Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπόν, ο κάθε τραπεζικός λογαριασμός έχει ένα σταθερό νόμισμα, είναι δεμένος στο νόμισμα. Οτιδήποτε πράξη, συναλλαγή γίνεται απο/προς τον λογαριασμό γίνεται σε αυτό το νόμισμα. Αν η συναλλαγή έχει προέλευση ή προορισμό ένα άλλο νόμισμα τότε γίνεται μετατροπή με 2 τρόπους :

1) είσαι μεγάλος πελάτης και συμφωνείς την ισοτιμία με την τράπεζα για την συγκεκριμένη συναλλαγή

2) είσαι μικρός παίκτης οπότε η τράπεζα (συμπεριλαμβανομένου του paypal) κάνει την μετατροπή με μια ισοτομία που ορίζει ή την ισοτιμία της ημέρας.

 

Δηλ Σπύρο αν ο λογαριασμός σου είναι σε ευρώ τότε η μετατροπή θα έχει συμβεί ήδη. Απο ότι βλέπω στο δικό μου έχει 2 υπόλοιπα ένα σε EUR και ένα σε USD. Η μεταφορά απο/προς καθορίζεται απο την ισοτιμία της ημέρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

τσι οπως τα λες, τοτε "ναι χρειαζεται" (να γινει εκ των προτρερων η μετατροπη σε euro) για να μη με σκισει η τραπεζα.

 

Για αυτό σου λέω: Revolut and dry bread

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Για αυτό σου λέω: Revolut and dry bread

 

52 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Στο Fiverr δεν εχει Option για withdraw μεσω revolut.

Θα πρεπει να συνδεσω την revolut καρτα στο paypal (που μπορει να συνεργαστει με το fiverr) και απο οτι διαβαζω υπαρχουν προβληματα και οτι η πιο συμφερουσα επιλογη γ  γενικοτερα (μεχρι στιγμης) για το Fiverr, ειναι το Paypal.

31 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Σπύρο μου, για να τα ξεκαθαρίσω.

 

Αν κάνεις withdraw στην τράπεζα σε νόμισμα εκτός ευρώ, το paypal κάνει αυτόματα την μετετροπή του όποιου νομίσματος (κρατώντας την προμήθειά του για την μετατροπή) σε ευρώ (και μάλιστα πριν την συναλλαγή, σου γράφει σε πόσα ευρώ αντιστοιχούν πχ τα δολλάρια που θέλεις να τραβήξεις, και πόσα ευρώ θα σου στείλει στην τράπεζα).

Δεν κάνεις απολύτως τίποτα εσύ.

 

Διευκρινιζω και παλι.

Εχω δυο νομισματα στο λογαριασμο μου
Image2.thumb.jpg.8f5417bf9a2bb3df00c551f740e3b4e6.jpg

 

Αν πατησω αριστερα Transfer money μου βγαζει αυτο

Image3.jpg.8505335174e7a1daec266026ff15bfc4.jpg\

 

Και μετα αν πατησω From μου βγαζει δυο επιλογες

 

Image5.jpg.30608990dfe3e4bcb28e7c59990da60e.jpg

 

Αν πατησω paypal balance 48 usd (αφου μονο αυτο εχει χρηματα) μου βγαζει
Image6.jpg.c1efeae1adde3f975b8c502e755a1620.jpg

 

Απο το παραπανω φαινεται οτι θα κατεθεσει στην τραπεζα μου 48 δολλαρια και οχι ευρω
(και αν γινει αυτο, η τραπεζα θα τα μετατρεψει ευρω και θα τα παρει ολα)
 

Ενω αν στην αρχικη σελιδα παω και πατησω διπλα στα δολαρια "convert currency",
Image7.thumb.jpg.2a85c89ba03d7645ae04060148a1be48.jpg

 

Μου βγαζει αυτο  και φαινεται (και αυτο ρωταω αν θα γινει) οτι θα τα μετατρεψει το paypal σε ευρω και θα τα στειλει στην τραπεζα σε ευρω.

Image8.jpg.599c7fe3e6c691b4f55ae8092f357123.jpg

Τωρα θα μου πεις γιατι εβαλες και δολλαριο ως δευτερευων νομισμα 🤣
Εε για να εχω επιλογη, ποιος ξερει τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι φρεσκος στο business account και δεν τα εχω ξαναχρησιμοποιησει.

Μεχρι τωρα πληρωνα μονο.

Καιρος να παρουμε κι εμεις τιποτα.

Εχουν μαζευτει κι αλλα απο το Fiverr για να μπουν στο Paypal, πρεπει να μαθω τα κολπα

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς η τράπεζα θα στα πάρει όλα?

κοίτα την ισοτιμία στην εθνική και μετά στο paypal, μπορει να συμφερει να μετατρέψεις τα δολάρια σε ευρω στο paypal εσωτερικά και μετά κατάθεση σε ευρώ στην εθνική. Μπορεί και όχι. Κάνε ένα πείραμα απο την κάθε περίπτωση και δες τι θα γίνει.

Και φίλε μου εννοείται οτι ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ τα έσοδά μας ακόμα και απο paypal. Εχουν αγριέψει τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Τι εννοείς η τράπεζα θα στα πάρει όλα?

κοίτα την ισοτιμία στην εθνική και μετά στο paypal, μπορει να συμφερει να μετατρέψεις τα δολάρια σε ευρω στο paypal εσωτερικά και μετά κατάθεση σε ευρώ στην εθνική. Μπορεί και όχι. Κάνε ένα πείραμα απο την κάθε περίπτωση και δες τι θα γίνει.

Και φίλε μου εννοείται οτι ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ τα έσοδά μας ακόμα και απο paypal. Εχουν αγριέψει τα πράματα.

Εννοω οτι απο οτι εχω διαβασει θα εχει τεραστιο fee η τραπεζα για τη μετατροπη, στο paypal φαινεται να ειναι 1 και κατι ψιλα ευρω.

Ναι το πως τα δηλωνουμε ρωτησα κι αν χρειαζονται καποια εγγραφα/βεβαιωσεις κλπ, αλλα θα ρωτησω και καπου υπευθυνα για αυτο. Μια πρωτη πληροφορηση ηθελα.

 

 

 

.
 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όχι ρε παλικάρι.

Από το παραπάνω, φαίνεται ότι έχεις διαθέσιμα 48 δολλάρια, και ότι θέλεις να στείλεις στην τράπεζα όλα τα 48 δολλάρια, δεν σημαίνει ότι θα σου στείλει δολλάρια στην τράπεζα (το πάνω 48 usd είναι το υπόλοιπό σου, ενώ το κάτω 48 usd είναι το πόσα από αυτό θέλεις να τραβήξεις στην τράπεζα).

Μαλάκες τους έχεις εκεί στο paypal?

Αυτοί θα κάνουν την μετατροπή, για να πάρουν την προμήθεια και θα στα στείλουν σε ευρώ..

Αν πατήσεις το continue, θα το καταλάβεις.

 

Αν θέλεις πάλι, μπορείς να κάνεις την μετατροπή σε ευρώ, πριν τα τραβήξεις (το έγραψες ήδη ότι το είδες).

Το ίδιο πράγμα είναι.

Το ότι έχεις δύο νομίσματα δεν αλλάζει τίποτα απολύτως, ειδικά από την στιγμή που τραβάς μόνο το ένα νόμισμα στην τράπεζα.

 

Μην τρελαίνεσαι.

OK δεν τρελλαινομαι. Απλα εχω πολυ ελευθερο χρονο σημερα  🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, fusiongtr said:

Αυτοί θα κάνουν την μετατροπή, για να πάρουν την προμήθεια και θα στα στείλουν σε ευρώ..

 

και που ξέρει το paypal αν εσυ δεν έχεις κάνει την σουπερ συμφωνία με την τραπεζά σου για δολαριακά εμβάσματα ? Επέτρεψέ μου να το διπλοτσεκάρω αυτό. Εκτος και αν το αναφέρει ρητά κάπου το paypal σαν πρακτική.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, rgxinap said:

 

και που ξέρει το paypal αν εσυ δεν έχεις κάνει την σουπερ συμφωνία με την τραπεζά σου για δολαριακά εμβάσματα ? Επέτρεψέ μου να το διπλοτσεκάρω αυτό. Εκτος και αν το αναφέρει ρητά κάπου το paypal σαν πρακτική.

 

Αν δεν πεις στο paypal να μην κάνει την μετατροπή (παλιότερα υπήρχε επιλογή, σήμερα νομίζω δεν υπάρχει), την κάνει από default.

Τσέκαρέ το και εσύ πάντως.

 

Πριν λίγες μέρες τράβηξα περίπου 160 δολλάρια, και μπήκαν στον λογαριασμό μου περίπου 147 ευρώ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου