Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομενο: Μου βαλανε καποια χρηματα σε δολαρια απο το fiverr στο λογαριασμο μου στο paypal.

 

Ερωτηση 1:

Πρεπει να τα κανω (μετατροπη νομισματος) ευρω πριν δωσω εντολη να μεταφερθουν στην τραπεζα μου? (την οποια εχω ηδη συνδεσει φυσικα με το Paypal)

Περιμενω φυσιολογικη απαντηση "Ναι" γιατι για να τα παρω εδω σε ευρω, θα πληρωσω πολυ μεγαλυτερο fee στην τραπεζα μου για να τα μετατρεψει σε ευρω και δεν γινεται να μου τα δωσουν σε ξενο νομισμα (σε δολλαρια δλδ). Τι να τα κανω κιολας τα δολλαρια. Σωστα?

 

Ερωτηση 2:
Ξερω οτι εχει ενα μικρο fee για τη μετατροπη νομισματος (πχ στα 48 δολ μου δινει 42.11 ευρω και συμπεριλαμβανεται και το Fee για τη μετατροπη νομισματος που φαινεται να ειναι 1.20E περιπου.
Δεν θυμαμαι σιγουρα αν θελει fee και για τη μεταφορα του στην ελληνικη τραπεζα (withdraw money). Ξερετε, για να μη ψαχνω? Αν και θα το δω στο λογαριασμο μου. Αλλα ετσι για να γινεται κουβεντα.

Απο οτι θυμαμαι δεν χρειαζεται fee. Σωστα?

 

Eρωτηση 3: τι γινεται με την εφορια?

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσο θυμάμαι το paypal κρατάει από μόνο του αυτόματα ό,τι fees του αναλογούν, ενώ αντίστοιχα μετατρέπει τα χρήματα στο νόμισμά σου.

Όλα αυτά υποτίθεται τα έχεις υπογράψει σε κάτι ψιλά γράμματα όταν έκανες λογαριασμό.

 

Όταν κάποιος σου καταθέσει χρήματα σου έρχονται κατα κανόνα λιγότερα, και υποτίθεται πρέπει να έχει γίνει συνεννόηση για το ποιός χρεώνεται τα έξοδα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

REVOLUT αγαπητέ.

αΦτη είναι η καλύτερη λύση για τη διαχείριση νομισμάτων εκτός ευρώ.

 

Εγώ ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ για τα ταξίδια μου σε ψιλοthirdworld βαλκανοανατολικοευρωπαικες χώρες με κλειστά νομίσματα "χαρτοπετσέτες" , μειωμένη ασφάλεια συναλλαγών και τρελλα fees στα ΑΤΜ (Σερβία, Ουκρανία, Γεωργία κτλ.).  αλλά πλέον έχει τόσο απίστευτα fees και flexibility που τη χρησιμοποιω οπουδήποτε δεν υπάρχει ευρώ ακόμα και στις ΗΠΑ 

Γράφεσαι αμέσως ,κατεβάζεις το Αpp και ακόμα πριν σου έρθει η κάρτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟ λογαριασμό που ανοίγεις άμεσα (είναι κανονικός λογαριασμός τραπέζης) και να στέλνεις εμβάσματα η να λαμβάνεις εμβάσματα από τον λογαριασμό σου στο ΡΡ ,η απλά να μετατρέπεις τα λεφτά σου σε ευρώ και να την χρησιμοποιείς σαν απλή προπληρωμενη χρεωστική κάρτα χωρίς fees.

 

Do it.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

REVOLUT αγαπητέ.

αΦτη είναι η καλύτερη λύση για τη διαχείριση νομισμάτων εκτός ευρώ.

 

Εγώ ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ για τα ταξίδια μου σε ψιλοthirdworld βαλκανοανατολικοευρωπαικες χώρες με νομίσματα "χαρτοπετσέτες" και τρελλα fees στα ΑΤΜ (Σερβία, Ουκρανία, Γεωργία κτλ.).  αλλά πλέον έχει τόσο απίστευτα fees και flexibility που τη χρησιμοποιω οπουδήποτε δεν υπάρχει ευρώ ακόμα και στις ΗΠΑ 

Γράφεσαι αμέσως ,κατεβάζεις το Αpp και ακόμα πριν σου έρθει η κάρτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ΒΡΕΤΤΑΝΙΚΟ λογαριασμό που ανοίγεις άμεσα (είναι κανονικός λογαριασμός τραπέζης) και να στέλνεις εμβάσματα η να λαμβάνεις εμβάσματα από τον λογαριασμό σου στο ΡΡ ,η απλά να μετατρέπεις τα λεφτά σου σε ευρώ και να την χρησιμοποιείς σαν απλή προπληρωμενη χρεωστική κάρτα χωρίς fees.

 

Do it.

 

 

Την εχω απο τοτε που ξεκινησε η φαση με τα capital controls... Κανένα πρόβλημα! 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Την εχω απο τοτε που ξεκινησε η φαση με τα capital controls... Κανένα πρόβλημα! 

 

Τώρα που ξαναγύρισε η δημοκρατία στην Ελλάδα και θα σταματήσουν και τα cc θα είναι ακόμα ευκολότερη η χρήση της μια και θα μπορείς όπως όλοι οι ελεύθεροι Ευρωπαίοι να την σύνδεσεις και με τον ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό σου και όχι να την τροφοδοτεις μόνο με εμβάσματα.

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

3: τι γινεται με την εφορια?

 

Τα δηλώνεις κανονικά σαν μη φορολογηθεν εισόδημα που απέκτησες στην αλλοδαπή , υπάρχει κωδικός στο Ε1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Στο Fiverr δεν εχει Option για withdraw μεσω revolut.

Θα πρεπει να συνδεσω την revolut καρτα στο paypal (που μπορει να συνεργαστει με το fiverr) και απο οτι διαβαζω υπαρχουν προβληματα και οτι η πιο συμφερουσα επιλογη γ  γενικοτερα (μεχρι στιγμης) για το Fiverr, ειναι το Paypal.

 

Θα ηθελα μια απαντηση σε αυτο

Πρεπει να μετατρεψω ( μεσα στο payapl με currency conversion ) τα δολλαρια (που κατατεθηκαν απο το fiverr) σε ευρω, πριν δωσω εντολη να μεταφερει το paypal τα χρηματα στην τραπεζα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν χρειάζεται τα στέλνει το ΡΡ στην τράπεζα και μετά αΦτη σε σκίζει 🙂με το rate που θα σου δώσει και την προμήθεια μετατροπής που θα σου πάρει.

8 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

πρεπει να συνδεσω την revolut καρτα στο paypal (που μπορει να

 

Όχι,θα συνδέσεις τον ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ της κάρτας (έχει κανονικό ΙΒΑΝ) και θα είσαι άρχοντας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

90% γίνεται αυτόματα η μετατροπή στο Paypal. Παει καιρος που το εκανα. Κοιταξε το δεν ειμαι σιγουρος.

Fee για την μεταφορά απο το account σου σε τραπεζικό λογαριασμό σου δεν υπαρχει. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Όχι δεν χρειάζεται τα στέλνει το ΡΡ στην τράπεζα και μετά αΦτη σε σκίζει 🙂με το rate που θα σου δώσει και την προμήθεια μετατροπής που θα σου πάρει.

 

Όχι,θα συνδέσεις τον ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ της κάρτας (έχει κανονικό ΙΒΑΝ) και θα είσαι άρχοντας.

Ετσι οπως τα λες, τοτε "ναι χρειαζεται" (να γινει εκ των προτρερων η μετατροπη σε euro) για να μη με σκισει η τραπεζα.

 

5 λεπτά πριν, yameth είπε

90% γίνεται αυτόματα η μετατροπή στο Paypal. Παει καιρος που το εκανα. Κοιταξε το.

Fee για την μεταφορά απο το account σου σε τραπεζικό λογαριασμό σου δεν υπαρχει. 

Eχω δυο νομισματα στον λογαριασμο μου. Ευρο και δολαριο και γιαυτο δεν γινεται μαλλον αυτοματα μετατροπη σε ευρο.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο μου, για να τα ξεκαθαρίσω.

 

Αν κάνεις withdraw στην τράπεζα σε νόμισμα εκτός ευρώ, το paypal κάνει αυτόματα την μετετροπή του όποιου νομίσματος (κρατώντας την προμήθειά του για την μετατροπή) σε ευρώ (και μάλιστα πριν την συναλλαγή, σου γράφει σε πόσα ευρώ αντιστοιχούν πχ τα δολλάρια που θέλεις να τραβήξεις, και πόσα ευρώ θα σου στείλει στην τράπεζα).

Δεν κάνεις απολύτως τίποτα εσύ.

 

Δεν κρατάει άλλο fee για withdrawal to bank account.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου