Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα είναι άλλο πράγμα πέντε φίλοι να προσπαθήσουν να καταφέρουν κάτι στο εξωτερικό κ άλλο πράγμα μια έτοιμη μπάντα να προσλάβει ένα μουσικό για τις ανάγκες της.

Σε αυτή τη θέση προσωπικα, τα έξοδα μετακίνησης, διαμονής κ πληρωμής των προβων από την μπαντα θα ήταν σίγουρα προαπαιτούμενα , και ανάλογα με το μισθό ίσως κ ένα μικρό επίδομα για σίτιση.

Εννοείται συμβόλαιο όπως πολύ σωστά έθεσε κ ο Σπύρος. Από το τέλος της 1ης πρόβας. Δεν καθόμαστε να βγάλουμε 40 κομμάτια ρεπερτόριο αν δεν έχουμε εδραιώσει την θέση με στην μπάντα. Μια πρόβα αρκεί .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξει ο χώρος του μεταλ δεν λειτουργεί έτσι .

 

Οι μπάντες μικρού βεληνεκούς πληρώνουν απ την τσέπη τους τα πάντα .Έξοδα για τις μετακινήσεις , διαμονή , σίτιση .... Αρκετές φορές πάνε στο εξωτερικό απλά για να "ακουστεί" η μουσική τους ή οι αμοιβές είναι ελάχιστες

 

Γι αυτό και πιστεύω ότι αυτό που ζητάνε είναι εξαιρετικά δύσκολο να το βρουν σε αγγελία .  Να δουλέψει δλδ κάποιος άγνωστος για την " δόξα' που κυνηγούν οι υπόλοιποι .

 

Συνηθίζεται , αφού γνωριμίες και φιλίες είναι συχνό φαινόμενο από τα προβάδικα μέχρι κοινά λαηβ , να εξυπηρετούν φίλοι μουσικοί σε τέτοιες δυσκολίες 

 

Αν πληρώνονται  και σε προσωπικές συζητήσεις βρουν μια δίκαια αμοιβή , τότε η αγγελία δεν είναι και τόσο παράλογη . Μπορεί δλδ να χρειαστεί να πληρώσουν για τις μετακινήσεις και τη διαμονή αλλά για τα λαηβ να πληρωθούν και να τα μοιραστούν 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 3

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Οι μπάντες μικρού βεληνεκούς πληρώνουν απ την τσέπη τους τα πάντα .Έξοδα για τις μετακινήσεις , διαμονή , σίτιση .... Αρκετές φορές πάνε στο εξωτερικό απλά για να "ακουστεί" η μουσική τους ή οι αμοιβές είναι ελάχιστες

Τοτε τι εννοει οταν γραφει επαγγελματικη μπαντα?

Σε ολα επαγγελματικη εκτος απο τα εσοδα? 🤣🤣🤣😝

  • Χαχα 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τοτε τι εννοει οταν γραφει επαγγελματικη μπαντα?

Σε ολα επαγγελματικη εκτος απο τα εσοδα?

 

συχνό φαινόμενο να νομίζεις ότι είσαι επαγγελματική μπάντα 

 

Εγώ ξέρω ότι εδώ και χρόνια δίνεις λεφτά να μπεις σαπορτ σε μεσαία-μεγάλη μπάντα . Ξέρω από μέλη μπαντών ( λίγα άτομα ξέρω βέβαια ) ότι πας με δικά σου λεφτά ταξίδια και νοικιάζεις και βανάκι αν χρειαστεί και ψάχνεις και που να μείνεις για να παίξεις . Και ό,τι πληρωθείς δεν μπαίνει στην τσέπη κανενός . Και εύχεσαι να σπρώξεις κανα t shirt κανα δίσκο να βγάλεις κάτι έξτρα 

 

Δεν ξέρω τι εννοούν επαγγελματική μπάντα τα παιδιά . Έχουν δίσκο και κλείνουν συναυλίες . Μια καλή αρχή είναια υτό και τίποτα παραπέρα 

 

Εγώ ξέρω τι βλέπω . Και βλέπω ότι μόνο 2 μπάντες μπορεσαν στην Ελλάδα απλά να ζήσουν λίγο πάνω απ τον μέσο όρο παίζοντας μουσική . Ο ένας έχει δώσει και την ψυχή του να το καταφέρει και ο άλλος είναι απλά τεράστιος και τυχερός παίκτης 

 

Αν ισχύει κάτι άλλο και λέω αρλούμπες χαρά μου να με διορθώσετε 

 

 

  • Like 3

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνική μέταλ μπάντα στο παρελθόν, και μάλιστα με πολύ καλούς μουσικούς, αποφάσισε να κάνει το παραπάνω βήμα.

Έτρεξε promotion, και ήρθαν και οι προτάσεις.

Tour και live σε όλη την Ευρώπη, τους φώναζαν σε φεστιβάλ, κλπ, και κάποια στιγμή επέστρεψαν.

Και η μπάντα διαλύθηκε σχεδόν αμέσως.

Ερώτηση σε μέλος της, "και που παίξατε?"

"Άσε ρε φίλε, Ισπανία, Γερμανία, Γαλλία, Βέλγιο, Αγγλία, στο τάδε φεστιβάλ, στο άλλο φεστιβάλ, κλπ".

"Και πώς πήγε?"

"Μια χαρά, μας πρότεινε συμβόλαιο η τάδε μεγάλη εταιρία, μας πλησίασαν οι τάδε γνωστοί μάνατζερ, μας ξαναφώναξαν για live του χρόνου, κλπ "

"Και πόσα βγάλατε συνολικά ρε συ?"

"Πέντε χιλιάρικα".

"Έλα ρε, πέντε χιλιάρικα σε ενάμιση μήνα?"

"Κάτι παραπάνω από πέντε, γύρω στο ένα-ενάμιση ο καθένας"

"Και καλά ρε μαλάκες είστε και διαλυθήκατε?"

"Είχα πάρει δάνειο δύο χιλιάρικα, και μου έφυγε σχεδόν ενάμιση σου λέω, να κάνω κανένα σέσσιον μπας και τα γυρίσω στην τράπεζα"

"Μα καλά ρε συ, τόσα live δεν σας πληρώνανε?"

"Κάτι παίρναμε δεν λέω, αλλά βάλε διαμονή, διατροφή, βενζίνες, ενοικίαση βαν που πληρώναμε από την τσέπη μας ...., και οι αποστάσεις από live σε live ήταν τεράστιες, ο δε ύπνος ελάχιστος".

 

Η ιστορία είναι (χοντρικά) πραγματική.

 

Επίσης σχετικά με το "επαγγελματική", κάποιοι εννοούν ότι δεν παίζουν για τον χαβαλέ, αλλά το πάνε σοβαρά το πράγμα, το κυνηγάνε, και αυτό ήδη προχωράει σωστά (σε αντίθεση με το "ερασιτεχνική", που δίνει την εντύπωση μιας μπάντας που παίζει για την πλάκα της και την ευχαρίστησή της, χωρίς περισσότερες φιλοδοξίες, έχοντας πολλές φορές πιο χαλαρούς "κανόνες" συνέπειας στην λειτουργία της).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Τοτε τι εννοει οταν γραφει επαγγελματικη μπαντα?

Σε ολα επαγγελματικη εκτος απο τα εσοδα? 🤣🤣🤣😝

Eχει ονομασία αυτό. Στη μουσική μαζί αλλά στα κέρδη χώρια. Επίσης ξέρεις κλασσικα, ότι δηλώσεις είσαι. Εδώ έχουμε δει άγνωστες μπάντες να κάνουν ανοιχτές οντισιόν λες κ είναι οι μεταλλικά.

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, vagelism said:

 Εδώ έχουμε δει άγνωστες μπάντες να κάνουν ανοιχτές οντισιόν λες κ είναι οι μεταλλικά.

 

 

  Πάντως και οι Metallica, αν δεν έγραφαν στα καραμπαλίκια τους το thrash και τους στίχους για το Μακαρθισμό και το σύνδρομο του θερμοκηπίου, και αν δεν έριχναν τα BPM και να μιλάνε για μπαμπούλες και με μπαλαντίτσες να χορεύουν στα πάρτι τα 13χρονα, τους έβλεπα να βάζουν και αυτοί αγγελία για επαγγελματία μπασίστα με δικά του χρήματα.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε ότι πρέπει να πέσουν χρήματα από όλα τα μέλη λοιπόν. Πάντως με περιορισμένα δικαιώματα στην αναγνώριση και στην σύνθεση τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας δεν είναι δυνατόν να κάτσουν και να δέχονται εντολές που μόνο πίσω τους κρατάνε. Και εγώ γνωρίζω μπάντες που δίνανε το μερίδιο τους στους headliners μόνο και μόνο για να μπει στο βιογραφικό τους. Αλλά πόσο πιστεύετε οι θα συντηρηθεί αυτή η κατάσταση με λεφτά από την τσέπη. Ή εισοδηματίες πρέπει να είναι τα παιδιά ή να κοιμούνται στο σπίτι των γονιών τους μέχρι τέλους.  Άρα. δεν μιλάμε για τίποτα το επαγγελματικό εδώ παρά για μια ερασιτεχνική μπάντα που πληρώνει για να παίξει σε φεστιβάλς για να τους ακούσουν περισσότερα αυτιά πέρα από τους φίλους και τους γνωστούς με σκοπό να λένε στα εγγόνια τους ότι άμα συνέχιζαν και δεν έκαναν οικογένεια θα είχανε κατακτήσει τον κόσμο. Άλλο ένα ελληνικό φαινόμενο του «ξέρεις ποιος είμαι εγώ»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark είπε

Συμφωνούμε ότι πρέπει να πέσουν χρήματα από όλα τα μέλη λοιπόν. Πάντως με περιορισμένα δικαιώματα στην αναγνώριση και στην σύνθεση τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας δεν είναι δυνατόν να κάτσουν και να δέχονται εντολές που μόνο πίσω τους κρατάνε. Και εγώ γνωρίζω μπάντες που δίνανε το μερίδιο τους στους headliners μόνο και μόνο για να μπει στο βιογραφικό τους. Αλλά πόσο πιστεύετε οι θα συντηρηθεί αυτή η κατάσταση με λεφτά από την τσέπη. Ή εισοδηματίες πρέπει να είναι τα παιδιά ή να κοιμούνται στο σπίτι των γονιών τους μέχρι τέλους.  Άρα. δεν μιλάμε για τίποτα το επαγγελματικό εδώ παρά για μια ερασιτεχνική μπάντα που πληρώνει για να παίξει σε φεστιβάλς για να τους ακούσουν περισσότερα αυτιά πέρα από τους φίλους και τους γνωστούς με σκοπό να λένε στα εγγόνια τους ότι άμα συνέχιζαν και δεν έκαναν οικογένεια θα είχανε κατακτήσει τον κόσμο. Άλλο ένα ελληνικό φαινόμενο του «ξέρεις ποιος είμαι εγώ»;

Δεν συμφωνώ.

Πρώτα δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες.

Μετά, ακόμα και το ισοζύγιο να είναι μείον ή πάτσι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι επαγγελματίες. Μπορεί να βγάζουν όσα βάζουν στη δουλειά τους αλλά κάπως πρέπει να ξεκινήσεις, εδώ ένα ψιλικατζίδικο ανοίγεις και παίρνεις δάνειο για τα πρώτα χρόνια.

1 ώρα πριν, Dark είπε

Πάντως με περιορισμένα δικαιώματα στην αναγνώριση και στην σύνθεση τα υπόλοιπα μέλη της μπάντας δεν είναι δυνατόν να κάτσουν και να δέχονται εντολές που μόνο πίσω τους κρατάνε

Γιατί; Ένα έτοιμο υλικό πρέπει να το βλέπεις με σεβασμό. Η πειθαρχεία και η συνεργασία μόνο μπροστά πηγαίνουν τους μουσικούς.    

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panorios είπε

Δεν συμφωνώ.

Πρώτα δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες.

Μετά, ακόμα και το ισοζύγιο να είναι μείον ή πάτσι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι επαγγελματίες. Μπορεί να βγάζουν όσα βάζουν στη δουλειά τους αλλά κάπως πρέπει να ξεκινήσεις, εδώ ένα ψιλικατζίδικο ανοίγεις και παίρνεις δάνειο για τα πρώτα χρόνια.

Γιατί; Ένα έτοιμο υλικό πρέπει να το βλέπεις με σεβασμό. Η πειθαρχεία και η συνεργασία μόνο μπροστά πηγαίνουν τους μουσικούς.    

 

Επαγγελματίες μπορεί να είναι με την έννοια είμαι σοβαροί, πειθαρχημένοι και συνεπείς. Αυτό μπορούν όμως να το κάνουν και οι ερασιτέχνες. Εγώ συνδέω το επαγγελματίας με την βιοποριστική έννοια. Και ας αφήσουμε την περίπτωση την συγκεκριμένη. Πρέπει ο καθένας να είναι ξεκάθαρος ίσως με μια συμβολαιογραφική πράξη ότι τα πάντα θα λειτουργήσουν εντός ενός νομικού πλαισίου όπως όλες οι εργασιακές σχέσεις. Αυτό είναι επαγγελματισμός. Όταν δεν υπάρχει ούτε αυτό και ψάχνουμε τον πρώτο τυχόντα που θα κάτσει να βγάλει τα κομμάτια, να τα βάλει όλα από την τσέπη του και να δώσει χρόνο για αυτή την

συνεργασία τότε συγγνώμη αλλά δεν είναι επαγγελματίες. Μπορεί κάποιος να είναι σε θέση  να δεχτεί την συμφωνία και να του αρέσει η φάση αυτή δεν λέω. Απλά μην λέμε ότι είναι και επαγγελματισμός από μεριά της μπάντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου