Προς το περιεχόμενο

Bugera V22HD Infinium και αλλαγή Tubes


zouglas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Θα ήθελα βοήθεια μιας και πρέπει να αλλάξω λάμπες/λυχνίες/tubes ( το ίδιο πράγμα ελπίζω να είναι χεχ) στον Bugera V22HD Infinium

Το κεφάλι έχει συνολικά 5 λάμπες. 2 EL84 και 3 12AX7 ( για την ακρίβεια  δυο  12AX7A και μία 12AX7B)

 

Λογικά η bugera είχε κοτσάρει πανω κάποιες πιο φτηνές λάμπες, οπότε τώρα που έχει περάσει 1,5 χρόνος και μου κάνει νερά ο ενισχυτής , φαντάζομαι ότι μπορώ να βελτιώσω την κατάσταση.

 

Αν και διάβασα αρκετά τοπιξ δεν κατάλαβα τα εξής ... έχει διαφορά η 12AX7A με την  12AX7B  και με την σκέτη 12AX7 ;

 

Έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος συμφορουμίτης να αλλάξει τις λάμπες στο συγκεκριμένο μοντέλο ;; Προτάσεις δεκτές με χαρά!

 

Ευχαριστώ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω στον εαυτό μου μπας και βοηθήσω τους επόμενους που θα καούν στο noiz και στο ιντερνετ με τις λάμπες...

 

από φόρουμ του εξωτερικού, όσον αφορά την 12ΑΧ7 ΚΑΙ 12ΑΧ7Α βρήκα αυτό

Quote

The 12ax7a was designed to be able to be used in circuits that used either parallel or series filament heater circuits. The original 12ax7 was only designed to be used in parallel filament circuits. ... Since today you'll pretty much never run into a series filament circuit and pretty much only will see parallel filament circuits, the difference between a 12ax7 and a 12ax7a is functionally meaningless

 

όσον αφορά τις μαμίσιες λάμπες bugera , μάλλον είναι αγορασμένες απτην sovtek

 

ενα ενδιαφέρον test sheet σχετικά με τις διαφορετικές μάρκες 12ΑΧ7 είναι αυτό εδώ

https://www.amplifiedparts.com/tech-articles/12ax7-comparison-current-made-tubes

 

Η καλύτερη μάλλον είναι αυτή εδώ, Genalex Gold Lion 12AX7/ECC83 Gold Pin Preamp Tube, αλλα είναι ακριβή ρε γμτ.

45 ευρώ την βρηκα στον ΓΙΑΛΛΟΥΣΗ (SEMICON) και νομίζω την έχω 38 ευρώ ο Thomann.

 

Και τέλος...η κεφαλή κάνει 250 ευρώ. δε ξερω αν αξίζει να σκάσεις πολλά λεφτά και τι διαφορά θα κάνει στον ήχο για εναν ενισχυτη αυτου του επιπέδου που βρίσκεται σε προβάδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου αν έχεις προβλήματα με τον ήχο να αλλάξεις μόνο τις τελικές (el84) συνήθως αυτές την ''ακούνε'' αλλιώς να τον κοιτάξει κάποιος ειδικός

Επεξεργασμένο από rockhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν είχαν θέμα οι τελικές (el84) θα άναβαν τα λαμπάκια του infinium. Αν κάνει νερά όπως λες, είναι σχετικά απίθανο να είναι οι προενισχυτριες, σπάνια παθαίνουν κάτι, οπότε όπως λέει κι ο φίλος πιο πάνω, καλύτερα να τον δει ενας τεχνικός. Αν από την άλλη θες να αλλάξεις λυχνίες για να βελτιώσεις τον ήχο, μην προσδοκεις πολλά πράγματα! Ο συγκεκριμένος ενισχυτής πάντως έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι, αλλά το drive του είναι αχωνευτο (κάτι που διορθώνεται με μια μικρή εγχείρηση)

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας!

Για την ώρα δεν έχω πειράξει τίποτα, μιας και τα λαμπάκια δεν έχουν ανάψει(η θεωρία λέει ότι αναβει κοκκινη ενδειξη αν θελουν αλλαγη) .

 

'Έχω την αίσθηση ότι έχει πέσει το drive του ενισχυτή . Σαν να ζορίζεται για να το βγάλει. (αυτό εννοούσα όταν εγραψα ότι κανει νερά)

 

Όντως το drive του δεν είναι τπτ γοητευτικό...Για πες όμως σταργκεηζερ...τι εγχείρηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε πάω λίγο σε τεχνικά θέματα, αλλά σε γενικές γραμμές ο συγκεκριμένος ενισχυτής έχει phase splitter σε τοπολογία cathodyne, στην ουσία χρησιμοποιεί μισή λυχνία για να διαχωρίσει το σήμα και να το στείλει στις δυο τελικές λυχνίες. Το πρόβλημα είναι ότι όταν ανεβάσεις το gain, το phase splitter παραμορφώνει με έναν πολύ άσχημο τρόπο, δημιουργεί διπλές συχνότητες και ακούγεται σαν ένα πολύ χάλια chorus. Η λύση σε αυτό είναι να βάλεις μια αντίσταση 470kOhm στην «είσοδο» του phase splitter (λέγεται grid stopper αυτή η αντίσταση), και ως δια μαγείας έχεις εντελώς άλλο ενισχυτή. Είναι σχετικά απλό αν έχεις βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών και κολλητηριού, αλλά συνάμα επικίνδυνο αν δε γνωρίζεις γιατί οι λαμπατοι ενισχυτές δουλεύουν με υψηλές τάσεις οι οποίες αποθηκεύονται στους πυκνωτές ακόμα και όταν είναι κλειστός ο ενισχυτής. Αν βρεις κάποιον που να ξέρει και να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά, θα έχεις έναν φανταστικό ενισχυτή. Αλλιώς, ότι λυχνίες και να βάλεις, ο ήχος δεν θα φτιάξει ποτε, τουλάχιστον στο drive κανάλι.

 

σορι για το μακροσκελές κείμενο, αλλά έχω κι εγώ έναν ίδιο σε combo και το έχω κάνει το συγκεκριμένο mod (όπως και αλλά πολλά, του άλλαξα τα φώτα 😝) και πραγματικά εκεί που τον είχα να κάθεται και να σκονίζεται, πλέον είναι απόλαυση!!

  • Like 1

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, St4rg4z3r said:

σορι για το μακροσκελές κείμενο, αλλά έχω κι εγώ έναν ίδιο σε combo και το έχω κάνει το συγκεκριμένο mod (όπως και αλλά πολλά, του άλλαξα τα φώτα 😝) και πραγματικά εκεί που τον είχα να κάθεται και να σκονίζεται, πλέον είναι απόλαυση!!

 

@St4rg4z3r ο combo στον οποίο αναφέρεσαι είναι ο Bugera V22 Infinium?

Αν ναί, θα με ενδιέφερε να κάνω κάτι αντίστοιχο με αυτό που ανέφερες παραπάνω στον δικό μου.

Οποιοδήποτε υλικό (φωτογραφίες, βίντεο κλπ) σίγουρα θα με διαφώτιζε στο αν μπορώ να το επιχειρήσω μόνος μου (νταξει το κολλητήρι το'χω, ta παραπέρα θα δούμε).

 

Όπως και να'χει σε ευχαριστούμε για τα hints n tips!

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτός είναι. Δεν τον έχω στο σπίτι τον ενισχυτή, είναι στο στούντιο της πρόβας, αλλά αν τον φέρω σύντομα για κανένα μερεμετι θα βγάλω φωτογραφίες και θα ποστάρω!

Ο v55 είναι ο ίδιος ενισχυτης απλά έχει δυο 6l6 στον τελικό, οπότε ισχύουν τα ίδια. Απλά δεν τον έχω δει από μέσα, ίσως είναι διαφορετική η πλακέτα του, αν και δεν το πολυπιστεύω. 

Το μόνο κακό με τον συγκεκριμένο (τον infinium), είναι ότι πολλά components είναι σε smd μορφή, οποτε και λίγο πιο δύσκολα στην κολληση και αποκόλληση.

Αν βρω χρόνο, ίσως κάνω ένα γρήγορο tutorial για τα mods που του έκανα (όχι ότι είμαι κανένας ειδικός, αλλά τουλάχιστον όσα έμαθα πειραματιζόμενος στον Bugera)!

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου