Προς το περιεχόμενο

Vintage V100GT


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν θα εβαζα rocksong. Too hot for my taste. Δεν εχει σχεση με low output paf. Δεν καθαριζει με ριξιμο vol κιθαρας οσο οι ac2 και ac4. Δεν ειναι κλασικος συνδυασμος αυτος, να ξερεις.

 

Ο κλασικος συνδυασμος ειναι ac2 neck/ac2 bridge ή ac2 neck/ac4 bridge. Ο ac4 ειναι λιιιγο πιο πριματος, και με σφικτο μπασο. 

Τι σε προβληματιζει στο να παρεις ac2 και στην γεφυρα?  Ανησυχεις μηπως δεν μπορεις να παιξεις ροκ με τον ac2 bridge? Σε πληροφορω οτι παιζει και μεταλ ανετα. Απο τζαζ μεχρι μεταλ.

 

 

Αυτό ακριβώς, θέλω να υπάρχει μια σχετική ευελιξία, δε μιλάμε για μέταλ, αλλά να μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς μέχρι το περιστασιακό hard rock. Ίσως η εναλλακτική που προτείνεις για ac2 neck/ac4 bridge να είναι κοντά σε αυτό που θέλω. 

 

Με τα switches και το input jack είχες κάποιο θέμα; Γιατί διαβάζω αρκετά σχόλια που προτείνουν αντικατάσταση σε βάθος χρόνου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ευέλικτο δεν είναι το ac2 set, λόγω του ac2 neck. Είναι πολύ μαλακός και πλαδαρός, λογω ac2 μαγνήτη. Τέλειος για gary moore ηχους, αλλά ίσως προτιμήσεις το ac4 ή το bermingham. Η χρυσή τομή είναι ο ac4, που είναι λίγο πιο σφικτός από τον ac2. Ο ac5 είναι αρκετά πιο σκληρός στα πρίμα και σφικτός στα μπάσα. Όλοι είναι low gain με vintage ήχο.

 

Ta pots, το input jack, και το switch δεν έχουν κανένα θεμα στην κιθάρα μου. Είναι λίγο σφιχτά στη χρήση, αλλά κατά τα άλλα, είναι άψογα.

Αντίθετα, τα pots και switch στην epi les paul είναι χάλια και όλο δημιουργούν προβλήματα. Έχω αλλάξει μερικά...

 

Άλλαξε μαγνήτες και wiring, και θα έχει άλλη κιθάρα. Εάν στην πορεία χρειαστείς κάτι άλλο, τότε κάνεις τα ανάλογα updates.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου