Προς το περιεχόμενο

Digitech jamman jamsync...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τη παρέα, 

 

Μόλις αγόρασα ένα sdrum και θα ήθελα να το συνδιασω με ένα ή δύο jamman express xt. Η ερωτηση μου αφορά τη λειτουργία jamsync και τις δυνατότητες της. 

 

Αυτό που θέλω να κάνω ουσιαστικά είναι να έχω άλλη λουπα στο verse drum και άλλη στο chorus και με βάση το Jamsync Σαφέστατα να ξεκινάει αυτόματα η κάθε λουπα κάθε που αλλάζω part στο sdrum. 

 

Μπορείτε να βοηθήσετε? 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
11 ώρες πριν, ibanezas1980 είπε

Η ερωτηση μου αφορά τη λειτουργία jamsync και τις δυνατότητες της. 

Το Jamsync απ'όσο γνωρίζω μεταφέρει τρία πράγματα, ταχύτητα - σταμάτα - ξεκίνα.

Αυτό σημαίνει πως αν για παράδειγμα το sdrum είναι πρώτο και τα express xt δεύτερο και τρίτο, τότε πατώντας start στο sdrum θα ξεκινάνε τα δύο express xt ταυτόχρονα με το sdrum και στην προκαθορισμένη ταχύτητα του sdrum. Όταν πατήσεις stop στο sdrum θα σταματήσουν τα δύο express xt. Πρακτικά ελέγχεις το σταμάτα ξεκίνα όλων από το sdrum.

 

11 ώρες πριν, ibanezas1980 είπε

Αυτό που θέλω να κάνω ουσιαστικά είναι να έχω άλλη λουπα στο verse drum και άλλη στο chorus και με βάση το Jamsync

Αν εννοείς άλλη λούπα στο πρώτο express xt για το verse και άλλη λούπα στο δεύτερο express xt για το chorus, δεν νομίζω να γίνεται. Το Jamsync απ'όσο γνωρίζω μεταφέρει αυτά που σου είπα πιό πάνω. Δεν μπορεί να στείλει επιλεκτικά start/stop σε κάποιο από τα μηχανήματα που είναι συνδεδεμένα στην ίδια Jamsync αλυσίδα.

 

11 ώρες πριν, ibanezas1980 είπε

Σαφέστατα να ξεκινάει αυτόματα η κάθε λουπα κάθε που αλλάζω part στο sdrum. 

Δεν το γνωρίζω, αλλά δεν νομίζω το sdrum να μπορεί να στείλει τέτοιου είδους εντολή και ειδικά μέσω της Jamsync συνδεσμολογίας. Ρώτησε την αντιπροσωπεία στα σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Μανώλης Χναράκης said:

Στο βίντεο είναι το tc electronic Ditto X4 Looper και όχι το Digitech JamMan Express XT.

Το γνωρίζω απλά η σύνδεση είναι πάλι μέσω jam sync. Και η ερώτηση μου είναι αν θα μπορούσε να γίνει το ίδιο με δύο  jamman express

Επεξεργασμένο από ibanezas1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
15 λεπτά πριν, ibanezas1980 είπε

Το γνωρίζω απλά η σύνδεση είναι πάλι μέσω jam sync.

Απ'ότι βλέπω το tc electronic Ditto X4 Looper δεν έχει σύνδεση Jamsync, ενώ τα express xt έχουν. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις καλώδιο (μετατροπέα) από Jamsync σε MIDI.

 

 

15 λεπτά πριν, ibanezas1980 είπε

Και η ερώτηση μου είναι αν θα μπορούσε να γίνει το ίδιο με δύο  jamman express

Δεν το γνωρίζω αλλά νομίζω πως πρέπει να γίνεται, με την διαφορά πως όταν ενεργοποιείς π.χ. το δεύτερο looper θα πρέπει να απενεργοποιείς το πρώτο. Δηλαδή θα πρέπει να πατάς δύο ποδοδιακόπτες. Θα πρέπει να δεις αν σε βολεύει.

Τέλος πάντων, μία δοκιμή θα σε πείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, πηγα απο το bon studio και το δοκιμασα. Οντως γινεται αλλα οπως ειπε κ ο φιλος Μανωλης πρεπει να εισαι χορευτης για να το κανεις κ οχι κιθαριστας 🙂 Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλά αυτά τα μονά looper αλλά μέχρι εκεί. Για παραπάνω δυνατότητες..... πρέπει να κάνεις ακροβατικά 😁

Για να κάνεις σωστά αυτό που αναφέρεις αρχικά, πρέπει να έχεις looper που να υποστηρίζει τουλάχιστον δύο λούπες και φυσικά να διαθέτει σύνδεση για τον συγχρονισμό που θέλεις να κάνεις με το SDRUM.

Συνήθως τα διπλά looper διαθέτουν δυνατότητα εναλλαγής αλλά όχι όλα, για παράδειγμα το RC-20 ενώ είναι διπλό looper, δεν διαθέτει σύνδεση για συγχρονισμό με άλλα μηχανήματα.

Θα πρέπει να κοιτάξεις για άλλο looper.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου