Προς το περιεχόμενο

Ελαττωματικά Sennheiser HD650/HD6XX στην αγορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχει προκύψει ένα θέμα εδώ και περίπου ένα χρόνο με τη Sennheiser η οποία μετέφερε - ή μάλλον καλύτερα επέκτεινε -  την γραμμή παραγωγής της στην Ρουμανία. Η Sonarworks δέχτηκε έναν αριθμό δυσαρεστημένων πελατών της Sennheiser σχετικά με την αγορά κάποιων ελαττωματικών HD650 ακουστικών, τα οποία με τη σειρά της μέτρησε στο εργαστήριό της και απέδειξε ότι υπήρχε σημαντική απόκλιση στη συχνοτική απόκριση σε σχέση με τον κλασσικό ήχο των HD650, όπως επίσης και απόκλιση στην απόκριση των ίδιων των ελαττωματικών ακουστικών μεταξύ τους. Και παρόλο που φάνηκε μετά από μερικούς μήνες να ελαχιστοποιούνται οι αποκλίσεις στα επόμενα κομμάτια, μόλις πριν ένα μήνα η Sennheiser ανακοίνωσε τα εγκαίνια ενός νέου εργοστασίου της στη Ρουμανία. Εδώ μπορείτε να δείτε το σχετικό thread που παρουσιάζονται μεταξύ άλλων και τα αποτελέσματα των εργαστηριακών μετρήσεων: https://www.superbestaudiofriends.org/index.php?threads/solving-the-hd650-mystery.8026/

 

Στη δική μου περίπτωση, έλαβα ένα ζευγάρι HD6XX και η αλήθεια είναι ότι μου ακούγονται αρκετά unballanced με σαφή έλλειψη ενέργειας και σαφήνειας στις μεσαίες - μεσαιοψηλές συχνότητες κάτι που ταιριάζει απόλυτα με τα αποτελέσματα των μετρήσεων της Sonarworks. Στην παρούσα φάση όμως πριν διεκδικήσω την εγγύηση θα ήθελα να τα συγκρίνω με κάποια μη ελαττωματικά HD650 ή HD6XX για να διαπιστώσω δια ζώσης τις διαφορές, οπότε αν υπάρχει κάποιος καλοθελητής κάτοχος λειτουργικών HD650/6XX στη Θεσσαλονίκη και προσφέρεται θα το εκτιμούσα βαθύτατα να βρισκόμασταν για μία επι τόπου σύγκριση, ίσως κι επι πληρωμής αν το απαιτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά μιλάς για τις εκδόσεις 6ΧΧ που έχουν βγεί από το massdrop?

Στην περίπτωση αυτή, πρόκειται για μοντέλα που "βασίζονται" σύμφωνα με τα λεγόμενα στα αντίστοιχα μοντέλα, αλλά σύμφωνα με πάρα πολλές αναλύσεις που έχω παρακολουθήσει σε διάφορα sites, τελικά δεν είναι.

Οπότε κάποιες αποκλίσεις θα πρέπει να είναι αναμενόμενες.

Προφανώς και υπάρχει λόγος να μην δέχεται η ίδια η sennheiser να βάλει το όνομά της ή τα διακριτικά της και να τα αναφέρει ως 6ΧΧ.

 

Πάντως υπάρχει αρκετός κόσμος που γνωρίζω στη Θεσσαλονίκη που τα έχει (εγώ δεν έχω καθόλου senn), αλλά καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα στην κατηγορία ακουστικών στο avclub.gr. Σίγουρα κάποιος θα χαρεί να σε εξυπηρετήσει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες και ουσιαστικές απαντήσεις!

 

On 9/25/2019 at 3:18 PM, Μανώλης Χναράκης said:

Καλή ιδέα είναι να πας στο Νάκα να κάνεις τη σύγκριση που θες.

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχει showroom ακουστικών στο Νάκα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο στη Θεσσ/κη είναι ό,τι ακριβώς χρειάζομαι. Γνωρίζεις κάτι σχετικά?

 

23 hours ago, dimsonic said:

αν κατάλαβα καλά μιλάς για τις εκδόσεις 6ΧΧ που έχουν βγεί από το massdrop?

Στην περίπτωση αυτή, πρόκειται για μοντέλα που "βασίζονται" σύμφωνα με τα λεγόμενα στα αντίστοιχα μοντέλα, αλλά σύμφωνα με πάρα πολλές αναλύσεις που έχω παρακολουθήσει σε διάφορα sites, τελικά δεν είναι.

Οπότε κάποιες αποκλίσεις θα πρέπει να είναι αναμενόμενες.

Προφανώς και υπάρχει λόγος να μην δέχεται η ίδια η sennheiser να βάλει το όνομά της ή τα διακριτικά της και να τα αναφέρει ως 6ΧΧ.

 

Πάντως υπάρχει αρκετός κόσμος που γνωρίζω στη Θεσσαλονίκη που τα έχει (εγώ δεν έχω καθόλου senn), αλλά καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα στην κατηγορία ακουστικών στο avclub.gr. Σίγουρα κάποιος θα χαρεί να σε εξυπηρετήσει.


Οι μετρήσεις της Sonarworks που απέδειξαν ότι τα προς μέτρηση ακουστικά που απεδείχθησαν ελαττωματικά - όπως άλλωστε αναφέρεται και στο link του αρχικού μου post -  ήταν μοντέλα HD650 και όχι HD6XX. Επίσης η Sennheiser φυσικά και βάζει το brand name της στα 6ΧΧ (στο επάνω μέρος του Clamp με μεγάλα γράμματα καλύπτοντας ολόκληρο το Clamp, όπως ακριβώς και στα δικά της HD650). Επιπροσθέτως τα HD6ΧΧ κατασκευάζονται στα ίδια εργοστάσια - της Sennheiser - με τα HD650. Το μόνο που αλλάζει είναι το look τους, το καλώδιο που είναι κοντύτερο και το βύσμα που είναι 3,5mm. Κατά τα άλλα τα components είναι ακριβώς τα ίδια.

 

Όσο για τις αρνητικές αναλύσεις που λες, η δική μου έρευνα αγοράς έδειξε ακριβώς το αντίθετο. Αν εξαιρέσεις κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις η συντριπτική πλειοψηφία συμφωνούσε ότι πρόκειται για ακριβώς την ίδια ηχητική απόδοση με τα 650. Στη Headfi επί παραδείγματι, ένα από τα κορυφαία  Audiophile sites παγκοσμίως   υπάρχουν πολλά threads και reviews  που το επισημαίνουν. Άλλωστε δε θα είχα τολμήσει να τα παραγγείλω αν πρώτα δεν είχα βεβαιωθεί ότι πρόκειται για ακριβως τον ίδιο "κλασσικό" ήχο των 650.

 

Η παρακίνησή σου ωστόσο να ανοίξω θέμα στο avclub,gr είναι πολύ καλή ιδέα. Θα το κάνω άμεσα, ήθελα όμως παράλληλα να σε παρακαλέσω, αν δε σου είναι κόπος φυσικά,  να μου συστήσεις κάποιον κάτοχο που γνωρίζεις όπως λες  από Θεσσ/κη, ο οποίος θα προσφερόταν για αυτά τα δύο λεπτά ακρόασης.

 

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ και πάλι θερμά για τις απαντήσεις σας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
17 λεπτά πριν, musictracer είπε

Γνωρίζεις κάτι σχετικά?

Όχι, απλά πήγαινε με τα ακουστικά σου και ζήτησε να ακούσεις από την ίδια πηγή ήχου ένα καινούργιο ζευγάρι ή κάποιο που ίσως έχουν για demo. Πάρε ένα τηλέφωνο πριν, μην πας άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Όχι, απλά πήγαινε με τα ακουστικά σου και ζήτησε να ακούσεις από την ίδια πηγή ήχου ένα καινούργιο ζευγάρι ή κάποιο που ίσως έχουν για demo. Πάρε ένα τηλέφωνο πριν, μην πας άδικα.

A οκ, ναι. Θα το αφήσω ως έσχατη περίπτωση πάντως γιατί ως κατάστημα τα demo τα έχουν για να προωθήσουν τις δικές τους πωλήσεις. Το να πάω εγώ με τα - ήδη από αλλού αγορασμένα - δικά μου απλά και μόνο για να τα συγκρίνω... είναι κάπως.... Καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατά την γνώμη μου, να μην "ντραπείς" σε καμία περίπτωση... ο έμπορος κατά κανόνα (εφ όσων γνωρίζω) είναι "υποχρεωμένος" να διαθέτει stock για demostration των προϊόντων που πουλάει (πόσο δε μάλλον αν τα αντιπροσωπεύει), ώστε να δύναται ο πελάτης να δοκιμάζει αποκτώντας ιδία άποψη, χωρίς καμιά "προαπαιτούμενη" υποχρέωση να αγοράσει...

 

και κατά κανόνα ο Έλληνας έμπορος* είναι διαχρονικά εκτεθειμένος σε αυτό το επίπεδο (όπως και σε πολλά άλλα πχ manual στην γλώσσα μας), οπότε αν θες να νιώθεις εσύ καλύτερα, πήγαινε απλά σαν εν δυνάμει πελάτης που ενδιαφέρεται να αγοράσει το συγκεκριμένο μοντέλο (HD650), αφού όμως πρώτα το συγκρίνει (με αυτό το "παρόμοιο" HD6ΧΧ που θα έχεις μαζί σου) για άμεση αξιολόγηση της διαφοράς στην τιμή προς απόδοση... δεν είσαι υποχρεωμένος να "απολογηθείς" σε κανένα περαιτέρω... τυχόν άρνηση (που δεν νομίζω) θα δηλώνει αν μη τι άλλο πλημμελή εξυπηρέτηση "κακή τη πίστει"...😉

 

 

* αναφέρομαι γενικά κι όχι ειδικά στον (συγκριτικά και κατά αναλογικό τεκμήριο, "σωστό") Νάκα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/4/2019 at 3:27 AM, npap said:

κατά την γνώμη μου, να μην "ντραπείς" σε καμία περίπτωση... ο έμπορος κατά κανόνα (εφ όσων γνωρίζω) είναι "υποχρεωμένος" να διαθέτει stock για demostration των προϊόντων που πουλάει (πόσο δε μάλλον αν τα αντιπροσωπεύει), ώστε να δύναται ο πελάτης να δοκιμάζει αποκτώντας ιδία άποψη, χωρίς καμιά "προαπαιτούμενη" υποχρέωση να αγοράσει...

 

και κατά κανόνα ο Έλληνας έμπορος* είναι διαχρονικά εκτεθειμένος σε αυτό το επίπεδο (όπως και σε πολλά άλλα πχ manual στην γλώσσα μας), οπότε αν θες να νιώθεις εσύ καλύτερα, πήγαινε απλά σαν εν δυνάμει πελάτης που ενδιαφέρεται να αγοράσει το συγκεκριμένο μοντέλο (HD650), αφού όμως πρώτα το συγκρίνει (με αυτό το "παρόμοιο" HD6ΧΧ που θα έχεις μαζί σου) για άμεση αξιολόγηση της διαφοράς στην τιμή προς απόδοση... δεν είσαι υποχρεωμένος να "απολογηθείς" σε κανένα περαιτέρω... τυχόν άρνηση (που δεν νομίζω) θα δηλώνει αν μη τι άλλο πλημμελή εξυπηρέτηση "κακή τη πίστει"...😉

 

 

* αναφέρομαι γενικά κι όχι ειδικά στον (συγκριτικά και κατά αναλογικό τεκμήριο, "σωστό") Νάκα...

Δεν έχεις άδικο. Αυτοί είναι άλλωστε οι κανόνες της (φιλ-) ελεύθερης αγοράς πλέον. Ωστόσο επικοινώνησα με το Νάκα και με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει showroom ακουστικών, οπότε δεν υπάρχει λόγος περεταίρω συζήτησης.

Πάντως έχω ήδη βάλει αγγελία και πληρώνω 10ευρώ για 2 λεπτά ακρόασης ενός hd650. Όποιος ενδιαφέρεται ας ενημερώσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου