Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με set up κιθάρας (Θεσσαλονίκη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, πριν ένα μήνα αγόρασα μία Ibanez RG570. Η κιθάρα ήρθε ασετάριστη εντελώς και αποφάσισα να την πάω για set up. Είμαι από Αθήνα και τόσα χρόνια τις κιθάρες μου τις εμπιστεύομαι στον Οικονομάκη. Τα τελευταία χρόνια σπουδάζω Θεσσαλονίκη και επειδή είναι μεγάλη η διαδρομή και αυτοκίνητο δεν έχω αποφάσισα αυτή την κιθάρα να την πάω για set up εδώ (Θεσσαλονίκη). Μετά από ψάξιμο και μερικές ερωτήσεις σε γνωστούς όλοι μου είπαν να την πάω στον *********** καθώς κάνει εξαιρετική δουλειά και έχει χαμηλές τιμές. Έτσι και έγινε, την πήγα πριν 3-4 μέρες και την παρέλαβα σήμερα. Με μια πρώτη ματιά που έριξα στην κιθάρα το σεταρισμα ήταν απίστευτο. Πηγαίνοντας λοιπόν σπίτι ξανά παίρνω την κιθάρα στα χέρια μου και όπως την κράταγα χτύπησε λίγο φως πάνω...Τι να δωωω... Η ολοκαίνουρια και άθικτηηη, κιθάρα μου είχε δύο περιποιημένες γρατζουνιές. Πφφ... Τι μπορώ να κάνω, να τον πάρω τηλέφωνο να του το πω? Ότι έγινε έγινε γιατί δεν θα βρω άκρη? Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που δεν μπορεις να αποδειξεις οτι η κιθαρα σου εφτασε αθικτη στα χερια του μαστορα, μην προχωρησεις σε αναζητηση ευθυνων, διοτι δεν θα βρεις ακρη.

 

Μια μεση λυση ειναι να του εξηγησεις το προβλημα, διχως να τον κατηγορησεις, μπας και σε βοηθησει με καποιον τροπο. Ισως ενα δωρεαν σεταρισμα σε αλλη κιθαρα σου κλπ.

 

  • Λυπάμαι 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να πας πίσω και ζητήσεις ευθύνες αφου πήγες σπίτι και μετά .. συν ότι σαν πρώτη μάτια δεν έδωσες βάση να δεις ότι όλα είναι οκ .. για έμενα 2 πράγματα και κανένα από τα δυο κακοπροαίρετα ..

 

1. μάθε να κάνεις ένα βασικό σετ απ .. όπως αυτό που σου έτυχε να μπορείς να φέρεις την κιθάρα σου στα μετρά σου (τώρα αν πιστεύεις ότι κάτι είναι δύσκολο αχ έχεις κάποια παλιά κιθάρα πειραματισου πάνω σε αυτήν )

 

2. την επόμενη φορά να είσαι προσεκτικός όταν παραλαμβανεις το όργανο σου και αν φοβάσαι τόσο πολύ ένα καινούριο χέρι όπως είπα και πριν .. κανε το 90% εσύ και το 10 που είναι μια βάρια επισκευή σε αυτόν που έχεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη..

 

Εγώ λόγο ανάγκης έμαθα να κάνω σετ απ γιατί φοβάμαι να δώσω τα όργανα μου .. την μια φορά που το έδωσα μου γύρισε και δεν μπορούσα να παίξω  

 

ΥΓ.

Και εγώ με καινούρια του κουτιού την έπαθα την πήρα μου είπαν "έλα μόλις ήρθε κάτσε να την σεταρουμε"

ε προφανώς δεν μπορέσαμε πότε να έρθουμε στα δικά μου γούστα σεταρισματος και προχώρησα στο να μάθω σταδιακά

 

3 χρονιά μετά κατάλαβα πως το όργανο που είχα πάρει ήταν ελατοματικο  και δεν υπήρχε πότε περίπτωση να παίξει σωστά λόγο λάθους ύψους ταστων .. εκεί ήταν που βρήκα κάποιον που τον εμπιστεύτηκα και του έδωσα μια μεγάλη δουλειά 

 

Ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω και περισσότερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο σετάρισμα αναγκαστικά πρέπει να πάει σε σωστό μάστορα.

 

Ο λόγος προαναφέρθηκε,μπορεί να χρειαστεί ταστοδουλειά ή δουλειά στο nut κτλ.

 

Από εκεί και πέρα αν μάθεις να κάνεις μόνος σου κάποια πράματα εντός των λογικών ορίων,καλό κάνει.

 

Όπως είπε ο φίλος πιο πάνω πιο καλο είναι να πας και να πεις τι μπορεί να κάνει με τις γρατσουνιές,χωρίς να του ρίξεις ευθύνες.

 

 

  • Like 1

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mixalisKING είπε

Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να πας πίσω και ζητήσεις ευθύνες αφου πήγες σπίτι και μετά .. συν ότι σαν πρώτη μάτια δεν έδωσες βάση να δεις ότι όλα είναι οκ .. για έμενα 2 πράγματα και κανένα από τα δυο κακοπροαίρετα ..

 

1. μάθε να κάνεις ένα βασικό σετ απ .. όπως αυτό που σου έτυχε να μπορείς να φέρεις την κιθάρα σου στα μετρά σου (τώρα αν πιστεύεις ότι κάτι είναι δύσκολο αχ έχεις κάποια παλιά κιθάρα πειραματισου πάνω σε αυτήν )

 

2. την επόμενη φορά να είσαι προσεκτικός όταν παραλαμβανεις το όργανο σου και αν φοβάσαι τόσο πολύ ένα καινούριο χέρι όπως είπα και πριν .. κανε το 90% εσύ και το 10 που είναι μια βάρια επισκευή σε αυτόν που έχεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη..

 

Εγώ λόγο ανάγκης έμαθα να κάνω σετ απ γιατί φοβάμαι να δώσω τα όργανα μου .. την μια φορά που το έδωσα μου γύρισε και δεν μπορούσα να παίξω  

 

ΥΓ.

Και εγώ με καινούρια του κουτιού την έπαθα την πήρα μου είπαν "έλα μόλις ήρθε κάτσε να την σεταρουμε"

ε προφανώς δεν μπορέσαμε πότε να έρθουμε στα δικά μου γούστα σεταρισματος και προχώρησα στο να μάθω σταδιακά

 

3 χρονιά μετά κατάλαβα πως το όργανο που είχα πάρει ήταν ελατοματικο  και δεν υπήρχε πότε περίπτωση να παίξει σωστά λόγο λάθους ύψους ταστων .. εκεί ήταν που βρήκα κάποιον που τον εμπιστεύτηκα και του έδωσα μια μεγάλη δουλειά 

 

Ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω και περισσότερο 

Όταν λέω ''με μiα πρώτη ματιά'' δεν εννοώ ότι την κοίταξα μία φορά και έφυγα. Έκατσα  έπαιξα την είδα όσο μπορούσα (γιατί το περιβάλλον δεν είχε καλό φωτισμό) και τότε έφυγα. (Τι να έκανα να έβγαζα τον φακό του κινητού να δω εάν την γρατζούνησε? xD Δεν το φαντάστηκα και ποτέ ότι ένας επαγγαλματίας τεχνικός θα μου την παρέδιδε έτσι. Τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα). Οπως γράφω όταν χτύπησε φώς πάνω στην κιθάρα το είδα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο... Όπως λένε..

Αν δεν είναι καμια μεγάλη ζημιά μην ασχολείσαι.

Σου εύχομαι να την ευχαριστηθείς και να την "λιώσεις" από την χρήση !

 

  • Like 1

Γιώργος - Keep Blues Alive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη σκας. Στο custom shop της Fender σου χρεώνουν γρατζουνια και 100ρικο... Ξεφλούδισμα και 200ρικο... Σημάδι απο κατσαβιδιά και 50ρικο... Καλα εισαι. Περα απο την πλάκα... Μετα την απομάκρυνση απο το ταμείο... Αν εισαι σίγουρος οτι στα έκανε αυτός και οτι δεν υπήρχαν απο πριν... Απλα μην ξαναπας εκει... 

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο

* τραβας φωτος πριν την στειλεις στον μάστορα

* τραβας φωτος αφου την παραλάβεις

* τις αναρτάς εδω ορ ιτ ντιντ'ν'τ χαπεν 🙂

 

παντως το σωστό είναι να πας να του το πεις και να σου τις διορθώσει. Ουτως ώστε να μην σε χάσει και σαν πελάτη, λόγω μιας παρεξήγησης. Αν το δεχθεί και σε κατανοήσει αξίζει να γίνει μόνιμη σου επιλογή σαν μάστορας, διαφορετικά πάς για άλλα.

Για οικονομάκη που λες και εγω παλιά τον είχα παρει τηλ αλλά η λίστα αναμονής ήταν μεγαλύτερη και απο τον καλύτερο χειρούργο στο μετροπόλιταν χόσπιταλ.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Stratocaster που λόγω αμελειας στο πίσω μέρος είχε "σαπισει" το βερνικι από τον πολύ ιδρώτα και έκανε ένα έντονο finish checking (ποιο άσχημο και έντονο από τις κιθάρες με nitro finish). 

Την έδωσα σε έναν οργανοποιο, ο οποίος συνεργάζεται με έναν άλλον τύπο σε ότι αφορά τις βερνικοδουλειες. Η δουλειά που έγινε στο όργανο ήταν απίστευτη. Την έδωσα χωρίς να έχω ιδιαίτερες προσδοκίες, και ήρθε πίσω σαν καινούργια. Και μιλάμε για χρώμα που είναι πολύ δύσκολο (shoreline gold). 

 

Μετά από λίγο καιρό, ένας τύπος έκανε παικτικα σημαδακια σε μια Gibson les paul μου, οπότε την πήγα στους ίδιους άνθρωπους με την ελπίδα ότι αφού έγινε τόσο καλή δουλειά σε ένα όργανο με πολυεστερα, σε όργανο με νιτρο η δουλειά θα είναι πιο εύκολη. 

 

Τελικά πηρα την κιθάρα πίσω μερικούς  μήνες μετά, με το πρόβλημα όχι πλήρως διορθωμενο, συν νέα σημάδια στο πίσω μέρος και κάποια νέα προβλήματα στο μπροστινό. 

 

Βέβαια δεν ήξερα αν τα σημάδια προήλθαν από τον πρώτο μάστορα (που αποσυναρμολογει τα parts) ή από αυτόν που κάνει τις βερνικοδουλειες. Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις. 

 

Την πήγα επί τόπου πίσω αλλά κατευθείαν στον δεύτερο τύπο. Του λέω αυτά δεν υπήρχαν πριν. Μου είπε ότι το όργανο το πρόσεχαν, αλλά διατέθηκε να μου το επιδιορθωσει δωρεάν. 

 

Του εξήγησα ότι το θέμα μου δεν είναι το δωρεάν και ότι προτιμώ να πληρώσω κάτι πάρα να με ξεπεταξει ο άλλος από υποχρεώση.

 

Τελικά κατέληξα να μην την πάω πάλι εκεί αλλά αντίθετα να την πάρω ανά χείρας στο αεροπλάνο και να την πάω σε μάστορα που έχω δει την δουλειά του και ο,τι βρέξει ας κατεβάσει (τυχαίνει να βρίσκεται στην πόλη σου). Μακάρι να μπορούσα να την πάρω με το αμάξι όπως θα έκανες εσύ αλλά είμαι από νησί. 

 

Ελπίζω να βοήθησα. 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
Διόρθωση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να τονίσω ότι αν οι γρατσουνιες είναι στο βερνικι (που ειναι το πιο πιθανο) διορθώνονται, οπότε κανένα πρόβλημα. 

 

Προσωπικά όλα τα "παρασημα" που έχουν αποκτίσει οι κιθάρες μου, είτε κατά λάθος απο μένα είτε από άλλους δεν με απασχολούν, θα γινόντουσαν κάποια στιγμή. 

 

Ωστόσο οφείλω να τονίσω ότι είναι άσχημο να κατηγορούμε έναν μάστορα ότι προξένησε ζημιά σε κάποιο όργανο χωρίς αποδεικτικά στοιχεία. Σκέψου λίγο αν ήσουν στη θέση του και γινόταν αυτό πως θα αισθανόσουν, ειδικά αν δεν έφταιγες; 

 

Γρατσουνιές μπορούν να γίνουν με πολλούς τρόπους ακόμα και απο το φερμουάρ της θήκης όταν βαριόμαστε να το ανοίξουμε μέχρι το τέρμα για να βαλουμε τι κιθάρα μέσα.

 

Άποψη μου παντα, μη στραβώσει κανείς.

 

Λοβ

  • Like 3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου