματος και soundchek πριν το event!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pol είπε

δυστιχως φιλε Σπυρο δεν μου εκοψε οταν ειχα την ευκαιρια να παω σε μια σχολη ηχοληψιας, το μονο χαρτι που εχω ειναι η αδεια ασκησεως επαγγελματος ηλεκτροτεχνιτη( ηλεκτρονικος με λιγα λογια,κοντινη ειδικοτητα αλλα οχι χαρτι ηχοληπτη) !

Απο τις πληροφοριες μεχρι τωρα, μαλλον δεν μπορεις να αξιωσεις κατι περισσοτερο απο μισθο ηλεκτρονικου (αν και σε κατηγορια ανιδεικευτου θα σε ριξουν εφοσον κανεις αλλη δουλεια απο ηλεκτρονικος) και ετσι δεν χρειαζεται να μαθεις το μισθο των ηχοληπτων και ποσο μαλιστα τα μεροκαματα των ελευθερων επαγγελματιων ηχοληπτων.

Προσπαθησε τουλαχιστον να παιρνεις κατι παραπανω, σαν υπερωριες.

 

Αν θελεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο σοβαρα, θα ελεγα να πας πρωτα σε μια σχολη ηχοληπτων. Δυο χρονια ειναι και θα μαθεις κι αλλα πραγματα. Το οτι ηδη ξερεις, θα σε βοηθησει να καταλαβεις πιο γρηγορα τα καινουρια πραγματα που θα μαθεις.

Και βασικα να "χτισεις" το ονομα σου ως ηχοληπτης, γιατι ουτε το πτυχιο κανει κατι απο μονο του.

 

Για να σου φυγει ο καημος, ενας ηχοληπτης μπορει να πληρωνεται απο απλος ανειδικευτος μισθωτος (ξερωγω 700 ευρω το μηνα), εως 300-400 ευρω το λαιβ ή να καθαριζει μαζι με αλλες δουλειες του (στουντιο κλπ) και 5000 το μηνα (ελαχιστοι φυσικα) και δεν παω σε ειδικες κατηγοριες.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Spyros Delta said:

απλος ανειδικευτος μισθωτος (ξερωγω 700 ευρω το μηνα)

 

 

Ναι, σιγά.

Πονεμένη ιστορία.

500 και είναι πολλά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Spyros Delta said:

Απο τις πληροφοριες μεχρι τωρα, μαλλον δεν μπορεις να αξιωσεις κατι περισσοτερο απο μισθο ηλεκτρονικου (αν και σε κατηγορια ανιδεικευτου θα σε ριξουν εφοσον κανεις αλλη δουλεια απο ηλεκτρονικος) και ετσι δεν χρειαζεται να μαθεις το μισθο των ηχοληπτων και ποσο μαλιστα τα μεροκαματα των ελευθερων επαγγελματιων ηχοληπτων.

Προσπαθησε τουλαχιστον να παιρνεις κατι παραπανω, σαν υπερωριες.

 

Αν θελεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο σοβαρα, θα ελεγα να πας πρωτα σε μια σχολη ηχοληπτων. Δυο χρονια ειναι και θα μαθεις κι αλλα πραγματα. Το οτι ηδη ξερεις, θα σε βοηθησει να καταλαβεις πιο γρηγορα τα καινουρια πραγματα που θα μαθεις.

Και βασικα να "χτισεις" το ονομα σου ως ηχοληπτης, γιατι ουτε το πτυχιο κανει κατι απο μονο του.

 

Για να σου φυγει ο καημος, ενας ηχοληπτης μπορει να πληρωνεται απο απλος ανειδικευτος μισθωτος (ξερωγω 700 ευρω το μηνα), εως 300-400 ευρω το λαιβ ή να καθαριζει μαζι με αλλες δουλειες του (στουντιο κλπ) και 5000 το μηνα (ελαχιστοι φυσικα) και δεν παω σε ειδικες κατηγοριες.

 

σε ευχαριστω πολυ σπυρο για τις πληροφοριες και τον χρονο σου! ηδη ειμαι σε αναζητηση σχολης για τον λογο που ειπες, οχι τοσο για το χαρτι αλλα για τα πραγματα που θα μαθω περα απο αυτα που ξερω! οσο για τον "καημο" μου να μαθω τα μεροκαματα που παιζουν στην αγορα ειναι απλα για να εχω ενα μετρο στο τι μπορω να ζητησω απο τον εργοδοτη χωρις να φανω υπερβολικος! νομιζω ειναι λογικο να θελω να πληρωνομαι για αυτο που προσφερω! πιστευω οτι 40 & 50 ευρω ειναι λιγα για 17 ωρες δουλειας( ισως κανω και λαθος για αυτο ανοιξα και αυτο το θεμα εδω)

 

15 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Προφανως θεωρεις οτι πληρωνεσαι λιγα χρηματα για ολο αυτο εργο που αναλαμβανεις. Και καλα κανεις, καθως λογικο ειναι οτι οι παραπανω ευθυνες θα επρεπε να μεταφραζονται και σε μεγαλυτερο μεροκαματο. Κυνηγησε το οσο σε παιρνει.

 

Καποιοι γενικοι παραμετροι απο σκοπια του εργοδοτη. Ο τελευταιος, κατα κανονα, θεωρει οτι:

1. Εισαι ανειδικευτος, αρα δε κανει να παιρνεις παραπανω.

2. Απο το μηδεν αποκτας εξειδικευση. Σου μαθαινει τη δουλεια. Μη ζητας να σε πληρωσει εξτρα. Αλλοι πληρωνουν για να τα μαθουν ολα αυτα.

3. Θεωρεισαι αναλωσιμος. Ανα πασα στιγμη, να βρει αντικαταστατη και πιο εξειδικευμενο, που δεν θα γκρινιαζει με τον μισθο.

(Δεν αναφερομαι προσωπικα σε σενα)

 

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο. Κυνηγησε το και προσπαθησε να ανεβασεις το μεροκαματο τοσο ωστε να εισαι ευχαριστημενος, οσο και ο εργοδοτης σου να διατιθεται να το αυξησει. Ισως η σκεψη των πχ 50 ευρω συν την αμοιβη για το κουβαλημα/στησιμο να ειναι υπερβολικη.

Γενικοτερα, λιγοι ειναι οι εργοδοτες που τους ενδιαφερει να πληρωνονται καλα και να ειναι ευχαριστημενοι οι εργαζομενοι τους. Οι περισσοτεροι θελουν να κανουν τη δουλεια τους με το δυνατον λιγοτερο κοστος.

σε ευχαριστω πολυ γιωργο! επεσες και στα τρια μεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, pol said:

1. για να εχω ενα μετρο στο τι μπορω να ζητησω απο τον εργοδοτη χωρις να φανω υπερβολικος!

 

2. νομιζω ειναι λογικο να θελω να πληρωνομαι για αυτο που προσφερω! πιστευω οτι 40 & 50 ευρω ειναι λιγα για 17 ωρες δουλειας

 

1. Πρέπει να δεις την σύμβαση εργασίας σου. Εκεί θα πρέπει να γράφει τα πάντα σχετικά με τις συνθήκες εργασίας σου (αν είσαι μισθωτός), συμπεριλαμβανομένου και του μισθού σου (και φυσικά την ειδικότητα).

 

2. Κανονικά απαγορεύεται να δουλεύεις τόσες ώρες σερί. Από εκεί και πέρα, δεν είναι εύκολος ο υπολογισμός του ημερομισθίου αν είσαι μισθωτός και αμείβεσαι με μηνιαίο μισθό.

Θα πρέπει να κρατάς σρχείο (που να μπορείς να αποδείξεις) με ώρες και μέρες εργασίας, και να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό (εργατολόγο καλύτερα, ή κάποιον που ειδικεύεται σε μισθοδοσία).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, fusiongtr said:

 

1. Πρέπει να δεις την σύμβαση εργασίας σου. Εκεί θα πρέπει να γράφει τα πάντα σχετικά με τις συνθήκες εργασίας σου (αν είσαι μισθωτός), συμπεριλαμβανομένου και του μισθού σου (και φυσικά την ειδικότητα).

 

2. Κανονικά απαγορεύεται να δουλεύεις τόσες ώρες σερί. Από εκεί και πέρα, δεν είναι εύκολος ο υπολογισμός του ημερομισθίου αν είσαι μισθωτός και αμείβεσαι με μηνιαίο μισθό.

Θα πρέπει να κρατάς σρχείο (που να μπορείς να αποδείξεις) με ώρες και μέρες εργασίας, και να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό (εργατολόγο καλύτερα, ή κάποιον που ειδικεύεται σε μισθοδοσία).

σε ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, pol said:

σε ευχαριστω! 

 

Μην με ευχαριστείς παλικάρι μου.

Την ξέρω καλά την εργασιακή ζούγκλα.

Κανένας εργοδότης δεν θα έστελνε ΑΠΔ (αναλυτική περιοδική δήλωση) που να γράφει ότι κάποιος εργαζόμενος δούλεψε 17 ώρες σερί, θα του βάλουν χοντρό χέρι.

Από εκεί και πέρα, οι τυχόν υπερωρίες, θα πρέπει να δηλώνονται ηλεκτρονικά πριν πραγματοποιηθούν.

Τώρα τι πρέπει και τι γίνεται, είναι δύο διαφορετικά πράγματα πολλές φορές.

Θα πρέπει να τονίσω ότι είσαι ευγενέστατος πάντως, και σε νιώθω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Ναι, σιγά.

Πονεμένη ιστορία.

500 και είναι πολλά.

 

Από περιέργεια πόσα νομίζεις ότι πρέπει να παίρνει ένας ανειδίκευτος εργάτης (δηλ.αποφοιτος δημοτικού η γυμνασίου χωρίς ξένες γλώσσες και καμμιά δεξιότητα)?

 

Ένας ΕΙΔΙΚΕΥΜΈΝΟΣ ,π.χ. μαραγκός, χασάπης, ηλεκτρολόγος πιστεύω ότι πρέπει να παίρνει μίνιμουμ 1500.

 

Ένας ανειδίκευτος όμως;

Οι δημόσιοι υπάλληλοι εξαιρούνται φαντάζομαι 🙂🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Από περιέργεια πόσα νομίζεις ότι πρέπει να παίρνει ένας ανειδίκευτος εργάτης (δηλ.αποφοιτος δημοτικού η γυμνασίου χωρίς ξένες γλώσσες)?

 

Ένας ΕΙΔΙΚΕΥΜΈΝΟΣ ,π.χ. μαραγκός, χασάπης, ηλεκτρολόγος πιστεύω ότι πρέπει να παίρνει μίνιμουμ 1500.

 

Ένας ανειδίκευτος όμως;

Ασε τι πρεπει.

Το "ανειδικευτος" δεν μου κολλαει.

Τι παει να πει ανειδικευτος?

Δεν κανει μια δουλεια ο ανειδικευτος? Τι κανει? καθεται σε μια καρεκλα και περιμενει να μαζεψει απο το πατωμα οταν πεσει το μολυβι του ειδικευμενου?
Ανειδικευτος ειναι αυτος που ειναι ορθιος 12 ωρες και πηγαιοερχεται να σερβιρει τους καφεδες ή πλενει τα πιατα ή καθαριζει σπιτια ή φερνει τα σουβλακια? Για βγες ειδικευμενε ανεβα στο παπι και φερτα αερας μεσα στη ζουγκλα πριν κρυωσουν. Καθαρισε την κοπρο του Αυγεια.

Ολοι εχουν μια ειδικευση. Αλλοι πιο δυσκολη, αλλοι πιο ευκολη και κανενας δεν προσφερει το ιδιο αποτελεσμα εργασιας.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ανειδικευτος ειναι αυτος που ειναι ορθιος 12 ωρες και πηγαιοερχεται να σερβιρει τους καφεδες

 

 

Οχι,αυτος ειναι επαγγελματιας σερβιτορος.

35 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

και κανενας δεν προσφερει το ιδιο αποτελεσμα εργασιας.

 

αει γεια σου. 

39 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τι παει να πει ανειδικευτος?

 

https://ergatika.gr/sse/egsse/ergate/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου