Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με set up κιθάρας (Θεσσαλονίκη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 hours ago, Psychorose25 said:

Όταν λέω ''με μiα πρώτη ματιά'' δεν εννοώ ότι την κοίταξα μία φορά και έφυγα. Έκατσα  έπαιξα την είδα όσο μπορούσα (γιατί το περιβάλλον δεν είχε καλό φωτισμό) και τότε έφυγα. (Τι να έκανα να έβγαζα τον φακό του κινητού να δω εάν την γρατζούνησε? xD Δεν το φαντάστηκα και ποτέ ότι ένας επαγγαλματίας τεχνικός θα μου την παρέδιδε έτσι. Τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα). Οπως γράφω όταν χτύπησε φώς πάνω στην κιθάρα το είδα. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Ναι βρε .. κατάλαβα απολυτά τη λες .. σαν παράδειγμα στο έδωσα .. για έμενα έχεις 100% δίκιο του την έδωσες καινούρια ,καινούρια έπρεπε να την πάρεις πίσω άλλα όπως είπε και ο φίλος @rgxinap .. φώτο .. να είσαι εσύ σίγουρος και ναι φακό άμα είναι η πρώτη φορά .. και όντως .. μην ξανά πας .. έχει άλλους 20 που κάνουν τρομερή δουλειά θεσσαλονικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

 

Τον Παναγιωτη τον γνωριζω αρκετα χρονια και φυσικα και οι περισσοτεροι Θεσσαλονικεις.
Ειναι εξαιρετικος στη δουλεια του και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του ειναι το ποσο προσιτος και ειλικρινης ειναι.

 

Εγω στη θεση σου θα το συζητουσα μαζι του.

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, solega είπε

 

Εγω στη θεση σου θα το συζητουσα μαζι του ΠΡΙΝ τον ΚΡΕΜΑΣΩ ΣΤΑ ΜΑΝΤΑΛΑΚΙΑ σε ενα site με μεγάλη επισκεψιμότητα κανοντας ενδεχομένως ΜΕΓΑΛΗ ζημια στη ΦΗΜΗ του και δεδομένου ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ να διακινδυνέψω ΝΑ ΦΑΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ..... και να ΠΛΕΡΩΣΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΟΚΕΦΑΛΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΔΙΑΦΥΓΟΝΤΑ ΚΕΡΔΗ.

 

κορεκτεντ

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

κορεκτεντ

 

Παιδιά καταλαβαίνω ότι δεν έχω αποδείξεις και ο καθένας μπορεί να πει '' αα εσύ τις έκανες και δεν το πρόσεξες ή έτσι σου ήρθε από το εργοστάσιο και δεν το είδες''. Η κιθάρα ήρθε τόσο χάλια σεταρισμένη από το εργοστάσιο που την άφησα ενα μήνα μέσα στην βαλίτσα της μέχρι να την πάω για σετάρισμα! Προφανώς και την τσέκαρα εάν ήρθε με γρατζουνιές κτλ και δεν είχε τίποτα. Τέλος πάντων, έχω ήδη μιλήσει με τον άνθρωπο και θα συναντηθώ μαζί του για  να δούμε τι μπορεί να γίνει. Ευχαριστώ όσους έγραψαν!

Επεξεργασμένο από Psychorose25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κακώς αναφέρεται έτσι το όνομα ενός επαγγελματία, ειδικά του συγκεκριμένου που έχει εξυπηρετήσει πολύ κόσμο. Καλό θα ήταν να αφαιρεθεί από το πρώτο post, γιατί το ζήτημα είναι λεπτό, δεν υπάρχουν αποδείξεις και όντως το site έχει πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα. 

 

Δηλαδή εγώ θα σου έκανα μανούρα αν ήμουν ο τεχνικός, για να είμαι ειλικρινής. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά μην αγχώνεστε με τις γρατσουνιές και τα σημάδια, είναι κάτι το οποίο θα συνέβαινε ούτως ή άλλως σε δύο-πέντε ή εικοσιπέντε μέρες. Η  ευθύνη της πρώτης γρατσουνιάς στον μάστορα ή στον εκάστοτε χρήστη δεν θα έπρεπε να τον βαρύνει. Φυσικά μιλάω για νορμάλ καταστάσεις και υποθέτω ότι ο ΟP εννοεί εμφανείς και ικανές γρατσουνιές. Επίσης, πάντα υπάρχει ο παράγων της αμφιβολίας εκ των υστέρων. Αν δηλ. όντως υπήρχαν ή όχι αυτές οι γρατσουνιές ή οποιοδήποτε άλλο θέμα με το όργανο.

Ο κάθε επαγγελματίας αντιμετωπίζει κατά καιρούς τέτοιες καταστάσεις (εννοώντας ατυχείς στιγμές) και φυσικά πάντα (θα πρέπει να) είναι ανοικτός για κάθε περίπτωση αποζημίωσης-αναλόγως της ζημιάς. Εδώ ολόκληροι Erlewine το παθαίνουν και συνεχίζουν να χαίρουν εκτίμησης, αφού μια ατυχία και η σωστή-από επαγγελματικής άποψης- αντιμετώπισή της, δεν είναι, και δεν θα έπρεπε να είναι ικανή για να βλάψει τις, ούτως ή άλλως αναγνωρισμένες ικανότητές του ή τον επαγγελματισμό του.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει ή όχι ο ΟP να αποζημιωθεί, αφού δεν γνωρίζουμε το εύρος και τις συνθήκες της ζημιάς, ούτε καν τη συνεννόηση που υπήρξε. Καλώς μοιράστηκε την ανησυχία του και κακώς ίσως το όνομα, πριν τουλάχιστον υπάρξει εκ των προτέρων επικοινωνία. Αν υπάρχει αλληλοκατανόηση και καλή πρόθεση τότε νομίζω όλα γίνονται πιο εύκολα. Η ρετσινιά δυστυχώς μένει και παραμένει και ασχέτως αν ο επαγγελματίας έχει κάνει χίλια καλά σέρβις, αν το ένα του ξεφύγει (φυσιολογικό) τότε πιθανόν να χάσει τον πελάτη (πιθανόν και όχι- από ιδία εμπειρία).

**Είναι εξαιρετικά δύσκολο έως ακατόρθωτο να επισκευαστεί γρατσουνιά σε μαύρο gloss, σε καινούργιο όργανο, ειδικά αν έχουμε απαίτηση να παραδωθεί σε κατάσταση "κουτιού". Για μένα προσωπικά είναι προτιμότερο να μείνει έτσι, αν μιλάμε για απλές, επιφανειακές γρατσουνιές και όχι γδαρσίματα ή ξεφλουδίσματα.

 

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2019 στις 10:25 ΜΜ, mixalisKING είπε

Ναι βρε .. κατάλαβα απολυτά τη λες .. σαν παράδειγμα στο έδωσα .. για έμενα έχεις 100% δίκιο του την έδωσες καινούρια ,καινούρια έπρεπε να την πάρεις πίσω άλλα όπως είπε και ο φίλος @rgxinap .. φώτο .. να είσαι εσύ σίγουρος και ναι φακό άμα είναι η πρώτη φορά .. και όντως .. μην ξανά πας .. έχει άλλους 20 που κάνουν τρομερή δουλειά θεσσαλονικη 

ε ενταξει να μη λεμε και υπερβολες. Υπαρχουν 2-3 πολυ καλοι. 20 σε καμια περιπτωση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη αν κρίνουμε αυστηρα τον (αθηναίο) μάστορα, θα καταλήξουμε να κάνουμε τα πάντα μόνοι μας. Εμπειρία έχω μόνο απο Αθήνα (Μίμης/Χολαργός) και Γιάννενα (Ντούκας).

Σε ΠΟΛΥ δύσκολες ξυλο-δουλιές, ο Μίμης αποδείχθηκε ΑΨΟΓΟΣ. *Αλλά* δεν παίρνει απο κουβέντες, κάνει πάντα το δικό του, έφτιαξε τα ηλεκτρικά στην Καρβιν μου μόνος του χωρίς να το ζητήσω ΤΕΛΕΙΑ, τόσο προσεγμένη καλωδίωση δεν έχω δει ΟΥΤΕ σε stock μαμίσιο όργανο,  ΑΛΛΑ τελικά δεν πρόβλεψε γείωση για την γέφυρα, που είχε σαν αποτέλεσμα η κιθάρα distorted να μουγκρίζει σαν αγελάδα.

Οπότε με το πέρασμα των χρόνων οι απαιτήσεις όλο και πέφτουν.... Και έχω μάθει (είτε πρόκειται για μάστορα κιθαρών είτε για συνεργείο αυτοκινήτων, κτλ) να μην είμαι και τόσο απαιτητικός. Το άψογο απλά δεν υπάρχει (εδω που ζούμε).

(να μην μιλήσω για σερβις ηλεκτρονικών, κινητών  κτλ)

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
57 λεπτά πριν, rgxinap είπε

Απο την άλλη αν κρίνουμε αυστηρα τον (αθηναίο) μάστορα, θα καταλήξουμε να κάνουμε τα πάντα μόνοι μας. Εμπειρία έχω μόνο απο Αθήνα (Μίμης/Χολαργός) και Γιάννενα (Ντούκας).

 

Οπότε με το πέρασμα των χρόνων οι απαιτήσεις όλο και πέφτουν.... Και έχω μάθει (είτε πρόκειται για μάστορα κιθαρών είτε για συνεργείο αυτοκινήτων, κτλ) να μην είμαι και τόσο απαιτητικός. Το άψογο απλά δεν υπάρχει (εδω που ζούμε).

(να μην μιλήσω για σερβις ηλεκτρονικών, κινητών  κτλ)

 

Αν είχα τόσο μικρή εμπειρία δεν θα έκρινα ολόκληρο κλάδο.

Υπάρχουν εξαιρετικοί μάστορες. Συνήθως όμως δεν είναι αυτοί που κομπάζουν για τα έργα τους.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yameth said:

 

Αν είχα τόσο μικρή εμπειρία δεν θα έκρινα ολόκληρο κλάδο.

Υπάρχουν εξαιρετικοί μάστορες. Συνήθως όμως δεν είναι αυτοί που κομπάζουν για τα έργα τους.

 

Παίζω κιθάρα καμια 40αριά χρόνια και ασχολούμαι με setup καμια 30αριά. Αλλά που θα πάει θα την αποκτήσω κάποτε την άτιμη την εμπειρία. (ελπίζω πριν πεθάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου