Προς το περιεχόμενο

Ηθικό Δίλημμα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Warning!

Παρακαλώ να ΜΗΝ ξεφύγει η συζήτηση, διότι υπόσχομαι ότι θα τη σβήσω εγώ προσωπικά 😛

Λοιπόν το ερώτημα είναι πολύ συγκεκριμένο και σε αυτό και μόνον καλείστε να τοποθετηθείτε..

 

Είμαι στη φάση που κάνω convert όλη μου τη συλλογή με ταινίες, από όλα τα format για να καταλήξουν σε σκληρούς δίσκους.

 

Χθες ήρθε η σειρά μετατροπής του "the Trial"  (1962) του Orson Welles την οποία νόμια κατέχω , αγορασμένη σε DVD.

Η μετατροπή / rip του DVD σε .avi, μου παίρνει περίπου 45 λεπτα με μια ώρα.

Το να την κατεβάσω από torrent έτοιμη σε .avi περίπου 7 λεπτά.

 

Εϊναι ηθικόν (ας αφήσομεν το νόμιμον για λίγο)  να προβεί κάποιος σε παρόμοιο download?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την ειχε ενας φιλος σου σε Avi και σου ελεγε φερε ενα στικακι να στην περασω νομιζω δεν θα το σκεφτοσουν τοσο πολυ.Το να την κατεβασεις απο torrent ειναι λιγο πολυ το ιδιο.Και απο τη στιγμη που εχεις σε DVD το αυθεντικο νομιμα και δεν κανεις δημοσια αναπαραγωγη εισαι και ηθικα καλυμενος πιστευω.Και εγω αν αγοραζα ενα δισκο θα ημουν ηθικα καλυμενος να τον κατεβασω 100 φορες μιας που θα μπορουσα να φτιαξω και 100 κοπιες για ΠΑΡΤΗ ΜΟΥ αν ηθελα με το νομιμα αγορασμενο εχοντας κανει το χρεος μου ως προς τον καλλιτεχνη...

  • Like 2

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να βάλω και κάτι άλλο στην εξίσωση.

Εδώ όντως έτυχε να είμαστε even steven,

Ήτοι, dvd έχω και dvd rip (.avi) βρήκα.

Αν είχαμε να κάνουμε με download σε μορφή HD?

Θα το θεωρούσατε upgrade ή το ίδιο?

Π.χ ένα dvd έχει για αγορά 19 € και ένα Blu ray ξέρω γω....24 €.

Εξακολουθούμε να μιλάμε για το ίδιο ηθικά αποδεκτό;

Φιλοσοφικά είναι τα ερωτήματα, όχι πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφ οσον ειναι αγορασμενη επιτρέπεται το αντιγραφο.....

βέβαια αντιγραφο....απο το πρωτοτυπο...

εγω δεν θα ειχα αναστολές

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατα τη γνωμη μου αν καποιος εχει ηθικο θεμα με τα torrent το downloading κτλ τοτε αυτο υφισταται αν τα χρησιμοποιει υπο οποιεσδηποτε συνθηκες. 🙂 Παλι ενθαρρυνεις και χρησιμοποιεις τους servers και τις πρακτικες που τα υποστηριζουν. Και το νομικο υφισταται επισης στις χωρες που αυτο σημαινει κατι.

 

Προσωπικα τα χρησιμοποιω, οποτε και δεν κρινω 😉

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι κατεχεις νομιμα, θα επρεπε να σου μηδενιζει τις οποιες ηθικες αναστολες, εφοσον ειναι και για προσωπικη χρηση.

Σκεψου οτι το να το κατεβαζεις ειναι το ιδιο ανηθικο με το να το ριπαρεις σπιτι σου. Απλα στην δευτερη περιπτωση το ριπαρει αλλος για σενα και στο διδει.

 

Πρακτικα και φιλοσοφημενα...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιμο μάλλον δεν είναι (αλλά εσύ το κΣερεις καλύτερα αν είναι ή αν δεν είναι)  αλλά ΗΘΙΚΟ ,από τη στιγμή που έχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ για το original έργο, ΦΥΣΙΚΑ και είναι.

  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου