Προς το περιεχόμενο

να πετάξουμε τα κουρδιστήρια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ξέρεις φαντάζομαι ότι οι τυφλοί αναπτύσσουν (λόγω ανάγκης) πολύ οξύτερη ακοή.

Τι λες?

Να τα βγάλω τα ματάκια μου?

Πρόσεξε τι θα πεις, κρατάω πιρούνι.

Τίποτα, ένα κριθαράκι και θα ακούς μια χαρά

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
23 hours ago, gkourmoul1 said:

Εννοεις οτι εαν πιασει καποιος αλλος την κιθαρα μου, πιθανον να ακουστει ξεκουρδιστη (εαν βαρα χορδες και πιεζει ταστα κλπ)?

 

Ένα ωραίο τσεκ είναι το εξής: τσεκάρετε μια μια τις νότες του σολ η λα μπαρέ. Τις περισσότερες φορές θα είναι οκ σε μια κουρδισμένη κιθάρα. Μετά πιάστε το μπαρέ και ξανατσεκάρετε τις νότες μια μια με το μπαρέ πατημένο. Τυχόν διαφορές = χαρακτηριστικό θέμα τεχνικής!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Alter είπε

 

Ένα ωραίο τσεκ είναι το εξής: τσεκάρετε μια μια τις νότες του σολ η λα μπαρέ. Τις περισσότερες φορές θα είναι οκ σε μια κουρδισμένη κιθάρα. Μετά πιάστε το μπαρέ και ξανατσεκάρετε τις νότες μια μια με το μπαρέ πατημένο. Τυχόν διαφορές = χαρακτηριστικό θέμα τεχνικής!

 

 

 

+1000

 

Και αμα βαλεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ κιθαριστες να...πιασουν το μπαρε εκει να δεις διαφορες...

Μου εχει τυχει πολλες φορες στο στουντιο να δινω τις κιθαρες μου σε αλλους κιθαριστες και επειδη εγω γενικα ειμαι "ελαφροχερης" (και στο Fretting χερι αλλα και στο Picking μια και ειδικα στο picking hand πιστευω οτι ο ηχος ειναι ΠΟΛΥ πιο "μεγαλος" οταν ΔΕΝ κοπανας) ενω με εμενα ειναι in tune σε αλλους "χανουν" ειδικα σε οσους πατανε με grip "τανάλια" τις χορδες πάνω στα ταστα ,ειδικα στα ακκορντα...

 

Ειδικα τωρα τελευταια με τις 010-038 χορδες που χρησιμοποιω στις Fender ,οι οποιες θελουν γενικα πιο..πολιτισμενη "αντιμετωπιση" οι διαφορες ειναι οντως εντυπωσιακες....απο κιθαριστα σε κιθαριστα....ακομα και η ΠΕΝΑ (το ποσο βαρΓια ειναι δηλ.) παιζει ρολο.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ηπιαμε ενα καφεδακι με τον Σπυρο (pipityri). Πιανει και παιζει λιγο με την prs και σκεφτομουν τι γαματα που παιζει.

Την αφηνει και την πιανω εγω. Τρεις χορδες ηταν ξεκουρδιστες κατα, κοντα, μισο ημοτονιο. Ακουγονταν ενα μαυρο χαλι στα χερια μου. Ουτε που το καταλαβα οταν επαιζε...

 

Τελικα, εαν εχεις τεχνικη, δεν χρειαζεσαι καν κουρδιστηρι:classic_biggrin:

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Χθες ηπιαμε ενα καφεδακι με τον Σπυρο (pipityri).

 

Μιλαμε για ΚΑΝΟΝΙΚΟΥΣ ανθρωπους..και κιθαριστες

 

αΦτος δεν ειναι ανθρωπΑς αΦτος είναι απανθρωπΑς 🤣

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, gkourmoul1 said:

Χθες ηπιαμε ενα καφεδακι με τον Σπυρο (pipityri). Πιανει και παιζει λιγο με την prs και σκεφτομουν τι γαματα που παιζει.

Την αφηνει και την πιανω εγω. Τρεις χορδες ηταν ξεκουρδιστες κατα, κοντα, μισο ημοτονιο. Ακουγονταν ενα μαυρο χαλι στα χερια μου. Ουτε που το καταλαβα οταν επαιζε...

 

Τελικα, εαν εχεις τεχνικη, δεν χρειαζεσαι καν κουρδιστηρι:classic_biggrin:

 

Ήρθε κάτω ο Σπύρος?

Κοίταξε να σου πω.

Όταν παίζεις με άταστη, μαθαίνεις να έχεις κουρδιστήρι στα δάχτυλα. :classic_ninja:

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου