Προς το περιεχόμενο

Τι φταίει με τις ελληνικές μπάντες?


Dark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβως οπως τα γραφει ο Βαγγελης.Σαραντα + χρονια στην πλατη παιζοντας με ασχετους,μετριους ,φιρμες και οτι αλλο μπορει να υπαρξει σε αυτην την μουσικη κοινωνια εχω καταλαβει αρκετα τι ρολο βαραει ο καθενας .Οποτε οσο μπορω αποφευγω τις κακοτοπιες.Θελεις μουσικο να σου καλυψει κενο /εκτακτο live η οτιδηποτε αλλο ειναι αναγκαιο πρεπει να πληρωσεις.Το να ψαχνεις με αγγελια μουσικο που να ''γουσταρει'' την δουλεια σου ειναι αποτυχημενη μεθοδος κατα 80%.Αν βρεις καποιον σεσσιον που αργοτερα γινει μελος της μπαντας  σου  ,αυτο θα γινει γιατι η συνεργασια πηγε καλα  τα  2 μερη εμπιστευονται πλεον ο ενας τον αλλο κλπ.Για την metal σκηνη δεν εχω αποψη γιατι το ιδιωμα  δεν ειναι του γουστου μου.Εκει ισως παιζονται αλλα παιγνιδια !!!

 

Το συμπερασμα ειναι οτι καλυτερα να αμοιφθεις για τους κοπους σου παρα να θεωρεισαι ''δεδομενος'' και κοροιδο.

Επεξεργασμένο από pericles
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε δίκιο.

Έχετε 40, 20, 30 χρόνια στην πλάτη σαν επαγγελματίες.

Όμως υπάρχει και μια άλλη άποψη.

 

Μπάντα που το πάει σοβαρά και μέχρι τώρα της βγαίνει, έχασε τον μπασίστα της.

Δεν ψάχνει σέσσιον, επί πληρωμή.

Εγώ πχ δεν έχω τα χρόνια σας στο κουρμπέτι, γουστάρω το μέταλ, έχω μελετήσει πολύ, τι σκατά να κάνω.

Να πάω σε σκυλάδικο?

Υπάρχουν κάποιοι εκεί έξω, που ψάχνουν μια ευκαιρία να παίξουν κάτι που γουστάρουν, και να μοιραστούν τα ρίσκα με τους υπόλοιπους της μπάντας.

Δεν λέει η αγγελία "δεν έχει λεφτά φίλως, είμαι αρχηγός και τα παίρνω εγώ να τα μοιράσω όπως θέλω".

Αφήνει να εννοηθεί ότι όλα μοιράζονται, τα ρίσκα, τα έξοδα, τα έσοδα.

 

Όποιος δεν είναι επαγγελματίας (με την έννοια "δεν μπορω αύριο παίζω στο τάδε μαγαζί"), του αρέσει το είδος, θεωρεί ότι είναι καλός, είναι συνεπής, και είναι διατεθειμένος να πάρει το οικονομικό ρίσκο που παίρνουν και οι υπόλοιποι στην μπάντα, καλώς να ορίσει, αυτό λέει η αγγελία.

Κοινώς, "ψάχνουμε έναν σαν κι εμάς να μας πλαισιώσει".

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι είναι έντιμο να είσαι απλά session player με το αζημίωτο και να είσαι καθαρός και ικανοποιημενος με οποιοδήποτε αποτέλεσμα παρά να νιώθεις εξαπατημένος. Όλοι απ’ ότι κατάλαβα βρεθήκαμε σε μια κατάσταση έχοντας συμφωνήσει άλλους όρους αρχικά και τελικώς κατέληξε η συμφωνία δράκος όταν πλέον είχαμε ξελασπώσει δημιουργικά, οικονομικά, (και ψυχολογικά γιατί όχι) την μπάντα. Γιατί όταν κάποιος ιδρύει μια μπάντα με την πεποίθηση ότι θα παίξουν όλοι τα κομμάτια του τότε να έχει και την δυναμική να το υποστηρίξει και οικονομικά. Ή θα κάτσει να συνεταιριστεί και να δεχτεί δημοκρατία ή να κάτσει ο καθένας να φτιάξει ένα ολοκληρωμένο project μόνος του με όλα τα όργανα από το σπίτι του. Τα μέσα πλέον υπάρχουν. Δεν μπορεί να το κάνει; Φυσικά και μπορεί αλλά η απάντηση είναι απλή. Δεν έχει χρόνο και διάθεση. Θέλει κάποιος άλλος να κάνει τη σκληρή δουλειά και αυτός να φαίνεται μπροστάρης. Γιατί δεν έχουμε μάθει να δουλεύουμε αρκετά σκληρά για τα όνειρα μας. Γιατί θεωρείται έξυπνο στις μέρες μας να είσαι πονηρός και να πηγαίνεις εκ του ασφαλούς και γρήγορα στον προορισμό σου παρά να ακολουθείς την δημιουργική επίπονη και κοπιαστική  οδό.

Όταν συνειδητοποίησα πόσο δύσκολο ήταν να δουλέψεις σωστά σε μια μπάντα είχα ήδη πατήσει τα 30 και δεν μπορούσα να ρισκάρω να αφήσω την μόνιμη δουλειά μου αποκλειστικά για αυτό. Όμως τελικά πρέπει να αφήσεις την δουλειά σου για να ασχοληθείς αποκλειστικά με αυτό. Αλλιώς είναι χόμπι. 

Πειτε μου λοιπόν αγαπητοί μου συνάδελφοι ποιας μπάντας τα μέλη έχουν αφήσει τη μόνιμη δουλειά τους για να απασχοληθούν αποκλειστικά και «επαγγελματικά» με τον χώρο της μουσικής βιομηχανίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Παιδιά έχετε δίκιο.

Όμως υπάρχει και μια άλλη άποψη.

Κοινώς, "ψάχνουμε έναν σαν κι εμάς να μας πλαισιώσει".

ΟΚ, ειπαμε οτι δεν ξερουμε τι παιζει ακριβως και απλα γινεται κουβεντα οπου καταθέτονται διαφορες γενικα αποψεις και εμπειριες.

 

Ομως μη ξεχνας οτι ειναι φανερο στην αγγελια οτι ζητειται μπασιστας μονο για τις συγκεκριμενες συναυλιες , που δεν θα εχει λογο σε τιποτα, δεν θα παιξει ουτε μια δικια του νοτα, και δεν θα εχει κανενα κερδος απο την προσπαθεια της μπαντας να κανει γνωστο το ονομα της μεσα απο αυτα τα λαιβ (το τελευταιο συμπεραινεται ευκολα απο το οτι θα εχουν εξοδα, παρα εσοδα οι μουσικοι) γιαι πολυ απλα δεν εξασφαλιζεται τιποτα για το μελλον της συνεργασιας.

 

Ημουν ευγενικος νομιζω μεχρι τωρα, αλλα για να τα λεμε στεγνα τα παραγματα.

Η αγγελια λεει ελα αρτιε μπασιστα, μελετα ολο το ρεπερτοριο μας νοτα προς νοτα, κανε προβες, παιζε οτι σου λεμε εμεις, βαρα και προσοχες ταυτοχρονως, πληρωσε τα εξοδα σου (και ποιος ξερει τι αλλο ακομα) και αντε γεια.

 

Ειναι λιγο τοο much ακομα και για κα@λωμενους ερασιτεχνες, κατα την αποψη μου.
Να ηταν οι iron maiden, ναι να πληρωνε και τα εξοδα ολης της μπαντας οχι μονο τα δικα του και να εφευγε μονο με τις φωτογραφιες που θα εβγαζε μαζι τους στο πορτοφολι του.



59973956_375871803027512_3289797648537616384_n.thumb.jpg.d19bd21cb139bc8b4ab194ea878f86b5.jpg.733390acb33d24490cf91e3233db22c5.jpg

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστη επαγγελματικη μπαντα (καθως για αυτες νομιζω μιλαμε τωρα), εχει απο την αρχη ξεκαθαρισμενα τα ποσοστα του καθενος στα κερδη (απο τα λαιβ κλπ) και στα πνευματικα δικαιωματα (απο τη δισκογραφια).
Οπως και τα ποσοστα στη χασουρα.

Οι καλοι λογαριασμοι, κανουν τους καλους φιλους και συνεργατες.

 

.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Το είπα δεν διαφωνώ.

Απλά παράθεσα και την αντίθετη άποψη.

Ναι αλλα δεν ειναι επιχειρημα για την αντιθετη αποψη το "ψαχνουμε εναν σαν κι εμας".

Αφου ειναι καταφανες οτι δεν προκειται να ειναι σαν κι αυτους

Εκει κολλησα

 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Κοινώς, "ψάχνουμε έναν σαν κι εμάς να μας πλαισιώσει".

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Spyros Delta said:

Ναι αλλα δεν ειναι αποψη το "ψαχνουμε εναν σαν κι εμας".

Αφου ειναι καταφανες οτι δεν προκειται να ειναι σαν κι αυτους

Εκει κολλησα

 

.

 

Γιατί το λες αυτό?

Λόγω του ότι είναι για συγκεκριμένο χρόνο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Γιατί το λες αυτό?

Λόγω του ότι είναι για συγκεκριμένο χρόνο?

Και οχι μονο.

Το εξηγω πιο πανω

26 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Η αγγελια λεει ελα αρτιε μπασιστα, μελετα ολο το ρεπερτοριο μας νοτα προς νοτα, κανε προβες, παιζε οτι σου λεμε εμεις, βαρα και προσοχες ταυτοχρονως, πληρωσε τα εξοδα σου (και ποιος ξερει τι αλλο ακομα) και αντε γεια.

 

59973956_375871803027512_3289797648537616384_n.thumb.jpg.d19bd21cb139bc8b4ab194ea878f86b5.jpg.733390acb33d24490cf91e3233db22c5.jpg

 

Με μια μικρη επιφυλαξη για την εννοια του "να εχουν την οικονομικη δυνατοτητα/ανεξαρτησια να υποστηριξουν ενα τετοιο εγχειρημα".

Μπορει να ειναι απλα, ολα τα εξοδα πληρωμενα αλλα δεν θα πληρωθει η μπαντα για τα λαιβ και θα πρεπει να αφησουμε τις δουλειες για καναδυο μηνες για να αφομοιωθούμε στις προβες και στα λαιβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Spyros Delta said:

Η αγγελια λεει ελα αρτιε μπασιστα, μελετα ολο το ρεπερτοριο μας νοτα προς νοτα, κανε προβες, παιζε οτι σου λεμε εμεις, βαρα και προσοχες ταυτοχρονως, πληρωσε τα εξοδα σου (και ποιος ξερει τι αλλο ακομα) και αντε γεια.

 

Η αγγελια λεει ελα αρτιε μπασιστα, μελετα ολο το ρεπερτοριο μας νοτα προς νοτα, κανε προβες, παιζε οτι σου λεμε εμεις, πληρωσε τα εξοδα σου (και ποιος ξερει τι αλλο ακομα) στο ποσοστό που τα πληρώνουμε κι εμείς, μοιράσου τα τυχόν έσοδα μαζί μας, και αντε γεια.

 

Το έφτιαξα λίγο.

Συμφωνείς?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου