Προς το περιεχόμενο

Van Halen πριν 41 χρόνια (1978) LIVE


Jet72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, Superfunk said:

 

οχι ρε συ ,γιατι να σπασει?  

λογω πάγου

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, rgxinap είπε

εκει που άλλοι έβαζαν Χεντριξ

Γυριστε το στην άρπα παιδιά, μην το κουράζουμε
 

Mπορώ κι εγώ να πω ότι ο Pete Townshend είχε περισσότερα chops στο στήσιμο κιθαριστικού έργου από οποιονδήποτε Σουηδό. Ή ότι ένα μόνο κομμάτι του Ron Thal έχει περισσότερη τεχνική, αισθητική, μέτρο δυσκολίας ή καλλιτεχνική αξία, από όλη τη δισκογραφία του χοντρού.  Ή ότι ο Αphex Twin υπήρξε περισσότερο ευρηματικός, καινοτόμος και άξιος συνεχιστής της κιθαριστικής κουλτούρας από οποιονδήποτε κιθαρίστα. Δεν το κάνω γιατί δεν θέλω να προκαλέσω αφ' ενός και εκφράζουν τη δική μου -υπερβολική- θεώρηση αφ' ετέρου, οπότε δεν μπορώ να βγω και να το διατυμπανίζω ως θέσφατο.

Πάρε οποιονδήποτε ηλεκτρικό κιθαρίστα. Οποιουσδήποτε 100. Οποιουσδήποτε 1000. Σε πόσους θα ακούσεις φρασεολογία, ήχο, αισθητική, επιρροή από EVH και σε πόσους YJM? Aκόμα το συζητάμε δηλ? 

Πάρε 10, 30, 100 σύγχρονα μοντέλα κιθαρών. Πόσα έχουν μέσα EVH και πόσα YJM? Ο άνθρωπος (μαζί με όλη εκείνη τη σκηνή της Δυτικής Ακτής) άλλαξε το όργανο. Κυριολεκτικά (με σκαρπέλο και σφυρί, flat fretboards) και εμμέσως στο σχεδιασμό (Wolfgang, D-tuna) ή στην αφορμή για σχεδιασμό (DiMarzio, Mighty Mite-Seymour Duncan, Floyd Rose). Μιλάμε για εμβληματική φιγούρα στην κουλτούρα της κιθάρας. Μην τα ξαναματαλέμε τώρα.


Σουηδοί καλοί μόνο για μέταλ 😀

 


Σωστός καφές: Με ζάχαρη ή χωρίς; Αυτά είναι ντέρμπι
 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 6

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σουηδοί καλοί μόνο για μέταλ μαλιστα, παρά το γεγονός οτι ο 1ος (ο ολλανδός μη μέταλ λολ) έπαιζε με κιθάρα τούμπανο με floyd και μαγνήτες humbucker πειραγμένους, ενώ ο 2ος (ο σουηδός ο υποτιθέμενος καλός μόνος στο μέταλ αν και έχει πει οτι ΣΙΧΑΙΝΕΤΑΙ το μέταλ, και ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Ο ΗΧΟΣ ΗΤΑΝ ΣΑΦΩΣ ΠΙΟ VINTAGE ΑΠΟ ΤΟΥ ΟΛΑΝΔΟΥ) έπαιζε με χρέπι strat του 70 και αναιμικούς μαγνήτες πιο αδύναμους και απο αυτούς του τσακ μπερυ, και με βίντατζ marshall ....

φίλε, με κάθε σεβασμό στο μαστοριλίκι σου.... ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ.... φιλικά... και στα πλαίσια του να μην το κουράσουμε άλλο.. με άρπες και άλλα όμορφα...

 

καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Ασε που όλοι σαν τον Malmsteen ήθελαν να παίξουν, απλα δε μπορούσαν και παίζανε σαν τον Van Halen...😂

 

Είμαι το μεγαλύτερο fangirl του Σουηδού κωλοπαιδερά, αλλά σαν τον VH έπαιξε μόνο ο VH 😀

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Είμαι το μεγαλύτερο fangirl του Σουηδού κωλοπαιδερά, αλλά σαν τον VH έπαιξε μόνο ο VH 😀

 

Διορθώνω:

 

...και προσπαθούσαν να παιξουν σαν τον Van Halen...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κάπου 40 χρόνια στο guitar player ο EVH ήταν στο guitar institute....

τον άλλον δεν τον θυμάμαι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου