Προς το περιεχόμενο

Jaguar-Jazzmaster Vintage Specs Neck


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι στη φάση του σχεδιασμού ενός προτζεκτ και σκέφτομαι να το κάνω total vintage (όσο μπορώ). Δηλαδή radius 7.25 με το αντίστοιχο πάχος στο μανίκι, 41mm nut και τάστα 6230. Έχει κανεις πείρα απο αυτές ακριβώς τις προδιαγραφές? Θα δουλέψει καλά το μηχάνημα ή θα μας φάει τα χέρια? Θα σετάρω με βαριές χορδές. Για να προλάβω ενδεχομένως κάποιον σε αντιστοιχη ερώτηση, ειμαι αρκετά συνηθισμένος σε ψηλά actions και σε βαριές χορδές.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, shelter είπε

Θα δουλέψει καλά το μηχάνημα ή θα μας φάει τα χέρια?

 

Το μισο...ροκ και βαλε με αυτα τα specs ....δουλεψε (με εξαιρεση την Deluxe Telecaster & τις tele/strat του 1983 που ειχαν 12αρια radius & jumbo frets  ) ολες οι Fender μεχρι και το 1986....αυτο το radius & αυτα τα frets φορουσαν....

 

Απο εκει και περα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρω τα 6230 εντελως "ταλαιπωρητικα" ταστα (οχι μονο στα σηκωματα,που δεν κανω και πολλα ετσι κι αλλιως ,αλλα ακομα και σε ρυθμικο παιξιμο) και δεν μου αρεσει και ο ΗΧΟΣ που παραγουν (ειναι πιο "ξυλινος" και εχει λιγοτερα πριμα και σκασιμο απο τα μεγαλυτερα ταστα).

 

Τα 7αρι radius ειναι μια χαρα (προσωπικα πιστευω οτι ειναι οτι πιο ανετο για ακκορντα) και ειδικα με medium jumbo /jumbo frets (τα απολυτως αγαπημενα μου ειναι τα 6150) η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορα απο το 9αρι ή 12αρι ειναι ΑΣΤΕΙΑ (εκτος και αν θες action υπερβολικα χαμηλο) 

 

Γενικα ΟΛΑ αυτα τα "προβληματα" των ταστων και του radius ειναι περισσοτερο ΙΝΤΕΡΝΕΤΙΚΗ ΜΠΟΥΡΔΟΛΟΓΙΑ και first world problems παρα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

 

Μεχρι να....βγει το....internetS ΟΥΔΕΙΣ ασχολουνταν με ΠΑΠΑΡΙΕΣ οπως τα κΣυλα,το radius,το νουμερο του ...alnico....κ.α.....ΟΛΟΙ απλα ΑΓΟΡΑΖΑΝ μια Stratocaster ή Telecaster (ENA μοντελλο υπηρχε ετσι κι αλλιως) και ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΟΥΣΙΚΗ..

21 λεπτά πριν, shelter είπε

με το αντίστοιχο πάχος στο μανίκι,

 

τι εννοεις? δεν υπαρχει αντιστοιχο παχος μπρατσου,το παχος των μπρατσων των vintage Fender ειναι all over the place ,υπαρχουν απο απιστευτα λεπτα μεχρι γκουμουτσες....

 

Σε Jazzmaster παντως δυσκολα θα βρεις παχυ μπρατσο με εξαιρεση ισως τις 65αρες και τις απο το 1969-1974.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Οι κιθάρες μου φοράνε 6105 και ειμαι ευχαριστημένος απο αυτό το μέγεθος. Και με 6150 ευχαριστημένος ειμαι ομως.

Επεξεργασμένο από shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Μεχρι να....βγει το....internetS ΟΥΔΕΙΣ ασχολουνταν με ΠΑΠΑΡΙΕΣ οπως τα κΣυλα,το radius,το νουμερο του ...alnico....κ.α.....ΟΛΟΙ απλα ΑΓΟΡΑΖΑΝ μια Stratocaster ή Telecaster (ENA μοντελλο υπηρχε ετσι κι αλλιως) και ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΟΥΣΙΚΗ..

Εεεπ... Υπάρχουν και μεγαλύτεροι που σε διαβάζουν, φίλος.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

Εεεπ... Υπάρχουν και μεγαλύτεροι που σε διαβάζουν, φίλος.

 

Δηλαδή θες να μου πεις ότι το 1970 δεν κοιμόσουν τα βράδια επειδή η κιθάρα σου ήταν alder αντί για ash και είχε 7αρι radius 🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To 80 όμως ναι. Οσοι παρακολουθούσαμε και αγοράζαμε ευλαβώς, τα λίγα Guitar Player, Keyboard και Homestudio Recording απο το Πρακτορείο Ξένου Τύπου ή αργότερα τα περίπτερα του Συντάγματος, φτιάχναμε και partcaster το '81 συγκεκριμένα, με koa (!) μπράτσο και local κελεμπέκι σώμα φρομ δε ξυλέμπορα. Μαγνήτες DiMarzio, Gibson και S. Duncan SSL-1 αργότερα. 

Κι αυτό γιατί έπαιζα πάντα με Gibson και γεννήθηκε το πρόβλημα της κλίμακας όταν έπιανα Fender, που για μένα ήταν deal breaker. Πολλές δεκαετίες αργότερα το πρόβλημα μου λύθηκε με χορδές 9.5.

Εξ άλλου τότε με αυτήν την κιθάρα ξεκίνησε να συναρμολογεί και ο Βαγγέλης Καγμάκης με τον οποίο δέσαμε την πρώτη μου partcaster. Κάθε φορά που συναντιόμαστε μου το θυμίζει αναπολώντας.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yameth said:

To 80 όμως ναι. Οσοι παρακολουθούσαμε και αγοράζαμε ευλαβώς, τα λίγα Guitar Player, Keyboard και Homestudio Recording απο το Πρακτορείο Ξένου Τύπου ή αργότερα τα περίπτερα του Συντάγματος, φτιάχναμε και partcaster το '81 συγκεκριμένα, με koa (!) μπράτσο και local κελεμπέκι σώμα φρομ δε ξυλέμπορα. Μαγνήτες DiMarzio, Gibson και S. Duncan SSL-1 αργότερα. 

Κι αυτό γιατί έπαιζα πάντα με Gibson και γεννήθηκε το πρόβλημα της κλίμακας όταν έπιανα Fender, που για μένα ήταν deal breaker. Πολλές δεκαετίες αργότερα το πρόβλημα μου λύθηκε με χορδές 9.5.

Εξ άλλου τότε με αυτήν την κιθάρα ξεκίνησε να συναρμολογεί και ο Βαγγέλης Καγμάκης με τον οποίο δέσαμε την πρώτη μου partcaster. Κάθε φορά που συναντιόμαστε μου το θυμίζει αναπολώντας.

να δεις το 1979 που ήρθε στο χέρια μου η γραία, να ψάχνω διακαώς σε βιβλία περιοδικά GP και τα ρέστα να καταλάβω από τι ξύλο είναι, μετά να καταλάβω τι είναι το ash, μετά χρόνια να καταλάβω τι είναι οι μαγνήτες. Κλίμακες? όλες "ίδιες" ήταν.

9.5? 8άρες Galli στα ζόρια.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είχα δύο Jazzmaster, μία του '63 (ίσως και '64, pre CBS πάντως) και μία του '66 (μπράτσο με block inlays/binding).

Και τα δύο ήσαν εξαιρετικά σε αίσθηση, αξιοπιστία και απόδοση, ποτέ δεν εμφάνισαν προβλήματα (11αρες χορδές) και τα θεωρώ ευκολόπαιχτα. Είχα μια προτίμηση στο 63άρι λόγω roundlam ταστιέρας αλλά και τα δύο σούπερ.

Νομίζω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, καλή τύχη.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ez είπε

Είχα μια προτίμηση στο 63άρι λόγω roundlam ταστιέρας

 

Και η 66 roundlam είχε,όλες οι Fender από το 63 & μετά  roundlam ταστιέρα είχαν.

59 λεπτά πριν, dimsonic είπε

8άρες Galli στα ζόρια.

 

Τελικά από ότι έχω καταλάβει όλη η Ελλάδα στα 70s αυτές τις χορδές έβαζε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου