Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με χαμηλή ένταση ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θέλουμε να δούμε αν έχει πρόβλημα ενισχυτής, χρησιμοποιούμε τουλάχιστον 2 όργανα και 2 καλώδια διαφορετικά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, dimsonic said:

Αν θέλουμε να δούμε αν έχει πρόβλημα ενισχυτής, χρησιμοποιούμε τουλάχιστον 2 όργανα και 2 καλώδια διαφορετικά.

 

Και σε τουλαχιστον 2 πριζες απο 2 διαφορετικες οικιες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξέρεις πως η ένταση είναι και υποκειμενικό θέμα.

Αλλο το δυνατα το δικό σου και άλλο το δικό μου π.χ. Αν έπαιζες με έναν ντραμερ θα μπορουσες να πεις αν σε καλύπτει ή όχι. Είναι ένα σημείο αναφοράς αυτό. Επίσης ένας ενισχυτής δεν ακούγεται το 'ιδιο δυνατά σε ανοιχτό χώρο (αυλή, ύπαιθρο) ή σε κάποιο δωμάτιο.

 

Το μόνο βέβαια που θα μπορουσε να λύσει το πρόβλημα μας (εγινε και δικό μας) είναι να μας πεις πως τον άκουσες όταν τον δοκίμασες στο μαγαζί που τον πήρες. Δηλαδή αν σου έκανε εκεί, σου κάνει και στο σπίτι. Ή μήπως δεν τον άκουσες ποτέ έξω απο το σπίτι σου;

Διότι μπορεί απλά ο ενισχυτής αυτός να μην σου κάνει εσένα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 8/30/2019 at 5:14 PM, satanikoskioftes said:

Παίζω λίγες ώρες αλλα μου φαίνεται λίγο "ψοφιο". Τα βάζω όλα στο 10, τίποτα. Μπορούσα να πιασω κανονικά συζήτηση χωρις να γκαρίζω ενώ έπαιζα. Μου φάνηκε πολύ περίεργο και τον επέστρεψα.
Παραγγέλνω δευτερη φορά από αλλού. Τώρα διακρίνω διαφορά αναμεσα στον πρώτο και στον δευτερο αλλά σίγουρα όχι αυτό που περίμενα. Εγώ έχοντας τα πάντα στο 10 πάλι μπορούσα να τζαμάρω ακούγοντας το λάπτοπ που έπαιζε δίπλα μου (ειδικά σε καθαρό κανάλι).

 

 

Γιαννη, ειναι αρκετα περιγραφικος στο θεμα της εντασης που εβγαζε ο ενισχυτης.

 

Και σωστα να δουλευε, με ενταση στο 10 σε 20 watt ενισχυτη, εντος οικειας δεν μπορεις να εισαι υποκειμενικος. Ο πονος στα αυτια δε σε αφηνει...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Γιαννη, ειναι αρκετα περιγραφικος στο θεμα της εντασης που εβγαζε ο ενισχυτης.

 

Και σωστα να δουλευε, με ενταση στο 10 σε 20 watt ενισχυτη, εντος οικειας δεν μπορεις να εισαι υποκειμενικος. Ο πονος στα αυτια δε σε αφηνει...


Mάλλον δε νομίζω να βρω τι έφταιξε πραγματικά μιας και πλεον δεν έχω τον ενισχυτή. Αλλά τουλάχιστον ξέρω οτι η ένταση δεν ήταν αποδεκτή και αρα δεν ειμαι εγώ ο τρελός της υποθεσης. Γιατι απο τη μεριά τους το μαγαζί μου έλεγε πως μπορει να το ειχα φατανστει πιο δυνατό απο ότι ήταν στην πραγματικότητα και άλλες τέτοιες μπούρδες. Πήρα τα λεφτακια μου πίσω και τουλάχιστον τώρα ξέρω περίπου τι πρεπει να περιμένω και τι μπορώ να ψάξω απο μεριάς μου αν κάτι δε πάει καλά σε επόμενη αγορά. 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτου αγορασεις καινουργιο ενισχυτγ, φροντισε να εχεις τσεκαρει κιθαρα και καλωδιο -εαν γινεται- στο νεο υποψηφιο  εργαλειο. Αλλιως θα τρεχεις παλι...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν έχεις σοβαρότατο πρόβλημα ακοής δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ενισχυτής λυχνίας πάνω από 4 βαττ που αν τον βάλεις στο διαμέρισμα σου στο 10 να μην έρθει η αστυνομία σε 3 λεπτά...αν έχεις .... επιζήσει της έντασης το επόμενο λογικό βήμα είναι να σε κλείσουν στο Δαφνί γιατί μόνο ένας παλαβός θα έβαζε στο δέκα λαμπατο ενισχυτή 20 βαττ σε διαμερισμα 🙂

Εν κατακλείδι... φτιάξε την κιθάρα σου... αφού πρώτα από όλα αγοράσεις καλώδια της προκοπής και διαπιστώσεις ότι και με αυτά ο 200ρης Orange rockerverb που έχεις στο δέκα στο υπνοδωμάτιο σου παίζει χαμηλότερα από το λάπτοπ σου 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εκτός και αν έχεις σοβαρότατο πρόβλημα ακοής δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ενισχυτής λυχνίας πάνω από 4 βαττ που αν τον βάλεις στο διαμέρισμα σου στο 10 να μην έρθει η αστυνομία σε 3 λεπτά...αν έχεις .... επιζήσει της έντασης

Ρε παιδιά ο δικός μου είναι 6 watt με δεκαράκι μεγάφωνο και δεν τον έχω ανοίξει ποτέ πάνω από τα 3/4 στα 3 watt που πάντα παίζω μέσα στο σπίτι.

Μια-δυο φορές έπαιξα στα 6 watt και μπόρεσα να φτάσω μέχρι το 1/4 της έντασης αλλά ακόμα και τότε δυσκολευόμουν να παραμείνω στο δωμάτιο για να παίξω  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου