Προς το περιεχόμενο

Van Halen πριν 41 χρόνια (1978) LIVE


Jet72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πριν κάπου 40 χρόνια στο guitar player ο EVH ήταν στο guitar institute....

τον άλλον δεν τον θυμάμαι...

Λογικό, ο "άλλος" ήταν μόνο 15-16 χρονών και ζούσε στη Σουηδία. Τι σόι μέτρο σύγκρισης είναι αυτό τώρα?

Επεξεργασμένο από VangelisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Ασε που όλοι σαν τον Malmsteen ήθελαν να παίξουν, απλα δε μπορούσαν και παίζανε σαν τον Van Halen...😂

Προσωπικα, με Malmsteen ασχοληθηκα για κανενα εξαμηνο το 92 και επαιξα αρκετα κομματια νοτα προς νοτα.
Μετα δεν ειχε κατι περισσοτερο να μου δωσει.

EVH πρωτοασχοληθηκα το 1985 και ακομα μελεταω.

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, VangelisV said:

Λογικό, ο "άλλος" ήταν μόνο 15-16 χρονών και ζούσε στη Σουηδία. Τι σόι μέτρο σύγκρισης είναι αυτό τώρα?

μια χαρά είναι, αν ξέρεις τα δεδομένα.

 

8 χρόνια διαφορά έχουν...

και ο σουηδός έβγαλε τον πρώτο του δίσκο (με διακρίσεις και στο GP) το 1982, σχεδόν στα 20.

Ο EVH ήταν στο guitar institute μαζί με Carlton, Ford, Atkins και δεν συμμαζεύεται, ήδη από το 1981....ακόμα και μετά το 1982 που ο σουηδός ήταν στα ντουζένια του, ποτέ δεν στάθηκε για τα δεδομένα του GP (αν λέει κάτι αυτό) δίπλα στους άλλους.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Προσωπικα, με Malmsteen ασχοληθηκα για κανενα εξαμηνο το 92 και επαιξα αρκετα κομματια νοτα προς νοτα.
Μετα δεν ειχε κατι περισσοτερο να μου δωσει.

EVH πρωτοασχοληθηκα το 1985 και ακομα μελεταω.

 

Good for you, αν και πολυ αμφιβάλλω για το πρώτο...Ειδικα το "νοτα προς νοτα" πολυ χλωμο,.μιας και η "νοτα" του Σουηδου ξεχωριζει απο χιλιομετρα σε σχεση με τους επιδοξους μιμητές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Σουηδοί καλοί μόνο για μέταλ 😀

 

 

τα πάντα όλα είναι πλέον οι Σουηδοί , σε όλο το φάσμα του ροκ / μεταλ είναι συγκλονιστικοί 

 

ειδικά στο κίνημα του 70'ς revival τύπου occult , psychedelic , heavy blues rock αλλά και stoner , doom , κλασικό μεταλ . Τι να πρωτοπεις γι αυτούς τους ανθρώπους 

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να αναφέρω απλά το γεγονός της τεράστιας βοήθειας του EVH στον Holdsworth, για να βγάλει κάποια από τα άλμπουμ του.

 

Αυτό μου φτάνει, γιατί δείχνει ότι ο Eddie είναι πάνω από όλα μουσικός και όχι απλά κιθαρίστας.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 ώρες πριν, rgxinap είπε

Χεντριξ και δεν ξερω γω

Δεν περιγράφω άλλο


Αγαπητέ, για να το σταματήσω εδώ.

Είναι πολύ σπουδαίο να ασχολείται κάποιος με τη μουσική, να εξειδικεύεται, να εξιδανικεύει, να παθιάζεται, να περνάει μεγάλο μέρος της ζωής του ασχολούμενος με κάτι άυλο. Είναι κάτι σαν θαύμα. Το τι προκαλεί μια αλληλουχία νοτών ή το ταυτόχρονο τσίγκλισμα 5-6 τεντωμένων συρμάτων. Είμαστε όλοι συνοδοιπόροι σε αυτό, ακροατές, παίκτες, μάστορες, έμποροι, beggers & thieves. To οτι αγαπάς τον Malmsteen και τον κάθε Malmsteen είναι σπουδαίο και αρκετό από μόνο του ώστε να μην "give a fuck" για ό,τι κι αν πουν οι άλλοι γι' αυτόν.  Αγάπη σημαίνει να αποδέχεσαι κάποιον με τα ελαττώματά του. Αυτό είναι το μεγαλείο της και αυτό είναι που διατηρεί τον άνθρωπο στη γη, αλλιώς θα πετούσε όλη την ώρα στα σύννεφα, εξιδανικεύοντας κάθε αγάπη του και ανάγοντάς την σε κάτι το θείο. Κι εκεί αρχίζουν οι παρανοήσεις.

Θέλω να πω, ωραία και καλά όλα, αλλά μη μου δίνεις ώς επιχείρημα ότι ο ένας έπαιζε με χάλια κιθάρα ενώ ο άλλος είχει πόρσε ξερωγώ γι' αυτό έκανε ό,τι έκανε και "ας είχε κι ο άλλος πόρσε και θα σου 'λεγα εγώ", είναι τουλάχιστον αστείο, την ώρα που σου λέμε ότι ο άλλος ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ.

Είσαι χαρούμενος που βρήκες τον Μalmsteen οπως εγώ είμαι χαρούμενος που βρήκα τον Keith Richards. Kαι τους δύο θα τους εντάξω στο βιβλίο με τους σπουδαίους. Και οι δύο χωρούν στη λίστα με τους κιθαρίστες που άλλαξαν το όργανο. Μόνο ένας τους όμως χωράει στη λιστα με αυτόν που θα γράψει η ιστορία ως τον σπουδαιότερο πρεσβευτή της κιθάρας στην ιστορία της μουσικής. Και δεν τον διαλέγεις εσύ ή εγώ.



 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, rgxinap είπε

ο σουηδός ο υποτιθέμενος καλός μόνος στο μέταλ αν και έχει πει οτι ΣΙΧΑΙΝΕΤΑΙ το μέταλ...

Σοβαρά έχει πει τέτοιο πράγμα; Διασχιστική διαταραχή ταυτότητας, ε;

  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Haris said:

Σοβαρά έχει πει τέτοιο πράγμα; Διασχιστική διαταραχή ταυτότητας, ε;

 

Μάλλον νομίζει ότι το νεοκλάσσικαλ είναι η συνέχεια της κλάσσικαλ.

Απόγονος του Μπαχ ένα πράγμα.

Τι σχέση έχει με το μέταλ?

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου