Προς το περιεχόμενο

Χαλί ή μοκέτα στο Home Studio?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μένα ηχητικά είναι το ίδιο

 

τουλάχιστον θεωρώ ότι η διαφορά αυτή είναι ελάχιστη ηχητικά σε σύγκριση με τις αντανακλάσεις του χώρου από το πλάι και επάνω.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω πως ηχητικά μάλλον δεν θα δεις διαφορά. 

 

Εφόσον η χρήση είναι χομπιστική βρες κάποια προσφορά σε χαλί τώρα που είναι και καλοκαίρι και τοποθέτησε το. Υπάρχουν εκατοντάδες σχέδια , τύποι , υλικά κτλ.

 

Τώρα αν η τσέπη σου αντέχει μοκέτα και θέλεις ένα πιο τέλειο αποτέλεσμα..Its up to you 👈

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alter είπε

Η μοκετα ομως δυσκολα καθαριζει, και δε θελεις ατμους και νερα σε στουντιο. Ενω το χαλι το βγαζεις..

 

Με έναν αξιοπρεπή ατμοκαθαριστη με αναρρόφηση δεν θα έχεις τίποτα από τα δύο. 

Και καθαρίζεις και απολυμαίνεις τα πάντα σε δύο λεπτά. 

 

Στο δικό μου το στούντιο έχω βάλει κατευθείαν πάνω στο παρκέ αυτή την μονωτικη επίστρωση 

 

https://www.decostar.gr/product/ypostroma-moketas-greenstep/

 

Σε συνδυασμό με την μοκέτα  που είπα παραπάνω έχω 60 dB ηχομόνωση προς τα κάτω (στα πλάγια και από πάνω έχω κατασκευή room within a room οπότε δεν ακούγεται κιχ) και δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με τους γείτονες σε τυπική αστική πολυκατοικία 60s με τραγική μόνωση, στο κέντρο της Αθήνας. 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Συγκρίνοντας ένα χαλί και μία μοκέτα με το ίδιο πέλος στα ίδια τετραγωνικά μέτρα κάλυψης η διαφορά είναι αμελητέα και αφορά λίγο τις μεσαίες και περισσότερο τις υψηλές συχνότητες

 

Σχετικά με την ηχομόνωση τα εικοσι-τόσα decibel που αναφέρθηκαν μπορεί να ισχύουν εάν η μοκέτα έχει από κάποιο επιφανειακό βέρος και πάνω, αλλά το ίδιο θα ισχύει και για χαλί με το αντίστοιχο επιφανειακό βάρος. Σε κάθε πρίπτωση όμως η ηχομόνωση αυτή αφορά στην περίπτωση που η μοκέτα ΜΟΝΟ χωρίζει δύο χώρους. Οι ηχομονωτικές ικανότητες δεν προστίθενται. Δηλαδή αν αυτή τη στιγμή έχεις πλάκα από μπετόν και πλακάκι στο δάπεδό σου που αυτή τη στιγμή σου δίνουν μία ηχομόνωση σε αερόφερτο θόρυβο πχ 50dB, και όταν το στρώσεις (με μοκέτα ή χαλί), ουσιαστικά πάλι 50dB θα έχεις.

Επεξεργασμένο από mediumswing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αν δε με ενδιαφέρει η ηχομόνωση και απλα η απορρόφηση ηχου για σωστη ακουστική του δωματίου?

Πάλι ειναι  "απαραίτητο" να "γεμίσουν" ολα τα τετραγωνικά του δωματίου με μοκέτα ή χαλί?

Επεξεργασμένο από takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takis είπε

Αν δε με ενδιαφέρει η ηχομόνωση και απλα η απορρόφηση ηχου για σωστη ακουστική του δωματίου?

Πάλι ειναι  "απαραίτητο" να "γεμίσουν" ολα τα τετραγωνικά του δωματίου με μοκέτα ή χαλί?

 

Όχι 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου