Προς το περιεχόμενο

Τι μπορούμε να κάνουμε όταν οι χορδές της κιθάρας σκουριάζουν γρήγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του noiz.gr.

 

Στο σημερινό επεισόδιο Ask The Guitar Coach μιλάω για ένα θέμα εξοπλισμού, το οποίο πιστέυω πως ταλεπωρεί πολλούς από εμάς.

 

Πιο συγκεκριμένα η ερώτηση που μου στείλανε είναι η εξής...

 

Αν έχετε κάποια απορία μην διστάσετε να την γράψετε από κάτω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά κατέληξα επίσης στο να αλλάζω χορδές σε μια κιθάρα την φορά και όχι σε όλες μαζί ταυτόχρονα. Mε αυτό τον τρόπο αποφεύγω να ''παλιώνουν'' οι αχρησιμοποίητες χορδές σε όργανα που δεν χρησιμοποιώ, ενώ βγάζω most of it από το όργανο που φοράει τις καινούργιες, μέχρι να πάνε για αλλαγή. Είναι μεγάλο σπάσιμο να λες π.χ. ''ας παίξω με την Τέλε σήμερα, της άλλαξα χορδές πριν ένα μήνα και έχω παίξει εκτοτε μόνο ένα live με αυτήν'' και να πας να την πιάσεις απο την θήκη ή από το stand και να συνειδητοποιείς ότι έχουν ήδη πιάσει σκουριά οι χορδές, παρότι δεν χρησιμοποιούσες το όργανο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω δει το βιντεο, θα σας πω τι κανω και αλλαζω χορδες ανα 3-6 μηνες.

1. Επιλεγω χορδες καλης ποιοτητας που δεν μαυριζουν ευκολα και "κρατανε". Ghs δλδ....

2. Οποτε παιξω για κανα 2ωρο, πχ σε προβα, φροντισω να καθαρισω τις χορδες απο τον ιδρωτα πριν φυλαξω την κιθαρα, χρησιμοποιωντας ενα πανι ή λιγο βαμβακι. Ειδικα εαν μπει μεσα σε θηκη.

3. Καθε 15-20 μερες τριβω τις χορδες με ενα βαμβακι, ποτισμενο ελαφρως με wd40 ή ξυδι ή αζαξ ή και ολα μαζι. Καθε ιχνος σκουριας που παει να πιασει εξαφανιζεται και οι χορδες γινονται καινουργιες.

 

Με τον τροπο αυτον οι χορδες εχουν οψη και αισθηση καινουργιου. Τα χερια γλιστρουν ευκολα για μηνες και το παιξιμο ειναι ανετο. Βεβαια, οι χορδες εχουν χασει την ελαστικοτητα τους και οι 9αρες θυμιζουν 10αρες. Επισης, τιποτα δε συγκρινεται με τις φρεσκιες χορδες σε θεμα ηχου.

 

Δοκιμαστε το.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-12 ώρες παιξίματος,βαρΓια,βαρΓια... μετά όλες οι χορδές είναι για τα σκουπίδια.

 

Κάτι ξέρει και ο ... Meola..

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο, εξαρταται τι απαιτησεις εχει κανεις απο τις χορδες του. Εαν ψαχνει το "απολυτο" ηχητικα και σαν αισθηση, ναι φυσικα θα εχεις δικιο.

Εαν καποιος συμβιβαζεται με ενα μονιμο 70-80%, τοτε οι 12 ωρες ειναι πολυ λιγες. Θα επρεπε να αλλαζω ανα τρεις μερες χορδες. Καθε μερα λαιβ να εκανα, δεν θα αλλαζα χορδες ανα τρεις μερες. Σε απαιτητικη ηχογραφηση το καταλαβαινω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να πιάσουν σκουριά οι χορδές όταν είναι nickel,chrome η stainless steel.

Έχωντας γνωρίσει ανθρώπους που φτιάχνουν χορδές (είτε για κιθάρα/μπάσο είτε για πιάνο) όταν κάποιος μου λέει για σκουριασμένες χορδές αμφιβάλλω για την ποιότητα στις χορδές που χρησιμοποιεί.

Έχω χορδές που πήρα ένα σετ 98$ πριν από 6 περίπου χρόνια,στην συσκευασία τους,χωρίς να είναι αεροστεγής και ακώμα λάμπουν.

Περισότερο με ανησυχεί η μηχανική καταπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Νικο, εξαρταται τι απαιτησεις εχει κανεις απο τις χορδες του. Εαν ψαχνει το "απολυτο" ηχητικα και σαν αισθηση, ναι φυσικα θα εχεις δικιο.

Εαν καποιος συμβιβαζεται με ενα μονιμο 70-80%, τοτε οι 12 ωρες ειναι πολυ λιγες. Θα επρεπε να αλλαζω ανα τρεις μερες χορδες. Καθε μερα λαιβ να εκανα, δεν θα αλλαζα χορδες ανα τρεις μερες. Σε απαιτητικη ηχογραφηση το καταλαβαινω.

 

Αν παίζεις κυρίως με ΚΑΘΑΡΟ ήχο και θες twang στις τυλιχτες δεν υπάρχει άλλος δρόμος.

 

Αν παίζεις με βρώμικο μέχρι και 20-30 ώρες είναι ανεκτό... μετά κλαΦτα Χαράλαμπε...

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Superfunk said:

Αν παίζεις με βρώμικο μέχρι και 20-30 ώρες είναι ανεκτό

Όσο παλιώνουν οι χορδές χάνεις hi mids, που εκεί κόβει η κιθάρα.

Μετά αναγκάζεσαι να ανεβάζεις πρίμα από eq, να ανεβάζεις gain κτλ. με αποτέλεσμα να χαλάει η μίξη.

 

Αν τα λεφτά δεν είναι θέμα κάθε 2-3 sessions αλλαγή θέλουν,

άμα είναι αρχίζουμε τις πατέντες🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elixir nanoweb τέλος.  Ήχος και αντοχή στη σκουριά για τριπλάσιο χρόνο από οποιοδήποτε άλλο "coated" μοντέλο. Αυτή η δωρεάν πληροφορία έρχεται από άνθρωπο που σκουριάζει κοινές χορδές σε μία πρόβα.

  • Like 9

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι παλαιοχορδίτης κύριοι.

Ειδικά στις τυλιχτές, τις καινούριες χορδές δεν τις αντέχω.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου