Προς το περιεχόμενο

Vintage V100GT


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια εγγραφή μέσα σε backing track. Στα τέσσερα 12μετρα που υπάρχουν, ο ήχος ξεκινά από καθαρός και καταλήγει high gain.

Τον ΗΤ1R σπρώχνει ένα mojo mojo, και η εγγραφή είναι μέσω emulated output.

 

 

Your browser does not support the HTML5 audio tag.
 
 
 
 
 
 


blues A major v100gt.mp3Fetching info...

 

 

 

Πολυ μου αρεσουν αυτα τα μαγνητακια. Δεν εχω ακομα ψηθει για κατι ποιοτικοτερο και δεν με κοβω να ψηνομαι στο μελλον. Πολυ ισορροπημενος και καθαρος ηχος.

Ωραίο παιξιμο.μπραβο.και ωραίος ηχος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οτι εχω δει και γω απο Vintage ειναι πολυ προσεγμενο. Και οι ακουστικες τους το ιδιο. Δεν ειναι τυχαια εταιρια, ειναι 50 χρονια στο retail με import κιθαρες στην αγγλια. Ισως οτι καλυτερο στα λεφτα τους, ειδικα στις τιμες μεταχειρισμενων. Και οι μαγνητες, hardware κτλ στα περισσοτερα μοντελα τους ειναι Wilkinson, μια χαρα.

 

Ενας φιλος πηρε την TV Yellow με P90 στο στυλ Les Paul Junior, εντυπωσιακα καλη απ ολες τις αποψεις!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, gosho said:

Υπάρχει κατάστημα στην Αθήνα που αντιπροσωπεύει τις Vintage για να τις δοκιμάσει κάποιος ?

 

Μονο ο musicpower στην Κατερινη, αν δεν κανω λαθος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα, 

 

Βρήκα σε πολύ καλή τιμή μια v100 twr, και μπορώ να πάω ότι στα χρήματα της είναι πολύ τίμια les paul clone. Σκέφτομαι να ρίξω και κάτι τις προς κάποια αναβάθμιση, συγκεκριμένα σε μαγνήτες και pots. Έχω ακούσει σε gibson les paul τους seth lovers που είναι εξαιρετικοι ως προς τη κατεύθυνση που θέλω, αλλά είναι εκτός του price range μου.. υπάρχει κάποιο σετ που να προσεγγίσει τον ήχο τους σε πιο προσιτή τιμή;

Επίσης, σχετικά με τα pots, εχω διαβάσει για τα cts που είναι η go to επιλογή για αναβάθμιση σε les pauls, όμως διαπιστωσα πως υπάρχει ζήτημα με το μέγεθος τους και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να επέμβω στο σώμα του οργάνου. Υπάρχει κάτι σε εναλλακτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θες να αλλαξεις pots?

 

Απο μαγνητες συστηνω του tonerider alnico 2 classic. Τους εχω βαλει στην epi les paul και δεν προκειται να του αλλαξω. Μπορεις να πας και στους alnico 4 ή bermingham, αναλογα με το τι ηχο θες. Ολοι ειναι low output paf.

 

Εαν αγοραζα αυριο μια v100twr θα εβαζα την επομενη μερα tonerider alnico 4 classic, καθως τους alnico 5 (bermingham) αλλα τους εχω ηδη βαλει σε μια prs 245. Στα λεω αυτα για να σου δειξω σε τι εκτιμηση τους εχω. Με 80-90 ευρω αγοραζεις πολυ τιμιο σετ.

 

Για το αρχειο, στην v100gt εχω ηδη παραγγειλει ενα νεο σετ p90 απο Q pickups. Εξαιρετικο αυτο το σετ που εχει πανω, αλλα το καλο γινεται ευκολα καλυτερο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, gkourmoul1 said:

Γιατι θες να αλλαξεις pots?

 

Απο μαγνητες συστηνω του tonerider alnico 2 classic. Τους εχω βαλει στην epi les paul και δεν προκειται να του αλλαξω. Μπορεις να πας και στους alnico 4 ή bermingham, αναλογα με το τι ηχο θες. Ολοι ειναι low output paf.

 

Εαν αγοραζα αυριο μια v100twr θα εβαζα την επομενη μερα tonerider alnico 4 classic, καθως τους alnico 5 (bermingham) αλλα τους εχω ηδη βαλει σε μια prs 245. Στα λεω αυτα για να σου δειξω σε τι εκτιμηση τους εχω. Με 80-90 ευρω αγοραζεις πολυ τιμιο σετ.

 

Για το αρχειο, στην v100gt εχω ηδη παραγγειλει ενα νεο σετ p90 απο Q pickups. Εξαιρετικο αυτο το σετ που εχει πανω, αλλα το καλο γινεται ευκολα καλυτερο.

 

σόρρυ για την παρέμβαση να προσθέσω και τον tonerider octane 8 που είναι γαμάτος για μεταλλιές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και ενδιαμεσα μοντελα, οπως τα rocksong (pushed ac2) και generator (JB type ac5). 

Τα εχω και αυτα, αλλα προτιμω τους low output για την περισσοτερη λεπτομερεια στον ηχο, και για τον τροπο που ανταποκρινονται στο παιξιμο μου.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση!

 

Έψαξα αρκετά reviews και διάβασα και δύο πράγματα για τα τεχνικά χαρακτηριστικά, και νομίζω ότι θα είναι καλός ο συνδυασμός rocksong σε bridge και alnico II σε neck. Οι παραγγελίες γίνονται κατευθειαν από τη σελίδα της tonerider έτσι;

 

Pots θέλω να αλλάξω στα πλαίσια του 50s rewiring, έχω ακούσει σε epiphone lpnτη διαφορά και με ειχε αφήσει πολυ ικανοποιημένο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα εβαζα rocksong. Too hot for my taste. Δεν εχει σχεση με low output paf. Δεν καθαριζει με ριξιμο vol κιθαρας οσο οι ac2 και ac4. Δεν ειναι κλασικος συνδυασμος αυτος, να ξερεις.

 

Ο κλασικος συνδυασμος ειναι ac2 neck/ac2 bridge ή ac2 neck/ac4 bridge. Ο ac4 ειναι λιιιγο πιο πριματος, και με σφικτο μπασο. 

Τι σε προβληματιζει στο να παρεις ac2 και στην γεφυρα?  Ανησυχεις μηπως δεν μπορεις να παιξεις ροκ με τον ac2 bridge? Σε πληροφορω οτι παιζει και μεταλ ανετα. Απο τζαζ μεχρι μεταλ.

 

Εαν θες λιγο πιο hot ηχο, πηγαινε σε ac4 classic, ή και σε ac5 bermingham. Μην πας σε rocksong. Χανει σε αισθηση στο παιξιμο. Πολυ compressed.

 

Να κανεις 50s wiring με τα υπαρχοντα pots. Δεν καταλαβαινω γιατι θα χρειαστουν αλλαγη. Πρωτα αλλαξε μαγνητες. Επιτοπου, γυρνας wiring απο modern σε 50s. Μετα απο την αλλαγη, εαν δεν σε καλυπτει ο ηχος, μπορεις ξοδεψεις επιπλεον χρηματα για pots. Εχω 50s wiring στη les paul με τους ac2. Ειναι η μονη κιθαρα που δεν εχω βαλει treble bleed, καθως το 50s δουλευει υποδειγματικα. Με τους μαμα μαγνητες δεν δουλευε καθολου. Pots δεν αλλαξα...

 

Και ναι, παραγγελνεις απο το σάιτ απευθειας.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου