Προς το περιεχόμενο

First draft,νέα μελωδία σε πιάνο


Nikos Aravanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φανταστικη μελωδια ειναι. Μην το αφησεις ατελειωτο το συγκεκριμενο. Ειναι υψηλων προδιαγραφων.

 Το 2-3 δε με χαλαει. Απλα χρειαζονται προσθηκες ωστε να μου "μιλησει" οπως τα υπολοιπα μερη.

Θα χαρω να το ακουσω ολοκληρωμενο στο πιανο.

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gkourmoul1 said:

Φανταστικη μελωδια ειναι. Μην το αφησεις ατελειωτο το συγκεκριμενο. Ειναι υψηλων προδιαγραφων.

 Το 2-3 δε με χαλαει. Απλα χρειαζονται προσθηκες ωστε να μου "μιλησει" οπως τα υπολοιπα μερη.

Θα χαρω να το ακουσω ολοκληρωμενο στο πιανο.

 

❤️

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Nikos Aravanis said:

1. ήθελα την γνώμη σας κατα πόσο είναι "ευπεπτο" στα αυτιά

2. Θα κοιτάξω Γιώργο να δω τι μπορώ να κάνω στο 2-3 λεπτο που σε χαλάει μήπως το κάνω πιο ξεκάθαρο.

 

1. Γιατί να είναι εύπεπτο ρε φίλε?

2. Εγώ θα πρότεινα να το "θολώσεις" κι άλλο, και να "θολώσεις" και το πρώτο μέρος.

 

Γιατί τα λέω αυτά ...

Γιατί η μελωδία είναι πολύ λυρική (χαρακτηριστικό σου), και (προσωπική γνώμη αυτό) θα ήθελα μια μη-συμβατική αρμονία από πίσω (έστω κάποια voicings διάφωνα με ημιτόνια, κλπ).

 

Πολύ ωραίο πάντως, μου κάνει για μουσική ταινίας στυλ Παρίσι-Τέξας.

Ταινία δρόμου, με μοναχικές υπάρξεις, που απεγνωσμένα αλλά μάταια ψάχνουν να βρουν έναν εαυτό.

 

ΥΓ. Δεν ξεχνώ το άλλο, μην νομίζεις ότι το άφησα Νίκο, μέχρι τώρα απλά άλλαξα τα φώτα σε ένα θέμα του (αυτό της κιθάρας, αλλά σε midi πάντα).

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, fusiongtr said:

 

1. Γιατί να είναι εύπεπτο ρε φίλε?

2. Εγώ θα πρότεινα να το "θολώσεις" κι άλλο, και να "θολώσεις" και το πρώτο μέρος.

 

Γιατί τα λέω αυτά ...

Γιατί η μελωδία είναι πολύ λυρική (χαρακτηριστικό σου), και (προσωπική γνώμη αυτό) θα ήθελα μια μη-συμβατική αρμονία από πίσω (έστω κάποια voicings διάφωνα με ημιτόνια, κλπ).

 

Πολύ ωραίο πάντως, μου κάνει για μουσική ταινίας στυλ Παρίσι-Τέξας.

Ταινία δρόμου, με μοναχικές υπάρξεις, που απεγνωσμένα αλλά μάταια ψάχνουν να βρουν έναν εαυτό.

 

ΥΓ. Δεν ξεχνώ το άλλο, μην νομίζεις ότι το άφησα Νίκο, μέχρι τώρα απλά άλλαξα τα φώτα σε ένα θέμα του (αυτό της κιθάρας, αλλά σε midi πάντα).

Μεσσιέ Στράτο μην φτάσω στο τέλος απο την πολύ θολούρα και δεν ακούγεται 😄

 

Προσπάθησα σε αυτό το κομμάτι να αλλάζω κλίμακες να βάλω συγχορδίες  εκτός κλίμακας κλπ αλλά είμαι μικρός ακόμα για να βγάλω οτι έχω στο μυαλό μου ξεκάθαρα,οπότε το πάω λίγο λίγο.

 

Για τα voicings θα κάνω κάποιες δοκιμές με τον Midi φάκελο να δώ τι μπορώ να προσθέσω αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα 😛

 

Για το άλλο δεν σε φοβάμαι,θα την βρείς την άκρη!

 

Υ.γ Την ταινία Παρίσι Τέξας δεν την ξέρω αλλά θα κάτσω άυριο να την δώ και να ακούσω την μουσική της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Nikos Aravanis said:

Την ταινία Παρίσι Τέξας δεν την ξέρω αλλά θα κάτσω άυριο να την δώ και να ακούσω την μουσική της.

 

 

Δεν είναι πιάνο η μουσική της ταινίας, είναι κιθάρα και είναι εκπληκτική (και δένει φοβερά με τις εικόνες και τις ψυχοσυνθέσεις των ηρώων).

Αλλά αν την δεις, φαντάσου την μουσική σου πάνω της (ή σε τέτοιου είδους ταινία, ευρωπαϊκή όμως, τίποτα Γαλλικές ασούμε :classic_biggrin:).

 

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσε εδώ πώς χρησιμοποιεί αυτός ο ΘΕΟΣ, τα ακκόρντα, σε μια λυρική μελωδία (ίσως μπορεί να σε βοηθήσει).

Το κομμάτι είναι το elm.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα θα συμφωνήσω με Φώτη ότι ακούγεται πλήρες όπως είναι.Και μάλιστα από τα καλύτερα σου αν όχι το καλύτερο.Μπραβο ρε φίλε,μπράβο.

Επεξεργασμένο από gvour
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, fusiongtr said:

Άκουσε εδώ πώς χρησιμοποιεί αυτός ο ΘΕΟΣ, τα ακκόρντα, σε μια λυρική μελωδία (ίσως μπορεί να σε βοηθήσει).

Το κομμάτι είναι το elm.

 

 

Ακουσα κανα 3λεπτο αλλά κλείνουν τα μάτια απο την νύστα,θα το βάλω πάλι ολόκληρο άυριο που θα είμαι ξεκούραστος,σε ευχαριστώ Στράτο.

 

10 minutes ago, gvour said:

Νικόλα θα συμφωνήσω με Φώτη ότι ακούγεται πλήρες όπως είναι.Και μάλιστα από τα καλύτερα σου αν όχι το καλύτερο.Μπραβο ρε φίλε,μπράβο.

Εσυ Άρχοντά μου είσαι ευγενής και δεν θές να μου χαλάς την καρδιά 😛

6 minutes ago, Αετός said:

Πολύ ωραίο.Και τίποτα να μην προσθέσεις,στέκεται.

Σε ευχαριστώ Δημήτρη,αν κάτι σε χαλάει/άλλαζες είμαι ανοιχτος σε απόψεις 🙂

 

 

Σας καληνυχτώ και τα λέμε αύριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμενα μου αρέσει όπως είναι. Αντε να το εμπλουτίζες σε κάποια σημεία με κάνα αρπισμο και τέτοια. 

 

 Από την άλλη, αφού το χτίζεις στο μυαλό σου και σου έρχονται πιο ενορχηστρωμενα πράγματα, δοκίμασέ τα. Άκου το μυαλό σου με αυτοπεποίθηση, βάλε αυτά που νιώθεις και μετά αν χρειαστείς προσαρμόζεις αντίστοιχα το πιάνο. 

 

 Good so far από εμένα. 

 Good to go!!!! 

 Μπράβο!!!! 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου