Προς το περιεχόμενο

Τιμές μεταχειρισμένων Synths


ggsaxman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,παρατηρώντας εδώ και πάρα πολύ καιρό τις αγγελίες μεταχειρισμένων οργάνων ειδικά στον τομέα Πλήκτρα-Synths,βλέπω να ανακυκλώνονται για μήνες ακόμα και χρόνια (!!!) οι ίδιες και οι ίδιες αγγελίες σε πολύ μεγάλο ποσοστό.
Αν εξαιρέσει κανείς κάποιες που είναι ιδιαίτερα γραφικές (π.χ. Sampler 25ετίας...600 ευρώ ακατέβατα !!!) θα δούμε οτι προσπαθούν να πουληθούν μηχανήματα που ήταν στις δόξες στους στα 90'ς κυρίως αλλά με τίποτα δεν κατατάσσονται στην κατηγορία vintage,σε τιμές πραγματικά σα να βρισκόμαστε στο 1997 και σαν να μην έχει έρθει το πάνω΄κάτω ΕΙΔΙΚΑ σε αυτό το κομμάτι μουσικής τεχνολογίας. (virtual instrumets,reissues,plug-out synths κλπ..).

Με πραγματική φιλική και συναδελφική διάθεση θα είχα να προτείνω στους ανθρώπους που προσπαθούν να ξεφορτωθούν κάτι που ή έχει ξεπεραστεί τεχνολογικά  ( η και αισθητικά) κατά πολύ,να κάνουν 2 πράματα να βοηθήσουν τον εαυτό τους:
1.να ρίξουν ΠΟΛΥ τις τιμές τους για να προσελκύσουν αγοραστές που θα επιθυμούσαν να πειραματιστούν με κάποιο παλιότερο synth
2.να προτείνουν και να δέχονται ανταλλαγές απο την ίδια ή και άλλες κατηγορίες.

 

Προσωπικά εχω κάνει στο παρελθόν ΚΑΙ τα δύο παραπάνω και μόνο χαμένος δεν έχω βγει!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μίλα στον τοίχο μπορεί να σ'ακούσει... εδώ κανείς τον χαβά τους τα χουμε πει χίλιες φορές.

 

υπάρχουν περιπτώσεις σε τιμές απόλυτα φυσιολογικές πχ Kronos στα 1,500 μπορεί να μη φεύγει γιατί κάποιος δεν έχει να τα δώσει και υπάρχουν και περιπτώσεις 01W/FD με αλλαγμένη οθόνη στα 600 πχ οπότε απλά κάποιοι ψάχνουν θύματα ή μη γνώστες για να αδειάσουν αποθήκες.

 

εκτός από τα γενικά η προσφορά δημιουργεί τη ζήτηση, δικαίωμα ας πουλάνε όσο θέλουν κτλ κτλ παραδοσιακά η ελλάδα πάντα ήταν ακριβή αγορά στα μεταχειρισμένα synth σε σύγκριση με το εξωτερικό δεν είναι κάτι καινούργιο το βλέπω εδώ πάνω από 20 χρόνια οπότε το έχω συνηθίσει....

 

συνηθισέ το και συ δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι😎...

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυατα.Μερικοί βρίσκονται στον δικό τους γαλαξϊα και καλά κάνουν αλλά το "πράμα" δεν φεϋγει εδω και χρόνια.Προφανώς δεν βιαζονται γιατϊ αλλιως θα είχαν καταλάβει οτι η τιμή που θέλουν δεν πιάνεται.Θα έγραφα πολλα παραδείγματα αλλά δεν πρέπει.

"Ή πουλάς 10-με 20% πιο φθηνά απο ebay και γενικά την τιμή του το τελευταίο 12μηνο ή το συζητάς έχοντας σιγουρα 2με 3 επϊπεδα πτώσης τιμής λόγω παζαριου που να περιμένεις σίγουρα στην σημερινή κατάσταση.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ εχει πλάκα το εξής:Πουλάει κάποιος το Α όργανο 500 ευρώ για 6 μήνες π.χ..Παρακάτω πουλάει ο Β το ίδιο πράμα 250 ευρώ για 8 μήνες.Ο Α δεν παίρνει κανένα μάθημα από την ερημιά στην αγγελία του Β και επιμένει ηρωικά! 🤑

1 hour ago, stavros_d80 said:

 

 

εκτός από τα γενικά η προσφορά δημιουργεί τη ζήτηση, δικαίωμα ας πουλάνε όσο θέλουν κτλ κτλ παραδοσιακά η ελλάδα πάντα ήταν ακριβή αγορά στα μεταχειρισμένα synth σε σύγκριση με το εξωτερικό δεν είναι κάτι καινούργιο το βλέπω εδώ πάνω από 20 χρόνια οπότε το έχω συνηθίσει....

 

συνηθισέ το και συ δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι😎...

Κοίτα,εχω πάρει και απο εδώ μέσα πολύ καλά πράματα σε εξαιρετικές τιμές.(π.χ. ακόμα θυμάμαι το φίλο που μου έφερε και στο σπίτι μάλιστα το Yamaha CS6X για 200 ευρώ!Μείναμε και οι δύο ικανοποιημένοι.Αντίστοιχα πούλησα πριν κανα 6μηνο το Roland VP-9000 + Zip disks + editors original + custom libraries + 2 x SCSI HD 280 ευρώ και ψιλοάργησε να φύγει.Ε.το εχω δει να πουλιέται 500 μόνο του!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια γίνονται και στις κιθαρες...

Εκεί να δεις squier bullets επί μηνες στα 170 ευρω

  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εκτός το θέμα της προσφοράς και ζήτησης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε τι κατάσταση είναι το καθένα. Επίσης, αν ο πωλητής έχει άμεση ανάγκη να το πουλήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Εκτός το θέμα της προσφοράς και ζήτησης παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε τι κατάσταση είναι το καθένα. Επίσης, αν ο πωλητής έχει άμεση ανάγκη να το πουλήσει.

 

Ναι...οκ...πρέπει να υπάρχει και κάποια επαφή με την πραγματικότητα,εγώ αυτό λέω.Αλλιώς ας κρατήσει κάποιος το Korg M1 η το Roland JV 1080 για συναισθηματικούς λόγους ή για 10-20 patches που ακόμα κάτι λένε και όχι να προσπαθεί να τα πουλήσει 400 ευρώ το καθένα.Επαναλαμβάνω:οχι γιατί απαγορεύεται αλλά γιατί δεν υπακούει τόσο στην κοινή λογική όσο και στην εικόνα της αγοράς,ΟΠΩΣ κι αν το δεί κάποιος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 λεπτά πριν, ggsaxman είπε

 

Ναι...οκ...πρέπει να υπάρχει και κάποια επαφή με την πραγματικότητα,εγώ αυτό λέω.Αλλιώς ας κρατήσει κάποιος το Korg M1 η το Roland JV 1080 για συναισθηματικούς λόγους ή για 10-20 patches που ακόμα κάτι λένε και όχι να προσπαθεί να τα πουλήσει 400 ευρώ το καθένα.Επαναλαμβάνω:οχι γιατί απαγορεύεται αλλά γιατί δεν υπακούει τόσο στην κοινή λογική όσο και στην εικόνα της αγοράς,ΟΠΩΣ κι αν το δεί κάποιος!

Εξαρτάται ποιός το αγοράζει και γιατί ακριβώς το θέλει.

Μπορεί το χ ποσό να είναι υπερβολικό για κάποιον που θέλει ένα όργανο για να παίζει στο σπίτι ή με τους φίλους του ή να το βάλει βιτρίνα. Από την άλλη μπορεί το ίδιο ποσό να είναι λογικό ή χαμηλό για κάποιον που απλά θέλει το ίδιο όργανο για να κάνει κάποιο project να ακουστεί έτσι όπως πρέπει. Εξαρτάται για τι ακριβώς το θέλει, σχετικά είναι αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Μανώλης Χναράκης said:

Εξαρτάται ποιός το αγοράζει και γιατί ακριβώς το θέλει.

Μπορεί το χ ποσό να είναι υπερβολικό για κάποιον που θέλει ένα όργανο για να παίζει στο σπίτι ή με τους φίλους του ή να το βάλει βιτρίνα. Από την άλλη μπορεί το ίδιο ποσό να είναι λογικό ή χαμηλό για κάποιον που απλά θέλει το ίδιο όργανο για να κάνει κάποιο project να ακουστεί έτσι όπως πρέπει. Εξαρτάται για τι ακριβώς το θέλει, σχετικά είναι αυτά.

Ξέρεις πολλούς να κάνουνε project με JV1080 στις μέρες μας?Ασε που υπάρχει και σαν VSTi,οπως όλα άλλωστε...

 

Επεξεργασμένο από ggsaxman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου