Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Για μενα παντως που "εμπλεκομαι στον όποιο καλλιτεχνικο χωρο", δεν ειναι τοσο κατανοητη. Εννοω να μην αφηνει κενα και αποριες.

Ενδιαφερον.

Στο πρωτο σου ποστ δεν δειχνεις να εχεις θεμα. Εχεις επεξηγησει την αγγελια. Μοιαζεις καλυμμενος και φαινεται πως περιμενεις τις επιπλεον διευκρινησεις να δωθουν απο την οποια προσωπικη κουβεντα.

 

11 ώρες πριν, rgxinap είπε

καλέ μου φίλε, κάνεις πρώτα την αναγωγή σε κάτι το γενικό, "βιοτέχνες, επιχειρηματίες, επενδυτες"

Καλε μου φιλε μπερδευεσαι. Διευκρινιζω "κατι ειδικο".

Την προταση σου. Στην εχω παραθεσει.

Εκει αρχιζει και τελειωνει η "αναγωγη" μου.

Δεν ασχολουμαι, με την υπολοιπη τρικυμια και τους γλαφυρους χαρακτηρισμους σου.

 

Εξαιρω το σημειο που με παροτρυνεις να ξαναδιαβασω την αγγελια. Την ξαναδιαβασα.

 

Εξαιρω επισεις την φιλικη σου ενημερωση

12 ώρες πριν, rgxinap είπε

οι υπόλοιποι κλάδοι είναι απείρως πιο άγριοι απο τον καλλιτεχνικό

Εδω θα σε ευχαριστησω πολυ, υποσχομενος οτι θα το λαβω σοβαρα υπ οψιν μου.

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, digisilence είπε

Ενδιαφερον.

Στο πρωτο σου ποστ δεν δειχνεις να εχεις θεμα. Εχεις επεξηγησει την αγγελια. Μοιαζεις καλυμμενος και φαινεται πως περιμενεις τις επιπλεον διευκρινησεις να δωθουν απο την οποια προσωπικη κουβεντα.

Nαι, γιατι σκεφτηκα βαση της εμπειριας μου απο τους επαγγελματικους χωρους που εμπλεκομαι προσωπικα, σε συνδυασμο με την μικρη εμπειρια απο ημιεπαγγελματικες μπαντες που εμπλεκομουν καποτε.
Παρακατω ομως, καταθετονται ευλογες αποριες, μαλλον απο πιο εμπειρους στην συγκεκριμενη μουσικη σκηνη.
Δεν περιμενα να εννοειται οτι ο μουσικος που θα προσληφθει απο μια επαγγελματικη μπαντα (ο οποιος θα πρεπει να ειναι αψογος επαγγελματιας σεσιον, στρατιωτακι, ωραρια, εξοπλισμος κλπ, που θα πρεπει να αφησει τα παντα για να αφοσιωθει στην μπαντα), και θα πρεπει να ... βαλει και απο την τσεπη του. Και το εγραψα παρακατω.

 

Στις 16/8/2019 στις 11:52 ΠΜ, Spyros Delta είπε

Δεν ξερουμε τι σημαινουν αυτα. Θα μπορουσε να εννοει με την "οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξει το εγχείρημα", οτι θα μπορει πχ να απουσιασει απο τις αλλες υποχρεωσεις του (πχ αν δουλευει καπου) για να κανει το tour.
Δεν καταλαβα απο τα γραφομενα οτι δεν θα υπαρχει πληρωμη.
Η λεξη "επαγγελματικη" (μπαντα) υποννοει το αντιθετο. Οτι πληρωνονται.
Δεν μπορει καποιος να ζηταει μουσικο που να "εκτελει εντολες" και να "πληρωνει γιαυτο".
Αν προκειται για κατι τετοιο, κακο του κεφαλιου του για οποιον παει. Εκτος κι αν ζηταει ο EVH τσαμπε μπασιστα.
Τεσπα οποιος παρει τηλεφωνο θα μαθει.

 

Στις 16/8/2019 στις 3:46 ΜΜ, Rebel_Of_South είπε

Οι μπάντες μικρού βεληνεκούς πληρώνουν απ την τσέπη τους τα πάντα .Έξοδα για τις μετακινήσεις , διαμονή , σίτιση .... Αρκετές φορές πάνε στο εξωτερικό απλά για να "ακουστεί" η μουσική τους ή οι αμοιβές είναι ελάχιστες

 

Στις 16/8/2019 στις 3:59 ΜΜ, Spyros Delta είπε

Τοτε τι εννοει οταν γραφει επαγγελματικη μπαντα?

Σε ολα επαγγελματικη εκτος απο τα εσοδα?

 

Και παει λεγοντας.

 

Και ηταν φυσικο στην αρχη να μου φανει λογικη και απλη η αγγελια, με στανταρ τον παραγοντα "αμοιβη" του επαγγελματια  μουσικου που ζητειται απο μια επαγγελματικη μπαντα..

Δεν θα τον ενδιεφερε τιποτα απο τις αποριες που κατατεθηκαν.

Πληρωνεται να κανει κατι που του ζητειται αρκετα κατανοητα στην αγγελια και τελος.

Απο τη στιγμη που ερχεται η ενσταση για την αμοιβη (που οσο να'ναι τρωγεται, αν σκεφτουμε οτι υπαρχουν και νεοι μουσικοι κοντα στο επαγγελματικο επιπεδο, που τους φτανει να παιξουν μπροστα σε κοσμο), αλλά να πληρωσει απο πανω ειναι too much και λογικο να αρχισει η συζητηση για το τι αλλο θα κερδισει απο ολο αυτο ο μουσικος, εκτος απο το να κανει για λιγο το ψωνιο του.
Γιατι τελικα ετσι οπως εξελισεται η κουβεντα, ισως επρεπε ο τιτλος της αγγελιας να γραφει "ζητειται ψωνιο".


.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Ξέρει κανένας αν μετά από τόσο καιρό βρέθηκε τελικά μπασίστας? έγιναν τα λάηβ?

 

Έβαλε λεφτά ο ΜΠΑΜΠΑΣ νοικιάσανε ένα χώρο και έγινε χαμός.

Όποιος πήγε να δει το live έπαιρνε 30 ευρώ και μια μπύρα με το που πέρναγε την πόρτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Έβαλε λεφτά ο ΜΠΑΜΠΑΣ νοικιάσανε ένα χώρο και έγινε χαμός.

Όποιος πήγε να δει το live έπαιρνε 30 ευρώ και μια μπύρα με το που πέρναγε την πόρτα.

Ευχαριστώ ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου