Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση για ταινία


Chrizz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, npap είπε

 

καλή επισήμανση... δυστυχώς για να χρησιμοποιήσει ο φίλος μας απρόσκοπτα το laptop του, η κάρτα ήχου του πρέπει να είναι σχεδιασμένη επίσης έτσι ώστε να διαθέτει τροφοδοσία  ικανή να εξυπηρετεί τις ανάγκες της φορητότητας...

 

οπότε πάλι καταλήγει σε εξειδικευμένες λύσεις όπως της Centrance που ανέφερα ως παράδειγμα παραπάνω (ή κάποιες ανάλογες της Sound Devices, Τascam, Ζoom, Fostex κλπ)...

USB καρτα εννοω
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
16 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

USB καρτα εννοω

 

16 ώρες πριν, dimsonic είπε

OK

 

μάλιστα...

επειδή όμως εγώ δεν αναφέρομαι σε κάποιο usb ανεμιστηράκι πάνω στο laptop που θα μας δροσίζει, να επισημάνω ότι κυρίως λόγω των αυστηρών περιορισμών ισχύος της τροφοδοσίας του διαύλου USB  (5.0 volts nominal -5.2 volts maximum- έως τα 500 mA για το διαδεδομένο για αυτή τη χρήση μέχρι στιγμής 2.00), αυτή καθίσταται ανεπαρκής για συνήθεις "σοβαρές" (με απαιτήσεις ποιοτικού ήχου και αξιοπιστίας) συσκευές, όπως τα "αξιόλογα" USB audio interface για τα οποία (κακώς?) υπέθεσα ότι μιλάμε (τυπικά με απλά θεωρητικά μαθηματικά είναι επαρκής αλλά στην πράξη τα προβλήματα είναι πολύ συχνά και καλώς ή κακώς η ποιότητα της τροφοδοσίας είναι άμεσα συνυφασμένη με τον ποιοτικό και "αθόρυβο"ήχο)...

 

δυστυχώς λοιπόν, κατά κανόνα γι αυτά επιβάλλεται ξεχωριστό ικανό τροφοδοτικό ρεύματος (που δεν συνάδει φυσικά επ ουδενί με την φορητότητα) ή εξειδικευμένο κύκλωμα μπαταριών που θα το αντικαθιστά επαρκώς (όπως πχ στις υλοποιήσεις που ανέφερα εξ αρχής)...

 

 

ΥΓ. εννοείται ότι επί το πλείστον οι κατασκευαστές (οποία έκπληξις) αποφεύγουν να γνωστοποιήσουν τα ανωτέρω στους πελάτες τους, αφήνοντάς τους να πιστέψουν ότι το USB Powered είναι το "ίδιο"...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, npap είπε

 

καλή επισήμανση... δυστυχώς για να χρησιμοποιήσει ο φίλος μας απρόσκοπτα το laptop του, η κάρτα ήχου του πρέπει να είναι σχεδιασμένη επίσης έτσι ώστε να διαθέτει τροφοδοσία  ικανή να εξυπηρετεί τις ανάγκες της φορητότητας...

 

οπότε πάλι καταλήγει σε εξειδικευμένες λύσεις όπως της Centrance που ανέφερα ως παράδειγμα παραπάνω (ή κάποιες ανάλογες της Sound Devices, Τascam, Ζoom, Fostex κλπ)...

Καλησπέρα φίλε μου .Με λάπτοπ είναι σχεδόν αδύνατο γιατί δεν θέλω να έχω καλώδια μέσα στα πόδια την ώρα των λήψεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, npap είπε

 

 

μάλιστα...

επειδή όμως εγώ δεν αναφέρομαι σε κάποιο usb ανεμιστηράκι πάνω στο laptop που θα μας δροσίζει, να επισημάνω ότι κυρίως λόγω των αυστηρών περιορισμών ισχύος της τροφοδοσίας του διαύλου USB  (5.0 volts nominal -5.2 volts maximum- έως τα 500 mA για το διαδεδομένο για αυτή τη χρήση μέχρι στιγμής 2.00), αυτή καθίσταται ανεπαρκής για συνήθεις "σοβαρές" (με απαιτήσεις ποιοτικού ήχου και αξιοπιστίας) συσκευές, όπως τα "αξιόλογα" USB audio interface για τα οποία (κακώς?) υπέθεσα ότι μιλάμε (τυπικά με απλά θεωρητικά μαθηματικά είναι επαρκής αλλά στην πράξη τα προβλήματα είναι πολύ συχνά και καλώς ή κακώς η ποιότητα της τροφοδοσίας είναι άμεσα συνυφασμένη με τον ποιοτικό και "αθόρυβο"ήχο)...

 

δυστυχώς λοιπόν, κατά κανόνα γι αυτά επιβάλλεται ξεχωριστό ικανό τροφοδοτικό ρεύματος (που δεν συνάδει φυσικά επ ουδενί με την φορητότητα) ή εξειδικευμένο κύκλωμα μπαταριών που θα το αντικαθιστά επαρκώς (όπως πχ στις υλοποιήσεις που ανέφερα εξ αρχής)...

 

 

ΥΓ. εννοείται ότι επί το πλείστον οι κατασκευαστές (οποία έκπληξις) αποφεύγουν να γνωστοποιήσουν τα ανωτέρω στους πελάτες τους, αφήνοντάς τους να πιστέψουν ότι το USB Powered είναι το "ίδιο"...

Για να καταλαβω δηλαδη, η καλη (κατα τα λεγομενα) καρτα ηχου που εχω και τροφοδοτειται μεσω USB απο το λαπτοπ εχωντας το στην πριζα, θα εχει διαφορετικη αποδοση απο οτι οταν εχω το λαπτοπ και λειτουργει με τη μπαταρια του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Για να καταλαβω δηλαδη, η καλη (κατα τα λεγομενα) καρτα ηχου που εχω και τροφοδοτειται μεσω USB απο το λαπτοπ εχωντας το στην πριζα, θα εχει διαφορετικη αποδοση απο οτι οταν εχω το λαπτοπ και λειτουργει με τη μπαταρια του?

 

ναι... αυτό είναι σίγουρο...

το κατά πόσο (και κυρίως το αν θα δημιουργηθούν οποιουδήποτε είδους προβλήματα) εξαρτάται από τις συνθήκες και τις απαιτήσεις χρήσης κάθε φορά (πχ αλλιώς είναι να ακούς απλά χαμηλά μουσική κι αλλιώς να τη χρησιμοποιείς και με δυο πυκνωτικά μικρόφωνα πάνω και ακουστικά)...

 

αυτό που πρέπει να σου μείνει, είναι ότι μπορεί να την δοκιμάσεις και να δουλεύει σε πρώτο χρόνο "καλά", αλλά ποτέ δεν θα είσαι απόλυτα "ήσυχος"... και με αυτή που έχεις  εντάξει... ήδη την έχεις (και αν την δουλεύεις με την εξωτερική της τροφοδοσία δεν σε απασχολεί το θέμα)... αλλά άμα είναι να αγοράσεις μία για να δουλέψεις "σοβαρά" κυρίως όμως με τροφοδοσία μέσω usb για λόγους φορητότητας, καλό είναι να επιλέξεις μία που να έχει επιληφθεί ο κατασκευαστής ειδικά επί του θέματος...

 

ΥΓ. μιλάμε πάντα κατά κανόνα γιατί υπάρχουν και κάποιες που αποδεδειγμένα λειτουργούν καλά όπως πχ η Apogee Duet-2

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου